تصویربرداری در تحقیقات پیش بالینی

تصویربرداری در تحقیقات پیش بالینی

تحقیقات پیش بالینی

رئیس آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تجهیزات پیشرفته این آزمایشگاه، گفت: کلیه نیازهای این آزمایشگاه با تکیه بر نیروی متخصص و دانش بنیان کشور تامین شده و تاکنون در این آزمایشگاه تعداد ۵۰۸ پروژه به ثبت رسیده است. همچنین نگاه ما در ارائه خدمات به محققان نیز ملی است و پژوهشگران از سراسر کشور می توانند از خدمات آزمایشگاه استفاده کنند.

محمدرضا آی در چهارمین سمپوزیوم بین المللی کاربرد تصویربرداری در تحقیقات پیش بالینی که صورت آنلاین برگزار شد، توضیحاتی درباره این مرکز ارائه داد و گفت: تا قبل از سال ۹۶ محققان برای انجام آزمایش های پیش بالینی خود از سیستم های کلینیکال استفاده می کردند و مجبور بودند از خدمات بیمارستان ها بهره ببرند. تا اینکه ایده راه اندازی آزمایشگاه مطرح شد.

آی ادامه داد: تحقیقات این حوزه نیازمند تجهیزات پیشرفته و گران قیمت بود که تحریم ها نیز مانعی برای دسترسی به آن ها بود. بنابراین با تکیه به نیروی متخصص و دانش بنیان کشور این تجهیزات ایران ساخت و کلیه نیازها در این حوزه تامین شد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سرمایه گذاری و به دنبال آن دانشگاه تهران نیز فضا و هزینه راه اندازی را قبول کرد.

تصویربرداری در تحقیقات پیش بالینی

پزشکی هسته ای

وی تصریح کرد: آزمایشگاه برای ارائه خدمات استاندارد و تکرار پذیر به محققان مجوز ایزو ۹۰۰۱ را دریافت کرد. همچنین برای مجوز کار با اشعه بخش پزشکی هسته ای آزمایشگاه دارد تا محققان برای فعالیت مشکلی نداشته باشند. آزمایشگاه ۲ بخش مجزای تصویربرداری و غیر تصویربرداری دارد.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   حضور شرکت های دانش بنیان ایرانی در باکو تل آذربایجان

رئیس آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تجهیزات موجود در این بخش‌ ها افزود: تجهیزاتی مانند میکروپت، میکرو اسپکت، میکرو سیتی، سیستم دستگاه اپتیکی و آزمایش پردازش تصویر به محققان در بخش تصویربرداری خدمات لازم را برای تحقیقات حوزه دارو و پردازش و کمی سازی داده ها ارائه می‌ دهد. همچنین در بخش غیر تصویربرداری نیز آزمایشگاه های شیمی، رادیو شیمی، سلولی، بافت، مولکولی، جراحی حیوانات، نگهداری حیوانات و سرور محاسبات سریع را داریم.

آی به آمار آزمایشگاه نیز اشاره کرد و گفت: از زمان افتتاح تا کنون ۳ هزار و ۹۹ بازدیدکننده ملی و بین المللی داشتیم. همچنین تعداد ۵۰۸ پروژه ثبت شده است و در سال ۹۹ با وجود کرونا ۲۲۲ پروژه انجام شد و خدمات لازم به صورت شبانه روزی در اختیار محققان قرار گرفت. نگاه ما در ارائه خدمات به محققان نیز ملی است و پژوهشگران از سراسر کشور می توانند از خدمات آزمایشگاه استفاده کنند.

یکپارچه سازی تحقیقات پیش بالینی

وی خاطرنشان کرد: در حال ایجاد بستری برای یکپارچه سازی هستیم تا ظرفیت‌ های ویژه ای برای تحقیقات در این حوزه ایجاد شود. در این راستا آزمایشگاهی در بوشهر راه اندازی شده است و دانشگاه ایران و اصفهان و شیراز نیز به زودی راه اندازی را انجام می‌ دهند. قطعا در سال‌ های آتی رشد خوبی برای این حوزه خواهیم داشت.

در ادامه احسان شریف، معاون پژوهشی آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تصویربرداری پیش بالینی حوزه ای میان رشته ای است. پس سخنرانان متنوعی از مباحث کامپیوتر تا بالینی را در این رویداد ارائه می‌ دهند. هدف نیز ایجاد تعامل موثر میان متخصصان رشته‌ های مختلف و فعال در این حوزه است. ۱۵ سخنران از داخل و خارج در سمپوزیوم سخنرانی می کنند.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   ارزش بازار دانش بنیان ها در شرایط حبابی شدن بورس

وی درباره اهمیت این حوزه گفت: محققان زیادی در حوزه علوم پایه و بالینی داریم و برای اینکه دارویی از علوم پایه به بالین برسد، نیاز به ارتباط این دو حوزه داریم که حوزه پیش بالینی همچون پلی این کار را انجام می دهد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.