شرکت های خلاق

توسعه و گسترش اقتصاد خلاق یکی از رویکردهای جدیدی در اقتصاد نوین است. اقتصاد خلاق، محل تلاقی عرصه های مختلفی چون اقتصاد، صنعت و فرهنگ است که تلاش می کنند تا با ایجاد پیوند های قوی و تعامل با یکدیگر، ارزش های اقتصادی و فرهنگی را در قالب اقتصاد خلاق ارائه دهند و تولید ثروت نمایند. در کنار گسترش و توسعه شرکت های خلاق و توسعه شرکت های دانش بنیان، شرکت های دیگری نیز ظهور یافته اند که بر مبانی خلاقیت و نوآوری، دارای الگوهای مناسب و نوآورانه در کسب و کار هستند و با عنوان شرکت های خلاق در زیست بوم نوآوری و کارآفرینی کشور ظهور کرده اند و مراحل رشد و پیشرفت را پشت سر می گذارند.به مجموعه ای از شرکت ها و موسسه هایی که محصولات و خدماتی که ارائه می کنند لزوما دارای پیچیدگی فنی نیستند اما در تولید یا ارائه کالا یا خدمات، نوآوری و خلاقیت وجود دارد، شرکت های خلاق می گویند.

شرکت های خلاق

با توجه به خالی بودن ظرفیت های فعال این حوزه در اقتصاد کشور، معاونت علمی و نوآروی ریاست جمهور به ریاست دکتر سورنا ستاری با تدوین و تصویب آیین نامه و اساسنامه، اقدام به فعال سازی و توسعه این بخش کرده اند.رویکرد توسعه محود در راستای همگانی شدن شرکت های خلاق و با هدف ایجاد اشتغال و کم کردن نرخ بیکاری در کشور، همچنین توجه به اقتصاد غیر نفتی و خارج کردن اقتصاد کشور از وابستگی به نفت، سبب شده است تا پیشرفت های خوبی در این حوزه اتفاق بیفتد. نکته مهم در این مطلب، توجه به مواردی چون ثبت شرکت، تسهیلات ارایه شده و حوزه های تحت پوشش شرکت های خلاق و نوآور است که در ادامه مطلب بررسی می شود.

تسهیلات شرکت های خلاق

روند دریافت تسهیلات برای شرکت های خلاق

شرکت های خلاق، این امکان را دارند که از تسهیلات و مزایایی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اختیار شرکت ها و موسسه های خلاق قرار می دهد، بهره مند شوند. از مهم ترین تسهیلات ارایه شده به شرکت های خلاق می توان به امکان استقرار شرکت در منازل، خدمات بیمه تکمیلی، تسهیلات نظام وظیفه، نشست های پرسش و پاسخ،استقرار در پارک های علمی و فناوری،بهره مندی از خدمات سئو، طراحی سایت و هاست ایران، مالکیت معنوی شامل ثبت اختراع و فناوری، ارایه خدمات مشاوره ای، حقوقی، عارضه یابی و توسعه ای، مشاوره طراحی صنعتی و قالب، تسهیلات ارزی، مشاوره منابع انسانی و … اشاره کرد.

چه شرکت هایی می توانند اعتبار نامه شرکت خلاق دریافت کنند؟

مجموعه شرکت ها و موسساتی که در حوزه های زیر فعال هستند، می توانند پس از گذراندن روند ثبت نام، بررسی و ارزیابی، موفق به دریافت اعتبار نامه شرکت های خلاق شوند. این حوزه های عبارتند از :

 • طراحی و معماری
 • گیاهان دارویی و طب سنتی
 • چاپ و نشر
 • کسب و کار دیجیتال و فضای مجازی
 • میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
 • صنایع دیداری و شنیداری
 • هنر های تجسمی و نمایشی
 • بازی، اسباب بازی و سرگرمی
دریافت تسهیلات توسط شرکت های خلاق

پیش شرط دریافت اعتبارنامه شرکت / موسسه خلاق

 • داشتن شحصیت حقوقی قابل ثبت و یا ثبت شده در نظام قانونی کشور
 • خصوصی بودن شرکت
 • عدم دانش بنیان بودن محصول یا خدمت
 • وجود حوزه محصول/ خدمت در حوزه های صنایع خلاق مدکور در آیین نامه
 • محصول/ خدمت باید تولید یا ارائه شده باشد، نکته قابل توجه در این مورد، صرفا ارائه طرح قابل پذیرش نیست.
استعلام شرکت های خلاق

استعلام شرکت های خلاق 

با تلاش ها و حمایت های صورت گرفته در حوزه اقتصاد شرکت های خلاق، سامانه ای طراحی شده است که افراد و شرکت های مختلف می توانند با وارد کردن یکی از موارد چون نام شرکت، شناسه ملی، نام استان و یا مجوز فعالیت، اطلاعات و صحت داشتن اعتبارنامه شرکت های خلاق را راستی آزمایی نمایند. لازم به یادآوری است که تنها مرجع رسمی استعلام شرکت های خلاق، بخش شرکت های خلاق سامانه معاونت نوآوری و فناوری ریاست جمهوری است.

درخواست مشاوره رایگان

( جهت دریافت مشاوره رایگان از گروه دانش بنیان کلیک کنید. )

پکیج های مشاوره شبکه دانش بنیان ایران

فرم درخواست مشاوره

جهت هماهنگی برای جلسه مشاوره آنلاین یا حضوری لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره درج شده تماس بگیرید.

یک نظر

 • احمد ولی گفت:

  سلام
  مدیرعامل ما سرباز است و میخواهیم سربازیشون در قالب شرکت های خلاق ، داخل شرکت خودمان بیوفته.
  شما چطور میتونین کمک کنبن؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ۵/۵ - (۳ امتیاز)
  جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
  جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.