یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در فرآیند بررسی، ارزیابی و شناسایی شرکت های دانش بنیان مورد توجه است، بررسی صحت داشتن اعتبار نامه دانش بنیان کالاها، محصولات و خدمات شرکت ها و موسسات است. از این رو، از سال ۱۳۹۱، روند اجرای قانون با جدیت بیشتری دنبال شد و فهرستی از مصادیق کالاها و خدمات دانش‌بنیان تهیه شد و اساس این کار قرار گرفت. تهیه و نوشتن این فهرست با چالش ها و مشکلاتی همراه بود.

فهرست خدمات و محصولات دانش بنیان

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در فرآیند بررسی، ارزیابی و شناسایی شرکت های دانش بنیان مورد توجه است، بررسی صحت داشتن اعتبار نامه دانش بنیان کالاها، محصولات و خدمات شرکت ها و موسسات است. از این رو، از سال ۱۳۹۱، روند اجرای قانون با جدیت بیشتری دنبال شد و فهرستی از مصادیق کالاها و خدمات دانش‌بنیان تهیه شد و اساس این کار قرار گرفت. تهیه و نوشتن این فهرست با چالش ها و مشکلاتی همراه بود. این فهرست با بررسی و تحلیل منابع مختلفی نگاشته شد. یکی از مهم ترین منابعی که در نوشتن این فهرست به کار گرفته شده است، استفاده از تجربیات، دسته‌بندی‌ها و فهرست‌های مشابه خارجی بود که طی پژوهش ها و تحقیقات در طول سالیان متمادی به وسیله صاحب‌نظران و کارشناسان در کشورها ، نهاد ها و سازمان‌های بین‌المللی نوشته شده بود.

تبلیغات شرکت های دانش بنیانسرانجام در اواخر سال ۱۳۹۲، فهرست کالا و خدمات دانش بنیان، همزمان با بررسی و ارزیابی اولین شرکت های متقاضی تدوین شد. فهرست ارایه شده، مجموعه ای از محصولات، کالاها و خدمات نوینی است که در اجرای روند تولید و یا اجرای آن، از فناوری پیچیده و تکنولوژی پیشرفته استفاده شده است. نکته حائز اهمیت در این فهرست، قید دقیق و مشخص نام محصول و یا حوزه مورد نظر است. همچنین یادآوری می شود که با تلاش های بی وقفه معاونت علمی و فناوری و برآوردن نیاز های روزافزون جامعه، این فهرست ها، هر ساله به روز رسانی می شود و این در حالی است که در سال های گذشته ، هر دوسال یک بار این فهرست مورد بازبینی و به روز رسانی قرار می گرفت.

ویرایش های مختلف فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

در این قسمت به بررسی و شرح مختصری از نسخه های ارایه شده پرداخته می شود و برای اطلاع بیشتر از فهرست ها، می توان با دریافت فایل ها و مطالعه آن ها، اطلاعات دقیق تر و مشخص تری را دریافت کرد.

نسخه اول فهرست خدمات و محصولات دانش بنیان شامل چیست؟

اولین نسخه فهرست کالاها در سال ۱۳۹۲ منتشر شد. در ویرایش  اولیه فهرست کالا وخدمات دانش بنیان، مجموعه مدون و مشخصی از نوع کالا ها و خدمات دانش بینان ارایه نشده بود و صرفا اسامی و حوزه های محدود چند کالا و خدمات  استراتژیک مورد بررسی قرار گرفته بود.

 • زیست‌فناوری
 • تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید آزمایشگاهی
 • نفت، گاز و پتروشیمی
 • فناوری اطلاعات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای
 • برق، الکترونیک و سخت‌افزارهای رایانه‌ای
 • مواد پیشرفته
 • داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی

فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

نسخه دوم فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

دومین نسخه فهرست ها در سالهای ۱۳۹۳-۱۳۹۴ به وسیله معاونت علمی و فناوری تدوین و منتشر شد. این نسخه توانست رویکرد جدیدی را در ارایه جهت دهی ها و حمایت ها دانش بنیان با محوریت نهاد های گوناگون ایجاد کند. تجربیات تدوین نسخه نخست کمک کرده بود تا در نسخه دوم، با استفاده از شبکه گسترده صاحب نظران و کارشناسان، فهرست بهتر و  غنی تری را ارایه کنند. از این رو، هفت گروهی که بیشترین میزان درخواست را در میان متقاضیان به خود اختصاص داده بودند، مرود بازنویسی و بازنگری قرار گرفتند تا فهرست کامل تری را به متقاضیان ارایه دهند. این هفت گروه عبارتند از:

 • زیست‌فناوری
 • تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید آزمایشگاهی
 • نفت، گاز و پتروشیمی
 • فناوری اطلاعات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای
 • برق، الکترونیک و سخت‌افزارهای رایانه‌ای
 • مواد پیشرفته
 • داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی

نسخه سوم فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

در نسخه سوم این فهرست، که در اسفند ماه سال ۱۳۹۴ منتشر شد،  محورهای مهم دیگری به آن اضافه گردید. این محور ها عبارتند از :

۱)صنایع غذایی، ۳)فناوری‌های آب، خاک و هوا، ۴)فناوری‌های دریایی، ۵)فناوری‌های کشاورزی، ۶)فناوری‌های دامپروری، ۷)گیاهان دارویی و طب سنتی، ۸)فناوری‌های نرم و هویت‌ساز و فرهنگی، ۹)فناوری اطلاعات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای


دانلود فایل
فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

فهرست چهارم کالا و خدمات دانش بنیان

نسخه چهارم فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

با جدی تر شدن رویکرد توسعه شرکت ها و موسسات دانش بنیان در کشور، محورهای جدیدی در نسخه چهارم ارایه گردید. این فهرست در خرداد ماه سال ۱۳۹۶ منتشر شد. محور های جدید اضافه شده عبارتند از:

۱)فناوری زیستی، ۲)مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی، ۳)سخت‌افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک، ۴)ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته، ۵)داروهای پیشرفته، ۶)وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی، ۷)صنایع نرم و هویت‌ساز و فرهنگی


دانلود فایل

نسخه پنجم فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

خرداد ماه ۱۳۹۷، پنجمین فهرست از کالاها و خدمات دانش بنیان تدوین شد. نکته قابل توجه در این فهرست، عدم تفکیک فهرست محصولات دانش بنیان از نظر  سطح تکنولوژی (سطح۱، و سطح۲) است.


دانلود فایل

نسخه ششم فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

نسخه ششم این فهرست را،  می توان یکی از جامع ترین فهرست های محصولات و خدمات در حوزه دانش بنیان یاد کرد که مبنای ارزیابی قرار گرفته است. پاییز ۱۳۹۸ تدوین و منتشر شد.


دانلود فایل

نسخه هفتم فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

پاییز ۱۳۹۹ ، هفتمین فهرست از کالاها و خدمات دانش بنیان تدوین شد. نکته قابل توجه در این فهرست، عدم تفکیک فهرست محصولات دانش بنیان از نظر  سطح تکنولوژی (سطح۱، و سطح۲) است.


دانلود فایل

نسخه هشتم فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

نسخه هشتم فهرست، به روزترین نسخه  از فهرست کالا و خدمات دانش بنیان بوده که در بهار ۱۴۰۰ ارائه شده است. این لیست را می توان جامع ترین لیست دانست. میتوانید این فهرست را دانلود کنید.


دانلود فایل

درخواست مشاوره رایگان

( جهت دریافت مشاوره رایگان از گروه دانش بنیان کلیک کنید. )

پکیج های مشاوره شبکه دانش بنیان ایران

فرم درخواست مشاوره

جهت هماهنگی برای جلسه مشاوره آنلاین یا حضوری لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره درج شده تماس بگیرید.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.