میزان رشد شرکت های دانش بنیان

خرید از شرکت های دانش بنیان

میزان رشد شرکت های دانش بنیان و تاثیر آن در اقتصاد کشور

حبیب رستمی، رئیس پارک علم و فناوری استان بوشهر درباره میزان رشد شرکت های دانش بنیان در سال‌های اخیر و خرید از شرکت های دانش بنیان، گفت:‌

“به نظرم در دولت برای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری ریل‌گذاری خوبی از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده است. هر چند تا نقطه مطلوب فاصله داریم ولی به نظرم مسیر درست طی شده است. البته سایر دستگاه‌ها هم لازم است این مفهوم را درک و با آن همراهی کنند.”

میزان رشد شرکت های دانش بنیان و تاثیر آن در اقتصاد کشور

رستمی به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در وضعیت فعلی اقتصادی کشور و اهمیت فعالیت آن‌ها برای گذر از تحریم اشاره کرد و گفت:

“نقش شرکت‌های دانش‌بنیان هم در تامین فناوری‌ها و محصولات فناورانه اهمیت دارد و هم در حرکت اقتصاد به سمت اقتصاد مستقل از نفت مهم است. تحریم‌پذیری اقتصاد دانش‌بنیان نسبت به اقتصاد تک محصولی یا با محصولات محدود، بسیار کمتر است و از این نظر با اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصاد کشور مقاومتی‌تر می‌شود.”

پارک های علم و فناوری حامی شرکت های دانش بنیان

رستمی در ادامه به سطح همکاری بازیگران حامی شرکت‌های دانش‌بنیان از قبیل صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و … اشاره کرد و افزود:‌

“پارک‌های علم و فناوری حامیان محلی و استانی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان هستند و رویکرد معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری بیشتر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت ملی است. همین جایگاه برای صندوق نوآوری و شکوفایی که رویکرد ملی دارد و صندوق‌های پژوهش و فناوری که رویکرد منطقه‌ای دارند، صادق است. “

پارک های علم و فناوری حامی شرکت های دانش بنیان

 وی ادامه داد:

“نکته‌ای که وجود دارد این است که بخش بیشتر این حمایت‌ها در جهت رونق و کمک به عرضه است ولی در بعد تقاضا و تحریک تقاضا حمایت‌ها بدون کمک سایر دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی، تاثیر دلخواه را ندارد. بنابراین جهت تاثیرگذاری بیشتر و حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و مبتنی بر نوآوری، همه دستگاه‌ها از جمله دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی باید وارد کار شوند.”

رئیس پارک علم و فناوری استان بوشهر در ادامه تاکید کرد:

 “اقتصاد دانش‌بنیان تنها راه و گزینه برای رشد شرکت های دانش بنیان برون‌رفت از وضع موجود و تبدیل شدن ایران به کشوری همراه با رفاه است.”

خرید از شرکت های دانش بنیان

وی در خطاب به بازیگران حامی شرکت‌های دانش‌بنیان پیشنهاد کرد:

“در همه سطوح از پارک‌های علم و فناوری تا وزارت‌خانه‌ها و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری باید روی بخش تقاضا متمرکز شوند. با توجه به دولتی بودن بخش بزرگی از اقتصاد، موانع زیادی برای نفوذ به آن وجود دارد. وزارت‌خانه‌های بزرگی مانند نفت و نیرو باید ارکان و کارکنان خود را ملزم به خرید از شرکت‌های دانش بنیان داخلی به خصوص در بخش صنعتی کنند و همه باید بدانند که شرکت‌های بزرگ دنیا روزی شرکتی کوچک و با محصولات نه چندان با کیفیت بوده‌اند ولی چون تحت حمایت بازار قرار گرفته‌اند توانسته‌اند مراکز ثقل اقتصادی و فناوری شوند.”

رستمی در پایان تاکید کرد:

“باید از محصولات دانش‌بنیان استفاده کرد حتی اگر نسخه‌های اولیه آن‌ها قابل رقابت با نمونه‌های خارجی از نظر کیفیت نباشند و از طرفی شرکت‌های دانش‌بنیان لازم است با تحقیق و توسعه در جهت بهبود مستمر محصولات خود حرکت کنند. از طرف دیگر هر چه میزان رقابت‌پذیری اقتصادی بیشتر شود نوآوری و فناوری بومی خود را بهتر نشان می‌دهد و خرید از شرکت های دانش بنیان افزایش می یابد.”

لطفا امتیاز خود را وارد کنید
شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   صنعت هوایی دانش بنیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.