اختصاص تسهیلات کرونایی برای استارتاپ ها

تسهیلات کرونایی به شرکت های دانش بنیان و شرکت های خلاق

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی گفت:

“مجموع تسهیلات کرونایی صندوق نوآوری برای شرکت های خلاق ۵۰۰ میلیارد ریال و برای مجموعه ‌های دانش بنیان ۲ هزار میلیارد ریال است که فکر می کنیم بسیاری از آسیب ها را پوشش می دهد.”

مهدی محمدی در خصوص تسهیلاتی که از اسفند ماه در اختیار کسب ‌وکارها گذاشته شده است، گفت: یکسری از شرکت های بخش خصوصی و استارتاپ هایی که در حوزه دیجیتال فعال بودند با شیوع کرونا با آسیب جدی رو به رو شدند. معاونت علمی ریاست جمهوری با مشارکت صندوق نوآوری شکوفایی، برای کمک به آن ها برنامه ای ترتیب داد تا آن ها کسب و کار آن ها از دور خارج نشود.

محمدی خاطرنشان کرد: در فاز اول تمرکز خود را بر حوزه هایی گذاشتیم که به کمک های مستقیم مانند زیرساخت، کمک فنی و تسهیلات نیاز داشتند که به واسطه آن بتوانند کسب ‌وکارشان را توسعه دهند. این شکل از همراهی را بیشتر در حوزه هایی مانند آموزش مجازی و سلامت آنلاین انجام دادیم.

تسهیلات کرونایی به شرکت های دانش بنیان و شرکت های خلاق

پرداخت وام با نرخ بهره کم به شرکت های دانش بنیان

با این برنامه تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان برای شرکت های دانش بنیان و تا سقف ۴۰۰ میلیون برای شرکت های خلاق تسهیلات کرونایی تخصیص پیدا کرد. این باعث شد بخش زیادی از شرکت های دانش بنیان و مجموعه ‌های خلاقی که با این پاندومی آسیب دیدند، وارد فاز دریافت وام با نرخ بهره اندک یا تنفس ۶ ماهه شوند و مشکلات خود را حل کنند.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   حمایت از محصولات شرکت های دانش بنیان

وی بابیان این که امکان استفاده از دیتاسنترهای بخش خصوصی، شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان فناوری را برای برخی از کسب‌ و کارها مهیا کرد، افزود: برای برخی از کسب ‌و کارها در مقطعی از اسفندماه علاوه بر کمک فنی، کمک مالی نیز در نظر گرفته شد تا بتوانند کسب ‌و کار خود را توسعه بدهند.

راه اندازی کمپین کرونا پلاس

کمپین کرونا پلاس از دیگر اقداماتی بود که از سوی معاونت علمی برای حمایت از استارتاپ های آسیب دیده از کرونا شکل گرفت. دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی با این توضیح ادامه داد: در این کمپین استارتاپ ها باید راه حل‌هایی در حوزه سلامت، آموزش، خرده فروشی آنلاین و استفاده از فناوری های جدید برای رویارویی با مشکلات ارائه دهند تا به واسطه آن حضور در قرنطینه برای مردم راحت تر شود.

در این کمپین ۶۰۰ استارتاپ حضور پیدا کردند که پس از ارزیابی های اولیه ۳۸۰ استارتاپ که سرویس بهترین ارائه می دادند برای قرار گرفتن در لیست کمک مالی انتخاب شدند.

محمدی گفت: از این تعداد ۱۸۰ استارتاپ به شکل مستقیم بین ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان با تنفس شش ماه حمایت مالی دریافت خواهند کرد. این تسهیلات مالی به شرط بزرگ شدن و توسعه کسب ‌و کار قابل تبدیل به بلاعوض هستند و از کسب ‌و کار نیازی نیست آن را برگرداند.

وی درباره ۲۰۰ کسب‌ و کار دیگر گفت: آنها خدمات فنی مانند زیرساخت، تبلیغات، سروری، شبکه و تخفیف ۱۰ میلیون تومانی برای استفاده از زیرساخت دریافت کردند.

همکاری وزارت ارتباطات و ستاد توسعه فناوری اقتصاد دیجیتال

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی از آغاز کار مشترک با وزارت ارتباطات خبر داد و گفت: پهنای باند و گسترش آن جزو وظایف وزارت ارتباطات است و اکنون این توسعه هم داخلی هم بین المللی به شکل خوبی در حال پیشرفت است. یکی از نیازهای امروز کسب و کارها، دیتاسنتر و سرور موردنیاز برای گسترش کسب‌ و کارشان است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تولید لنت ترمز سازگار با محیط زیست

محمدی با تاکید به این که زمانی که شرکت ‌ها بزرگ می شوند دیگر سرورهای قدیمی جواب گوی نیاز آن‌ها نیست، افزود: کار مشترکی با وزارت ارتباطات انجام دادیم تا هشت دیتاسنتر در شهرهای مختلف که سازمان فناوری اطلاعات در سال های گذشته در روی آن سرمایه گذاری کرده را انتخاب کنیم و با رفع کردن مشکلاتی که از نظر زیرساختی دارند، آن را در اختیار کسب و کارها قرار دهیم.

 به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی، با به روز کردن این دیتاسنترها و قرار دادنشان در مدار، حدود ۱۵ درصد به ظرفیت دیتاسنترها اضافه خواهد شد.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.