تاکسی های هوایی

تامین سوخت تاکسی های هوایی

رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوری‌ های فضایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از معرفی ۱۰ فرودگاه برای تأمین سوخت ایرتاکسی‌ ها خبر داد.

آرش خانباشی در خصوص تاکسی های هوایی که از جمله طرح‌ های حمایت شده توسط معاونت علم و فناوری هستند گفت: در پروژه تاکسی‌ های هوایی، بحث مقررات و آیین‌ نامه، تجهیزات و زیرساخت‌ ها، تأمین سوخت برای هواپیماهای کوچک و آشیانه و محل استقرار برای ارائه خدمات به این کلاس از پرنده‌ ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه تاکنون از زیرساخت‌ های بهره‌ برداری تاکسی‌ های هوایی در کشور تنها زیرساخت‌ های فرودگاهی، آن هم نه به صورت کامل ایجاد شده است، افزود: به همین دلیل استفاده از تاکسی‌ های هوایی، همانند سایر هواپیماها در قدم اول نیاز به زیرساخت هایی دارد که جهت رفع آن‌ ها باید برنامه‌ ریزی‌ هایی انجام پذیرد.

خانباشی ادامه داد: در حال حاضر می‌ توان از ظرفیت فرودگاه‌ های کم‌ تردد در این خصوص استفاده کرد، اما می‌ بایست جهت تردد مسافران رویه‌ های تردد اصلاح شده و حتی پایانه استقرار مسافران از پایانه‌ های پروازهای برنامه‌ ای جدا شود.

تاکسی های هوایی

خدمات تاکسی های هوایی

وی با بیان اینکه تاکسی‌ های هوایی از جمله هواپیماهای کوچکی هستند که این معاونت در حال ساخت و ایجاد زیرساخت‌ های آن است، افزود: تاکنون علاوه بر ورود به مسائل طراحی و ساخت تاکسی‌ های هوایی، در صدد بودیم زیرساخت‌ های آن را فراهم کنیم تا زمینه استفاده از هواپیماهای کوچک با ایجاد یک پایگاه سرویس‌ دهی در فرودگاه مهرآباد فراهم شود. در حال حاضر منتظر تکمیل جاده دسترسی آشیانه به باند هستیم تا آماده بهره‌ برداری شود.

خانباشی با تأکید بر اینکه یکی از الزامات استفاده از تاکسی‌ های هوایی ایجاد آشیانه‌ ای جهت سرویس‌ دهی به هواپیماهای کوچک است، خاطرنشان کرد: «پیش از این به فراهم‌ سازی زیرساخت آشیانه هواپیماهای کوچک اشاره کردیم که اکنون ساخت این آشیانه در فرودگاه مهرآباد توسط مرکز فنون و خدمات هوایی و با حمایت‌ های شرکت فرودگاه‌ ها و ناوبری هوایی ایران به اتمام رسیده و قرار است پس از اینکه آماده سرویس‌ دهی به هواپیماهای کوچک شد، رونمایی شود.»

خانباشی افزود: در این آشیانه خدمات و سرویس‌ های متعدد به هواپیماهای کوچک و تاکسی‌ های هوایی ارائه می شود و منظور از این هواپیماها، هواپیماهای کوچک مجهز به کمتر از ۱۹ صندلی است. همچنین قرار است همزمان با رونمایی از این آشیانه، در صورت اخذ مجوز فعالیت جابجایی مسافر توسط مرکز فنون و خدمات هوایی، ۲ پرواز به صورت نمادین به دو شهر مختلف از فرودگاه مهرآباد انجام گیرد.

مزایای تاکسی های هوایی

وی با تأکید بر اینکه همین موضوع به ترویج به استفاده از هواپیماهای کوچک منجر می شود، عنوان کرد: ایجاد شبکه مویرگی هوایی در کشور باعث رونق فرودگاه‌ های کم‌ تردد و توسعه حمل و نقل هوایی می‌ شود. همچنین ایجاد بستر مناسب کسب‌ و کار هواپیماهای کوچک باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در به‌ کارگیری نیروهای فنی و خدمه پروازی و نیز خلق کسب‌ و کارهای جدید در حوزه گردشگری و صادرات محصول می‌ شود. همچنین در تولید قطعات و ارائه خدمات تعمیر و نگهداری در بخش خصوصی و دانش‌ بنیان نیز تأثیر بسزایی خواهد داشت.

خانباشی با بیان اینکه هنوز آیین‌ نامه استفاده از هواپیماهای کوچک و تاکسی‌ های هوایی در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: این آیین‌ نامه در کمیته مشترک توسعه هوانوردی عمومی بین معاونت علمی و فناوری، سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ ها و ناوبری هوایی ایران تدوین شده که منتظر هستیم کلیات طرح در جلسه شورای عالی هواپیمایی تصویب شود. در صورت تصویب کلیات طرح، رسماً ساز و کاری برای شرکت‌ ها داریم که امکان ورود به حمل‌ و نقل هوایی کوچک را داشته باشند. تا زمانی که چنین آیین‌ نامه‌ ای نباشد، شرکت‌ های متقاضی تاکسی‌ های هوایی نمی‌ توانند ثبت شوند. همچنین اگر چنین آیین‌ نامه‌ ای وجود نداشته باشد، ظرفیت کسب‌ و کار در این حوزه نادیده گرفته می‌ شود.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.