شرکت های فناور یزد

خدمات صندوق فناوری یزد

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد در تشریح اقدامات و فعالیت های صندوق پژوهش و فناوری های استان یزد گفت: این صندوق اواخر سال ۸۳ با سرمایه ۱۰ میلیارد ریالی تاسیس و راه اندازی شد که شرکت سهامی خاص و مستقل است و دارای ۱۷۷ سهامدار از سهامداران بزرگی چون پارک علم و فناوری یزد، دانشگاه یزد، دانشگاه علوم پزشکی یزد، شرکت پیشگامان و … است و عمده فعالیت های آن در قالب ارائه تسهیلات، سرمایه گذاری خطر پذیر و صدور ضمانت نامه است.

وی ادامه داد: صندوق ۱۴ نوع تسهیلات را جهت ایجاد، توسعه، پیشبرد فعالیت و سرمایه در گردش در اختیار شرکت های دانش فناور قرار می دهد، همچنین به صدور ضمانت نامه برای تسهیل در فرآیندهای عملیاتی شرکت های دانش بنیان و فناور می پردازد و به دلیل دارا بودن از سرمایه مادی و معنوی به سرمایه گذاری خطرپذیر می پردازد که همین سرمایه گذاری دلیل رشد کشورهای پیشرفته است.

سپهر افزود: این صندوق اکنون اقدام به سرمایه گذاری خطرپذیر حدود ۱۹ میلیارد تومان در ۱۴ طرح کرده است که در پنج مورد از این طرح ها با بازگشت ۳۰ تا ۳۰۰ درصدی سرمایه با موفقیت خارج شده‌، در دو مورد شکست قطعی داشته هفت طرح دیگر نیز همچنان در جریان است و برای امسال نیز برای سرمایه گذاری در طرح های جدید هدف گذاری صورت گرفته است.

صندوق پژوهش و فناوری

شرکت های دانش بنیان یزد

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد عنوان کرد: طبق آخرین صورت مالی متعلق به سال ۹۸، صندوق پژوهش و فناوری استان در سال گذشته پرداخت ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات را مصوب کرده که با توجه به پرداخت مرحله ای تسهیلات، تاکنون ۵۶ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

سپهر ادامه داد: این صندوق همچنین در سال گذشته چهار فقره سرمایه گذاری با ارزش حدود ۷.۵ میلیارد تومان انجام داده و همچنین در این مدت ۲۰۰ مورد ضمانت نامه از طریق بانک های همکار برای شرکت های دانش بنیان صادر کرده است و چنان چه صندوق های پژوهش و فناوری در تهران را در نظر نگیریم صندوق پژوهش و فناوری استان در بین صندوق های شهرستانی جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: صندوق پژوهش و فناوری استان در استان هرمزگان و تهران، دفتر دارد و فعال است و در سال گذشته به ۱۸ استان ارائه خدمات داشته که هرمزگان، آذربایجان شرقی، بوشهر و … از جمله این استان ها بودند که برای دریافت خدمات بیشتر منابع خود را در اختیار این صندوق قرار دادند.

سپهر با بیان این که ۵۰۰ شرکت استارت آپ و فناور در استان یزد فعالیت دارند، افزود: از ابتدای فعالیت صندوق تاکنون سه هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات جمعا به مبلغ ۱۷۰ میلیارد تومان به متقاضیان شامل شرکت های فناور، دانش بنیان و غیردانش بنیان، استارت آپی و … پرداخت شد، همچنین به ۱۸ استان دیگر نیز تسهیلات پرداخت شده است.

تسهیلات دانش بنیان

وی با بیان این که حمایت صندوق بیشتر از نتایج پژوهش ها است، گفت: با شیوع کرونا صندوق پژوهش تقریبا ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش به شرکت های آسیب دیده از کرونا یا شرکت هایی که در زمینه مقابله با شیوع کرونا تولیدات و محصولاتی داشتند پرداخت کرده که ۷.۵ میلیارد تومان آن ها تنها مربوط به همان ماه اول شیوع بیماری یعنی اسفند ۹۸ است.

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد گفت: برای ارائه تسهیلات به یک طرح ابتدا باید آن طرح در کمیته اعتباری صندوق معرفی شده و مورد ارزیابی قرار می گیرد و سپس در مورد طرح و نحوه ارائه تسهیلات به آن تصمیم گیری می شود.

سپهر افزود: ارائه تسهیلات به معرفی شدگان از سوی دانشگاه ها جهت سفر خارجی، حمایت از پایان نامه ها، مقالات و … سهم کمی از تسهیلات پرداختی صندوق و تقریبا معادل ۵ درصد تسهیلات را به خود اختصاص می دهد و بالغ بر ۹۵ درصد تسهیلات صندوق پژوهش و فناوری استان به شرکت های پارک علم و فناوری، دانش بنیان، استارت آپ و .. اختصاص می یابد.

وی در خصوص نظارت بر فعالیت ها و نحوه ارائه تسهیلات در صندوق پژوهش و فناوری گفت: علاوه بر نظارتی که حسابرس و بازرس انتخاب شده از سوی سهامداران بر فعالیت های صندوق دارد، کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری کشور ناظر کلان صندوق و سهامداران آن است و هر مصوبه ای باید به تایید نماینده کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری برسد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.