پوشش دهی در خلأ با قوس کاتدی

پوشش دهی خلأ با قوس کاتدی

اهمیت روش پوشش دهی

قطعات و ادوات فلزی خانگی و صنعتی متعددی همه روزه در جای جای کشور استفاده می شوند. این قطعات که معمولا به طور مداوم در معرض رطوبت، مواد شیمیایی و… قرار دارند، هزینه های قابل توجهی در خصوص فرسایش و در نتیجه تعمیر و نگهداری به مالکان خود تحمیل می کنند. یکی از راه حل هایی که در این حوزه مطرح است استفاده از پوشش های محافظ بادوام برای افزایش عمر عملیاتی این قطعات می باشد. با این حال روش های پوشش دهی کنونی دارای مشکلات خاص خود هستند و هر گونه ابتکار عمل در این فرآیندها می تواند به شکل مطلوبی در کیفیت نهایی نمود پیدا کند. در همین راستا، یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق به توسعه یک فرآیند پوشش دهی در خلأ شده است که می تواند کمک شایانی به بهبود طول عمر و نحوه عملکرد قطعات نماید.

مهدی هاشمی مدیرعامل شرکت دانش ‌بنیان خلأ پوشان فلز با بیان اینکه پوشش ایجاد شده بر روی ابزارآلات توسط سیستم پوشش دهی در خلأ به روش قوس کاتدی بوده است گفت: «این محصول در شیرآلات بهداشتی، لوازم آشپزخانه، لوازم‌ آرایشی، کاشی و سرامیک، رینگ خودرو، دستگیره درب و پنجره و میز و صندلی کاربرد دارد.»

پوشش های بادوام و زیبا

روش PVD به مفهوم رسوب بخارات یک ماده در محیط خلأ بر روی اجسام اشاره دارد. عملیات پوشش دهی به طور کلی، به روش‌ های گوناگون انجام می‌ شود که یکی از این روش‌ ها تبخیر به روش قوس کاتدی است. سیستم پوشش دهی در خلأ به روش قوس کاتدی یک فرآیند صنعتی است که به طور گسترده برای اعمال پوشش‌ های لایه ‌نازک با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این فرآیند تحت شرایط خلأ و با استفاده از هدهای رسوب‌ دهی ویژه طراحی شده انجام می‌ شود.

بخشی از مزایای این روش در مقایسه با دیگر روش ها و فرآیندهای مطرح در حوزه پوشش دهی به بالا بودن انرژی یون ها برمیگردد. مثلاً لایه ‌های نازک پوشش داده شده به روش لایه نشانی تبخیر فیزیکی با قوس کاتدی در مقایسه با روش‌ های دیگر تراکم بیشتری داشته و خواص چسبندگی بهتری از خود نشان می ‌دهند، چون اتم‌ های رسوب داده شده به سطح زیرلایه نفوذ کرده و با قفل کردن پوشش به زیرلایه باعث افزایش چسبندگی پوشش می ‌شوند در عمل پوشش بدست آمده سخت تر از سطح قطعات جدا شده و قادر است برای مدت زمان بیشتری از محصول محافظت کند.

مزیت دیگری که یون های این روش برای قطعه به ارمغان می آورند، امکان رسوب‌ دهی زیرلایه در دمای کمتر است؛ زیرا در این روش یون‌ ها از انرژی کافی برای تشکیل یک لایه فشرده برخوردار هستند و نیازی به تأمین انرژی حرارتی به ‌واسطه‌ گرم کردن زیرلایه نیست. پس علاوه بر افزایش استحکام، این روش به کاهش دشواری انجام فرآیند هم کمک می کند.

پوشش دهی خلأ با قوس کاتدی

مزایا و برتری ها

با دارا بودن حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان نهاد اصلی حوزه دانش بنیان، کیفیت مطلوب و قیمت پایین تر این محصول نسبت به نمونه ‌های اروپایی مشابه برگ برنده آن هستند. برخلاف نمونه های خارجی، خدمات پس از فروش نیز از دیگر مزیت ‌های این محصول محسوب می ‌شود. با توجه به شرایط مذکور، شرکت تولیدکننده این محصول توانسته صرفه ‌جویی ارزی خوبی نیز برای کشور به به ارمغان بیاورد.

در خصوص میزان اشتغال زایی، در حال حاضر شرکت حدود ۱۵ نفر به‌ صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند، همچنین هر دستگاه که تولید و وارد صنعت می‌ شود، برای حدود ۳۰ نفر اشتغال ایجاد می‌ کند.

مدیرعامل شرکت دانش‌ بنیان خلأ پوشان فلز با اشاره به اینکه پوشش ایجاد شده توسط این محصول مقاوم است و ارزش افزوده خوبی برای قطعات به وجود آورده، افزود: «به خاطر اینکه این دستگاه در داخل تولید می ‌شود باعث شده هزینه خدمات کاهش پیدا کند، بنابراین وسایلی مثل قاشق و چنگال معمولا بدون پوشش وارد کشور می ‌شوند و کار پوشش آن‌ ها در داخل توسط این دستگاه ‌ها صورت می‌ گیرد.»

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.