رویداد تبادل فناوری

توسعه بازار هوش مصنوعی

توسعه بازار هوش مصنوعی

دکتر سیاوش ملکی فر در دومین روز از رویداد تبادل فناوری و توسعه بازار صادراتی در حوزه هوش مصنوعی اظهار کرد: تاکنون دو هزار نیاز فناورانه از صنایع مختلف گرفته ایم و در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دادیم. همچنین تاکنون ۳۴۰۰ جلسه B2B برگزار کردیم که  تعدادی شرکت ها از این جلسات نتیجه گرفته اند.

وی به برپایی سلسله رویدادهای یکشنبه های صادراتی در صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و گفت: تاکنون ۱۲ رویداد یکشنبه صادراتی برگزار کرده ایم که هر یکشنبه یک رویداد صادراتی برگزار می شود و شرکت در آن برای عموم آزاد و رایگان است.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه به برنامه های حوزه هوش مصنوعی که طی روزهای ۱۲ و ۱۳ مرداد ماه جاری برگزار شد اشاره کرد و گفت: در این حوزه به معرفی شرکت های دانش بنیان پرداختیم. همچنین زمینه دیدار مشتریان و بازیگران اکوسیستم ترکیه در فضای مجازی با شرکت های دانش بنیان ایرانی که در نمایشگاه شهر هوشمند ترکیه حضور داشتند را فراهم کردیم.

ملکی‌فر افزود: همچنین رویداد ارائه نیازهای فناورانه شرکت های همراه اول، شاپرک، پتروشیمی جم، پایگاه خبری ورزش ۳ و خبرگزاری فارس در زمینه هوش مصنوعی را برگزار کردیم و طی آن این شرکت ها نیازهای فناورانه خود را در حضور شرکت های دانش بنیان حاضر در رویداد ارائه کردند.

وی در مورد رویداد گرنت، بیان کرد: در گرنت علاوه بر وام قرض الحسنه، وام بلاعوض هم از سوی صندوق نوآوری به شرکت های دانش بنیان اعطا می شود.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه از همکاری و مشارکت ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرکز نوآوری هوش مصنوعی و… در رویداد تبادل و توسعه بازار صادراتی در حوزه هوش مصنوعی تقدیر و تشکر کرد.

توسعه بازار هوش مصنوعی

مزایای هوش مصنوعی در صنایع

در ادامه این رویداد نیز دکتر مهدی محمدی، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: از زمان انقلاب صنعتی تاکنون شاهد پنج موج فناورانه هستیم و هر موج فناورانه، تغییر در قابلیت های صنعتی، انسانی و مکانیزم های خلق ثروت را در کشورها به دنبال داشته و این موج ها شامل صنایع نساجی، فولاد، خودروسازی و الکترونیک است که با گذر زمان کوچکتر شدند.

وی با اشاره به تاثیرات هوش مصنوعی در صنایع مختلف پتروشیمی، آموزش، سلامت و حوزه دیجیتال تصریح کرد: اگر هوش مصنوعی را توسعه ندهیم، طی ۱۰ سال آینده صنایعی همچون کشاورزی و فولاد ما غیررقابتی می ‌شود، بنابراین در حوزه هوش مصنوعی نیاز به تمرکز داریم.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه ظرفیت ‌های موجود شرکت ‌های دانش بنیان نشان ‌دهنده حمایت‌های خوب صندوق نوآوری و شکوفایی از این شرکت ‌هاست، گفت: از حدود ۶ هزار شرکت دانش بنیان فعال در کشور، ۲۷۰۰ شرکت در حوزه دیجیتال فعالیت می ‌کنند.

محمدی یادآور شد: ما در معاونت علمی طی دو سال گذشته از ۳۸ پروژه راهبردی در حوزه هوش مصنوعی حمایت و تا پایان سال گذشته نیز ۶۳ مرکز شتابدهی و فناوری در حوزه هوش مصنوعی ایجاد کردیم.

توسعه برنامه‌ های مبتنی بر هوش مصنوعی

در ادامه دکتر اخایی، مشاور مرکز تحقیق و توسعه همراه اول اولویت ‌های این مرکز را شامل هوشمندسازی فرایندها، سامانه ‌ها و برنامه‌ های کاربردی، تحلیل داده و ارتقای کسب و کار دیجیتال، ایجاد بستر تولید و توسعه برنامه‌ های مبتنی بر هوش مصنوعی، کمک به افزایش تولید محتوا و بهبود امنیت و کشف تقلب عنوان کرد.

همچنین دکتر مظفری‌ فرد، مدیر تحلیل کسب و کار شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت شاپرک گفت: در داده ‌های کسب و کار، تراکنش‌ خرده فروشی وجود دارد که به اهمیت آن پی برده شده است.

وی افزود: ابزارهای سنتی داده ‌ها برای شناسایی رفتارهای نامتعارف تا حد زیادی به بلوغ خود نزدیک شده است. بنابراین پیشنهاد می ‌شود از ابزارهای مدرن و مبتنی بر هوش مصنوعی برای شناسایی این رفتارها استفاده کنیم و از اقتصاد سیاه که گریبانگیر کشور است جلوگیری شود.

مظفری‌ فرد افزود: نیاز است که با  تعاملات دو سویه بین شرکت‌ های دانش بنیان و سایر سازمان ‌ها همچون شاپرک زمینه ایجاد تحول در ابزارهای مدرن را فراهم آوریم.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.