نشست مجمع فناوری

شرکت های حوزه هوش مصنوعی

سورنا ستاری در اولین نشست مجمع فناوری و نوآوری استان تهران که با حضور شهردار و استاندار تهران در کارخانه نوآوری آزادی برگزار شد، افزود: تنها در یک شرکت ایرانی ۵۰۰ نفر در حوزه برنامه نویسی هوش مصنوعی فعالیت می کنند و این یک افتخار برای کشور است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک هم افزایی بین افراد و بازیگران اکوسیستم نوآوری ایجاد شده که باید از آن ها تشکر ویژه ای داشته باشیم.

معاون رئیس جمهوری اظهار داشت:

از ٢ سال پیش ایجاد شبکه نوآوری در کشور شروع شد،  ما در ایجاد این شبکه برای تهران موفق بودیم و به صورت مجازی آن را در استان ها توسعه دادیم اما با صراحت می توان گفت که در توسعه شبکه مجازی استان ها موفق عمل نکردیم.

شرکت های حوزه هوش مصنوعی

راه اندازی شهر نوآور

ستاری ادامه داد: همان طور که جوانان در اقتصاد دانش بنیان سرمایه آن هستند، در تعریف شهر نوآور باید شهرداری نیز خود شریک شتاب دهنده کسب و کار باشد، زیرا یک شهرداری می تواند بازار بزرگی در حوزه کسب و کارهای نو داشته باشد و درآمدی از آن کسب کند.

وی با تأکید بر این که شهرداری به تنهایی یک بازار بزرگ در اختیار دارد ، گفت:  اما شهرداری تهران نمی داند که این شهر بزرگ چه بازار بزرگی است تا آن را در اختیار بگیرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: این جمعیت از یک شهر می تواند منجر به ارائه نوآوری هایی در سرویس ها و خدمات باشد، در سال ۹۴ درخصوص راه اندازی سرویس حمل و نقل اینترنتی مناظره هایی انجام شد ولی شهرداری همواره این امر را مطرح می کرد که حمل و نقل عمومی در حوزه خدمات شهرداری است و ارایه خدمات اینترنتی را جدی پیگیری نکرد، حال می بینیم که سرویس های اسنپ و تپ سی در کشور فعال و سهام قابل توجهی دارند که اگر شهرداری در توسعه آن ها نقشی نداشت، می توانست سهامدار آن نیز باشد.

ستاری یادآور شد: ما آمادگی داریم روی مدل های جدید کار کنیم که این نیاز به کمک شهرداری دارد، البته که شهرداری هم همیشه کمک کرده است و راه اندازی چنین کارخانه ای با حمایت های شهرداری بوده است و توانستیم با ضوابط کنونی این کارخانه و ناحیه نوآوری شریف را راه اندازی کنیم.

حمایت از استارت آپ ها

وی راه اندازی ناحیه نوآوری شریف، پارک پردیس و کارخانه نوآوری را با همکاری شهرداری تهران اعلام کرد و گفت: ما باید در حوزه های مختلف به استارتاپ ها کمک کنیم تا ایده های خوب را پیش ببرند و نتایج آن ها را در ارائه خدمات ببینیم.

معاون رئیس جمهوری تأکید کرد: شهرداری باید خود را موظف بداند که تمام سرویس های شهری را با استفاده از نوآوری حاصل از فکر جوانان ارائه دهد و یک نقش نظارتی و حاکمیتی در این سرویس دهی داشته باشد.

ستاری با تأکید بر ضرورت کاهش مقاومت های سنتی در شرکت ها برای پیشبرد اهداف و فروش آن ها گفت: باید روش های سنتی در شرکت های سنتی از بین بروند و نوآوری جایگزین آن ها شود.

وی با بیان این که بانک مرکزی در حال حاضر در تعامل سنتی ها و مدرن ورود کرده است، تصریح کرد :بانک مرکزی آی پی آزاد دارد که در ذیل آن تراکنش ها رخ می دهد که تمام بازیگران سنتی و مدرن با یکدیگر به رقابت می پردازند.

بانکداری نوین

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با یادآوری این که بانک ها به عنوان بازیگران سنتی و فین‌ تک ها به عنوان بازیگران مدرن همکاری دارند، گفت: این استراتژی جدید بانک مرکزی است و در حال حاضر بازیگران سنتی در حال سرمایه گذاری بر روی بازیگران مدرن فین تک ها هستند به گونه ای که روزی بالغ بر میلیاردها تومان تراکنش بدون خطا در آن رخ می دهد که همه نرم افزارهای آن بومی است.

ستاری افزود: در آینده ممکن است بانک ها وجود نداشته باشند اما بانکداری می ماند، از این رو باید به این موضوع به واسطه نوآوری توجه ویژه ای داشته باشیم.

وی تأکید کرد: این جریان نیاز به سرمایه گذاری دارد و بستر این سرمایه گذاری، شهر است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: آن چه ما می خواهیم این است که در کنار یکدیگر زیرساختی را برای توسعه کسب و کارها به واسطه خلاقیت و نوآوری فراهم کنیم که این موضوع نیاز به هماهنگی حکومت شهر و کشوری دارد.

ستاری گفت: تأکید ما این است که نباید به عنوان حکومت در نتیجه کار جوانان نوآور دخالت کنیم، اما باید در راستای توسعه بخش سرویس ها ارائه خدمات و بخش فناوری ها نقش خود را به خوبی ایفا کنیم.

معاون علمی و فناوری یادآور شد: ما نمی توانیم با ضوابط قدیم قوانین را برای نوآوری داشته باشیم بلکه اول نوآوری شکل می گیرد و بعد قانون آن نوشته و شکل خواهد گرفت.

امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید تماس بگیرید. مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی مینمایند.دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید. شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714517 تماس بگیرید.