سلول های بنیادی

رونمایی محصولات سلول بنیادی

رونمایی محصولات سلول بنیادی

دکتر امیرعلی حمیدیه در مراسم رونمایی از ۱۶محصول حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی که با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری صورت گرفت، با اشاره به این که فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشورمان در طی سال‌ های اخیر با پیشرفت زیادی همراه بوده است، گفت: این امر باعث شده نه تنها بیماری های صعب العلاج با هزینه های کمی در ایران درمان شوند؛ بلکه بیمارانی از خارج کشور به ایران بیایند و توسط متخصصان حوزه سلول های بنیادی کشورمان درمان شوند.

وی افزود: ستاد در طی ۶ سال گذشته، کارگاه ها، همایش های علمی، جشنواره ها و رونمایی های مختلفی را در حوزه های متفاوت برگزار کرده است که همگی نشان از افزایش تلاش فعالان کشور در سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی دارد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌ های سلول‌ های بنیادی در ادامه گفت: به تازگی داروی بسیار استراتژیک که در زمینه پیوند اعضا و سلول های بنیادی خون ساز کاربرد دارد، توسط محققان کشورمان تولید شده است و این دارو مجوز اولیه را از سازمان غذا و دارو اخذ کرده است.

رونمایی محصولات سلول بنیادی

تعداد شرکت های حوزه سلول بنیادی

آقای حمیدیه همچنین بیان کرد: تعداد شرکت های دانش بنیان این حوزه از سال ۹۳ تاکنون رشد قابل توجهی داشتند و در حال حاضر بیش از ۱۶۰ شرکت ایجاد شده است که فروش آن‌ ها در سال ۹۹ بیش از ۵ هزار میلیارد ریال بود. محصولات ستاد به صورت دائمی در نمایشگاه دائمی تهران سالن ۳۷ A به نمایش درآمده است.

یکی از شرکت های حوزه زیست فناوری با تکیه بر دانش و تجربه و با استفاده از نیرو‌های نخبه دانشگاهی در سال ۱۳۸۵ با تولید کیت ها و مواد مورد نیاز آزمایشگاه های ژنتیک و سلولی مولکولی آغاز به کار کرد. در مرحله بعدی با توجه به نیاز کشور به دارو‌های خاص و جلوگیری از خروج ارز اقدام به ساخت داروی ATG خرگوشی کرد.

این داروی نوترکیب در گروه دارو‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی طبقه بندی می شود که برای جلوگیری از رد پیوند آلوگرافت کلیه، جلوگیری و درمان عارضه پیوند علیه میزبان در بیماران دریافت کننده پیوند سلول های بنیادی و برای درمان کم خونی آپلاستیک متوسط تا شدید قابل استفاده است. همچنین به عنوان کاهنده سیستم ایمنی در پیوند کبد، قلب و سایر اعضاء نیز مصرف می‌ شود. میزان واردات این دارو در سال، حدود ۳۲۰۰۰ ویال است که با تولید داخلی آن در شرکت مذکور، از خروج حدود ۶ میلیون دلار از کشور جلوگیری خواهد شد.

پانسمان زیست پایه

پانسمان زیست پایه (بیولوژیک) از جنس پرده آمنیوتیک انسان نیز محصولی است که امروز رونمایی شد. این پانسمان محصول یکی از شرکت های داخلی است که در سال ۱۳۸۶ با هدف توسعه خدمات مرتبط با سلول درمانی و مهندسی بافت تاسیس شده و فعالیت گسترده تولیدی و تحقیقاتی خود را با هدف تبدیل شدن به قطب تولیدی محصولات مبتنی بر پزشکی ترمیمی در سطح منطقه ادامه داده است.

یکی دیگر از شرکت های داخلی در سال ۱۳۹۸توسط چند تن از بانوان محقق دانشگاهی با هدف تولید فرآورده‌ های پوستی به منظور استفاده در ترمیم پوست، زخم پوش، سوختگی ها و بند آورنده های خون در مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی تبریز تاسیس شده است و تاکنون چندین فرآورده پوستی تولید کرده است. پد‌های پوستی مبتنی بر سلولز حاوی ترکیبات طبیعی هستند که برای ترمیم زخم های پوستی، زخم های دیابتی، زخم بستر و همچنین مهندسی بافت پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.