راه اندازی تکنولوژی ۵G در کشور

تکنولوژی ۵G و مزایای آن برای بشریت

 5G  بستر ارتباطی است که وزیر ارتباطات وعده داده تا به زودی در برخی نقاط کشور اجرایی ‌شود، رویای گیم (بازی) بدون تأخیر، اینترنت اشیا ، جراحی از راه دور و حس لمس اشیا در دنیای مجازی با گسترده‌‎شدن «۵G» قابل تحقق است.


تکنولوژی«۵G»  کمک می کند علاقمندان بازدید از نمایشگاه های بزرگ سراسر دنیا که به دلایل متعدد نمی توانند در آن شرکت کنند، با استفاده از تجهیزاتی که در آینده وارد دنیای تکنولوژی می شود، در نمایشگاه قدم بزنند و به این واسطه یک تور مجازی اما واقعی را تجربه کنند.حتی امکان لمس اشیایی که در نمایشگاه وجود دارد نیز برای بازدیدکننده با استفاده از «۵G» و تجهیزات موردنیاز امکان پذیر خواهد کرد. البته در حال حاضر گوشی های تلفن همراهی که می توانند این تکنولوژی را پشتیبانی کنند هزاران دلار قیمت دارند و چند سال طول می کشد تا قیمت ها شکسته و این تجهیزات فراگیر شوند.لمس این رویای هیجان انگیز اما شروط و اولویت هایی دارد که مهم ترین آن آماده سازی زیرساخت، راه اندازی مرکز داده و البته آزاد شدن طیف های فرکانسی ۷۰۰-۷۰۰ است که سال هاست به محل مناقشه صدا و سیما و وزارت ارتباطات بدل شده است.

تکنولوژی 5G و مزایای آن برای بشریت

فواید تکنولوژی ۵G

۵G  یک شبکه بی ‌سیم است و بر ارائه سرویس های متنوع و جدید تمرکز دارد. پهن باند موبایل، اینترنت اشیا، تأثیر بر کسب ‌و کارها و تولید ناخالص داخلی (GDP)، کشاورزی و درآمد اپراتورها از جمله موارد مهمی است که روی ریل آمدن تکنولوژی «۵G»  می تواند برای ما به ارمغان بیاورد.


این تکنولوژی در بخش پهن باند موبایل و ارائه سرویس AR واقعیت افزوده و VR واقعیت مجازی قرار است اینترنت با سرعت بسیار بالا ارائه دهد.


تأخیر اندک تکنولوژی«۵G»  انجام کارهایی نظیر جراحی از راه دور را ممکن می کند. این کار نیاز به نرخ بالای سرعت هم دارد اما تأخیر کم جزء واجبات اجرایی شدن آن است.

هرکدام از کشورها بنا بر اهدافی که دارند، به دنبال استقرار تکنولوژی «۵G»  هستند. تمرکز کشورهای آمریکایی بیشتر بر ارائه نرخ بالای سرعت روی تلفن های ثابت (با وایرلس تا درب منزل) و موبایل است. مجموعه هایی مانند Verizon و AT&T در حال پیاده سازی این بخش از «۵G» هستند. اروپایی ها اما به سمت تمرکز روی سرویس های قابل‌ارائه بر صنایع عمودی شان رفته اند و مشغول مطالعه روی این مسئله هستند که چطور «۵G» را وارد کارخانه ها کنند.

راه اندازی نمونه آزمایشی ۵G در کشور

به گفته وزیر ارتباطات تجهیزات موردنیاز برای این تکنولوژی وارد ایران شده است و ظرف یکی دو هفته آینده نمونه آزمایشی «۵G»  در مرکز مخابرات ایران رونمایی می شود و در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد. پس از پایلوت اولیه، به ‌احتمال ‌زیاد تا شهریورماه«۵G»  به استفاده عملیاتی خواهد رسید.


یکی از دلایل مهمی که کارشناسان درباره آن صحبت می کنند در دسترس نبودن طیف فرکانسی برای توسعه این تکنولوژی است.  دو باند ۷۰۰ مگاهرتز و ۳، ۵ گیگاهرتز به عنوان دو باند مهم در «۵G»  مطرح هستند. باند ۷۰۰ مگاهرتز در ایران نیازمند آن است که به سرویس های ارتباطات سیار تخصیص داده شود و اقدامات رگولاتوری لازم برای بهره برداری حداکثری از باند ۳، ۵ گیگاهرتز به انجام برسد. تا تکلیف باندهای فرکانسی روشن نشود، نمی توانیم قدم های اصلی را برداریم.

ایجاد کسب و کار به واسطه تکنولوژی ۵G


نرخ بالای اینترنت نیز از آن دست اهدافی است که ما در دستیابی و توسعه «۵G»  روی آن تمرکز داریم و وزیر ارتباطات نیز بارها بر آن تأکید کرده است. با این تکنولوژی زمان دانلود فیلم به یک‌ دهم کاهش پیدا می کنم. هرچند این مسئله فقط قطره‌ ای از دریای  «۵G»  است.


بازی بدون قطعی و با پینگ پایین (تاخیر در انتقال محتوا)؛ این نهایت انتظاری است که گیمرها از اینترنت دارند. همان‌ طور که آمارهای غیررسمی می گویند، ایران بیش از ۲۰ میلیون جوان گیمر دارد که بعضاً از این راه کسب درآمد می کنند.زمانی که «۵G»  مورد استفاده قرار بگیرد این حوزه به ‌شدت پیشرفت می ‌کند و کسب و کارهای زیادی به واسطه آن ایجاد خواهد شد. برای بازی های آنلاین معمولاً چند نفر با فاصله و در شبکه های مختلف در حال بازی هستند و تأخیر در اینترنت، حس ۱۰۰ درصد بازی آنلاین را به آن‌ها نمی دهد اما «۵G» باعث کاهش تأخیرها شده و هیجان بازی را چند برابر می کند.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.