حمایت از استارتاپ

خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی

دکتر سیاوش ملکی فر در دومین رویداد سکوی پرتاب «۱۰۰ استارت آپ»، مجموعه خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی برای رشد استارت آپ ها در کشور را تشریح کرد و گفت: در دنیا دولت ها سرمایه گذاری غیر مستقیمی در طرح های نوآورانه انجام می‌ دهند، بر این اساس نزدیک به ۴۷ صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی در سطح کشور فعال هستند که ما با آن ها هم سرمایه گذاری می کنیم به این شکل که اگر استارت آپ ها توانستند یکی از این صندوق ها را برای سرمایه گذاری با خود همراه کنند ما در کنار آن ها باقی سرمایه مورد نیاز را تامین خواهیم کرد.

‌وی در ادامه به صندوق های جسورانه بورسی اشاره کرد و گفت: از آذر ۹۷ تاکنون ۲۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری خطرپذیر از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی صورت گرفته که ۱۳۰ میلیارد تومان آن را به همراه ۴۷۰ میلیارد تومان آورده آن ها در راه اندازی پنج صندوق جسورانه بورسی ۶۰۰ میلیاردی برای حمایت از استارت آپ ها هزینه کردیم و نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان هم در استارت آپ‌ های مختلف در قالب هم سرمایه گذاری از طریق صندوق های پژوهش و فناوری هزینه کردیم، به این شکل که هر جا صندوق ها برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کردند ما در کنار آن ها قرار گرفتیم.

‌ملکی فر ادامه داد: بهترین حالت این است که استارت آپ ها منابع مالی دولت را دریافت کنند، اما حضور دولت را احساس نکنند به همین دلیل برای راه اندازی صندوق های جسورانه بورسی ۱۳۰ میلیارد تومان مشارکت کردیم و ۵ صندوق به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان برای سرمایه گذاری خطرپذیر برای استارت آپ ها راه اندازی شد. ما در راه اندازی هزینه کردیم اما کار را بخش خصوصی انجام می دهد.

حمایت از استارت آپ

سرمایه گذاری طرح های استارتاپی


‌معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ابزار بیمه سرمایه گذاری را راهکاری برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی به طرح‌ های استارت آپی دانست و گفت: یکی از ابزارهایی که به زودی عملیاتی می شود بیمه سرمایه گذاری است. در این ابزار ما از هر کسی که در استارت آپی سرمایه گذاری کند، بین ۵ تا ۷ درصد کارمزد می گیریم و بعد از دو سال اگر چنان چه طرح شکست خورد ۷۰ درصد اصل پول سرمایه گذار را به او برمی گردانیم.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   ایجاد زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان

وی ادامه داد: اما خبر خوب در این حوزه این است که ما در مرحله بذری با شتاب دهنده هم سرمایه گذاری می کنیم به این صورت که اگر شتاب دهنده ای ‌۲۵۰ میلیون تومان روی یک استارت آپ سرمایه گذاری کند صندوق ۲۵۰ میلیون تومان پول خطرپذیر را در آن سرمایه گذاری می کند و در سود و زیان طرح شریک می شود. اگر بخش خصوصی احساس کنند که این کسب و کار ارزش سرمایه گذاری دارد ما نیز همراهی خواهیم کرد.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.