صندوق خطر پذیر مشارکتی در حوزه دانش بنیان

سرمایه گذاری مشارکتی دانش بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی برای سرمایه گذاری مشارکتی دانش بنیان و تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت:

“بنا داریم برای حمایت از شرکت های دانش بنیان از سمت ارائه تسهیلات به سمت راه اندازی صندوق خطر پذیر پذیر مشارکتی در حوزه دانش بنیان و سرمایه گذاری مشارکتی دانش بنیان حرکت کنیم.”

وی در خصوص وضعیت سیاسی که هم‌اکنون در کشور وجود دارد و ادامه بحث سرمایه گذاری مشارکتی دانش بنیان و صندوق خطر پذیر مشارکتی در حوزه دانش بنیان، گفت:

“اول باید مفسدان سیاسی شناسایی و مجازات شوند. ما مسئولان باید در فضای پیش‌روی اقتصادی، امکان کار را برای شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان در این شرایط فراهم آوریم. از سوی دیگر مردم نیز باید طلا، ارز و سکه‌های اندوخته شده در خانه را بفروشند، تا کشور به سمت بهبودی برود.”

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه توسعه فناوری در توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نقش ایفا می‌کند، افزود:

“برای شرکت‌های دانش‌بنیان باید فضایی فراهم شود تا بتوانند بهترین خدمات‌رسانی را داشته باشند. که صندوق نوآوری و شکوفایی در صدد است شرایط مساعدی با ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان و سرمایه گذاری مشارکتی دانش بنیان و راه اندازی صندوق خطر پذیر مشارکتی در حوزه دانش بنیان، فراهم آورد.”

وی با بیان اینکه طی این چند ساله موج موفق استارتاپ‌ها را داشتیم که با خلاقیت خودشان در صدد هستند بازارها را فتح کنند، گفت:

“تاکنون شرکت‌های دانش‌بنیان خلاقیت در توسعه محصول داشته‌اند ولی نتوانسته‌اند در زمینه توسعه سرمایه گذاری مشارکتی دانش بنیان کاری انجام دهند. درواقع در زمینه توسعه بازار ضعف دارند. از همین رو در صدد هستیم که شرکت‌ها را در توسعه بازارشان یاری دهیم.”

سرمایه گذاری مشارکتی دانش بنیان

برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی از سال ۹۷ تا دو سال آینده افزود:

“در صدد هستیم برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی را از سمت «ارائه تسهیلات» به سمت «سرمایه‌گذاری مشارکتی دانش بنیان» و تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان سوق دهیم. در سال‌های گذشته ۶۲ درصد از حمایت‌های صندوق به صورت ارائه تسهیلات بوده که در نظر داریم تا بودجه ۹۷ را بیشتر در زمینه سرمایه‌گذاری مشارکت صرف کنیم.”

سلطانی تأکید کرد:

“از این رو لازم است که صندوق‌های خطرپذیر ایجا شوند. ما به این صندوق‌ها به صورت مشارکتی تسهیلاتی ارائه دهیم؛ ما می‌توانیم تا ۴۰ درصد در این زمینه سهامدار باشیم و صندوق‌ها ۶۰ درصد بقیه سهام را بر عهده بگیرند.”

وی با بیان اینکه ۳۰۸ میلیارد تومان بودجه برای صندوق‌های خطرپذیر مصوب کرده‌ایم، گفت:

“برای ۶ نوع صندوق خطرپذیر برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بدین واسطه تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری مشارکتی برای طرح‌های دانش‌بنیان پایه‌ریزی شود.”

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به این صندوق‌ها گفت:

“صندوق‌های استانی، صندوق‌های مشارکتی با وزارتخانه‌ها، صندوق‌های مشارکتی با مناطق آزاد، صندوق‌های مشارکتی با شرکت‌های بزرگ CVC، صندوق‌های مشارکتی سیدمانی یا سرمایه‌گذاری‌های اولیه و صندوق‌های غیرخطرپذیر، از جمله صندوق‌هایی هستند که برای آنها بودجه‌ای اختصاص داده‌ایم تا به این واسطه سرمایه‌گذاری مشارکتی برای طرح‌ها محقق شود.”

وی افزود:

“برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی به این صورت است که ۸صندوق استانی،۱۰ صندوق مشارکتی با وزارتخانه ها، ۳ صندوق با مناطق آزاد، ۳ صندوق CVC ، و ۳ صندوق سیدمانی را راه اندازی کنیم که صندوق نوآوری و شکوفایی نظارت مستقیم بر این صندوق ها داشته باشد.”

برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی

افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی

سلطانی از برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان و تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی افزود:

شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی که به وسیله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی راه‌اندازی می‌شوند نیز می‌توانند در اقتصاد کشور مؤثر واقع شوند.”

وی تصریح کرد:

“اکنون ۱۰ درصد از فارغ‌التحصیلان به سمت راه‌اندازی شرکت‌های دانشگاهی می‌روند که این باید به ۴۰ درصد افزایش یابد.”

به گفته رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق از افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی حمایت خواهد کرد و در صورت افزایش یافتن، بودجه‌ای برای آنها در نظر می‌گیرد. برای این بخش ۵۰ میلیارد تومان در نظر داریم که در قالب مشارکتی یا تسهیلاتی اعطا شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   ۷۲ شرکت دانش بنیان توانمندی های خود را در عسلویه به نمایش گذاشتند

وی افزود:

“معمولاً در یک دانشگاه ۵۰۰۰ پایان‌نامه ارشد توسط دانشجویان دفاع می‌شود که شاید از این تعداد، یک صدم قابلیت ورود به بازار را داشته باشند که میانگین می‌توان گفت ۵۰ پایان‌نامه قابلیت ورود به بازار را دارد.”

سلطانی ادامه داد:

“مرکز ارتباط با صنعت دانشگاه می‌تواند با بررسی این پایان‌نامه‌های کاربردی و معرفی آنها به صندوق نوآوری و شکوفایی، گامی در راستای اجرایی‌سازی این پایان‌نامه‌ها بردارد.”

افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی

تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان با بخش بین‌المللی

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ۲۰ میلیارد تومان برای تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان با بخش بین‌المللی در صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص یافته است، گفت:

“ما به شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌ها سوبسید می‌دهیم یا اینکه بعضی از محصولات دانش‌بنیان یک سال در «شو روم‌های» کشورهای دیگر حضور می‌یابند که ما از حضور آنها حمایت می‌کنیم.”

وی در خصوص تسهیلات اعطایی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شتاب‌دهنده‌ها افزود:

“این تسهیلات برابر با ۳۵ میلیارد تومان است؛ تاکنون ۲۰ رویداد شتابدهی در ساختمان صندوق برگزار شده است. همچنین در شهرستان‌ها چهار رویداد شتابدهی برگزار شده است.”

سلطانی درباره اختصاص بودجه به دفاتر کار شرکت‌های دانش‌بنیان گفت:

“برای این منظور در صندوق ۳۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.”

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص برنامه‌های توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان گفت:

“هر شرکت تا صد میلیون تومان می‌تواند از تسهیلات صندوق برخوردار شود تا در زمینه توانمندسازی اقداماتی انجام گیرد. در این زمینه ۷۰ درصد هزینه‌های برنامه توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان را صندوق پرداخت می‌کند.”

سلطانی گفت:

“تعداد ۲۱۸ مورد از شرکت‌های دانش‌بنیان در برنامه توانمندسازی صندوق شرکت داشته‌اند.”

تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان با بخش بین‌المللی

آمار درخواست دریافت تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تاکنون ۸۳۱۶ درخواست از شرکت‌های دانش‌بنیان داشته‌ایم، اظهار داشت:

“در کل ۳۵۶۶ شرکت دانش‌بنیان وجود دارد که این نشان می‌دهد به صورت متوسط برخی از شرکت‌ها بیش از دو طرح دارند که برای تسهیلات به صندوق درخواست داده‌اند.”

سلطانی با بیان اینکه از کل سرمایه‌ای که صندوق نوآوری و شکوفایی دارد، مقدار زیادی برای طرح‌ها استفاده شده است، گفت:

“طی پنج سال گذشته ۲۶۰۰ میلیارد تومان به صندوق اختصاص داده شده. که از ۲۰۰۰ میلیارد تومان آن استفاده شده است.”

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص وام های اعطایی به شرکت های دانش بنیان گفت:

“حوزه ای که بیشترین وام را از صندوق دریافت کرده مربوط به حوزه زیست فناوری است. شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه تاکنون ۲۱۷ میلیارد تومان از صندوق دریافت کرده اند.”

سلطانی افزود:

“یکی از همین شرکت های حوزه زیست فناوری، ۲۳ میلیارد تومان وام از صندوق دریافت کرده که این شرکت حتی صادرات هم داشته است.”

وی تصریح کرد:

“بعد از حوزه زیست فناوری، حوزه فناوری اطلاعات و الکترونیک و کنترل از حوزه هایی بوده اند. که بیشترین تسهیلات را از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کرده اند.”

به گفته سلطانی، تعداد ۵۶۵ محصول که از تهسیلات صندوق استفاده کرده اند، خاتمه یافته فنی هستند؛ این طرح ها با استانداردهایی قابلیت ورود به بازار را داشته اند که ما از آنها حمایت کرده ایم.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تولید کاتالیست پلی اتیلن

آمار درخواست دریافت تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان

تولید انبوه محصولات شرکت های دانش بنیان

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افزود:

“از ۲۱۰ طرح برای تامین مواد اولیه و هزینه های جاری برای تولید انبوه محصولات شرکت های دانش بنیان حمایت کرده ایم . از سوی دیگر نیز ۷۳ خط تولیدی را که به مرحله افتتاح رسیده اند، تحت پوشش قرار داده ایم.”

وی گفت:

“برای ایجاد خدمات و تجهیزات کارگاهی ۷۰ مورد و ۷۱۳ مورد حمایت بلاعوض برای دریافت استانداردها و بقیه مجوزها از شرکت های دانش بنیان داشته ایم. همچنین از ۸۲ شرکت برای موضوع اجاره به شرط تملیک حمایت هایی داشته ایم.”

سلطانی با بیان اینکه ۲۹ طرح خاتمه یافته ناموفق داشته ایم، گفت:

“این به معنای ورشکستگی نیست.”

وی با بیان اینکه همچنین ۱۱۳۰ طرح خاتمه یافته موفق داشته ایم، گفت:

“بعضی از شرکت ها بیش از ۲ محصول دارند.”

به گفته رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در حال حاضر ۲ درصد از اقساط ما سررسید شده؛ همچنین ۸ درصد از طرح ها اقساط معوق داشته اند.

سلطان افزود:

“۴ درصد از طرح ها مشکوک الوصول بوده اند اما بقیه طرح ها وصول شده اند.”

تولید انبوه محصولات شرکت های دانش بنیان

تسهیلات لیزینگ برای محصولات دانش‌بنیان

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص لیزینگ محصولات دانش‌بنیان گفت:

“اگر خریداری یک محصول دانش‌بنیان را بخرد تا ۵۰۰ میلیون تومان با نرخ ۹ درصد و بالای ۵۰۰ میلیون تومان با نرخ ۱۱ درصد می‌تواند وام بگیرد.”

به گفته وی، شرکت‌های دانش‌بنیان در هر نمایشگاهی که شرکت کنند، می‌توانند از تسهیلات لیزینگ برخوردار شوند.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افزود:

“تاکنون ۴۴ میلیارد تومان با وام تسهیل شده به خریدار محصولات دانش بنیان اعطا شده است.”

همکاری شرکت های دانش بنیان با وزارت ارتباطات

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   استقرار در شهرک های صنعتی

سلطانی گفت:

“آمادگی داریم با تمام وزارتخانه ها برای راه اندازی صندوق های خطرپذیر همکاری کنیم که یکی از این وزارتخانه ها وزارت ICT است.”

وی افزود:

“این صندوق های خطرپذیر تخصصی می تواند یک راه کمک کننده به استارتاپها باشد.”

تسهیلات لیزینگ برای محصولات دانش‌بنیان

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.