ربات بازرس ریلی

اجلاس سالیانه پارک پردیس

در هجدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و سید محسن دهنوی، رییس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی، مهدی صفاری نیا، رئیس پارک و دیگر شخصیت های برجسته علمی برگزار شد، ربات بازرس ریلی مورد رونمایی قرار گرفت و از شرکت برق منطقه ای تهران تقدیر به عمل آمد.

در این مراسم شرکت برق منطقه ای تهران به دلایل تامین زیرساخت پایدار برق پارک فناوری پردیس و تعریف و همکاری و عقد قرارداد پژوهشی با شرکت های عضو پارک به عنوان سازمان برتر همکار پارک برگزیده شد و تندیس اجلاس نیز به این شرکت اهدا شد.

کلباسی مدیر دفتر تحقیقات و استاندارد­های شرکت برق منطقه ای تهران در تشریح جزئیات ربات بازرس ریلی اظهار داشت:

“در حال حاضر به منظور بررسی مشکلات و عیوب فنی و تغییرات به وجود آمده در طول تونل های کابلی برق تهران از نیروی انسانی پیاده در بازه های زمانی هر سه ماه یک بار استفاده می شود. این موضوع علاوه بر افزایش ریسک بروز خسارات جانی، به دلیل طولانی بودن مسیر و بروز خستگی، موجب کاهش دقت و افزایش خطای بازرسی خواهد شد (اشتباهات انسانی) که خود احتمال عامل بروز حوادثی است که در صورت بازرسی صحیح، قابل پیشگیری بوده و امنیت بهره برداری از تونل را افزایش می دهد.”

ربات بازرس ریلی

کاربرد ربات بازرس ریلی

مجید عبدالهی در همین زمینه ادامه داد: بدین منظور قراردادی با پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عنوان بومی سازی، طراحی و ساخت ربات بازرس تونل‌های شبکه انتقال و فوق‌ توزیع جهت تونل قورخانه – شوش به طول ۴.۵ کیلومتر به ارتفاع حدود ۲۲۰ سانتی متر و عرض حدود ۲ در ابتدای سال ۱۳۹۸ مبادله شد که هم اکنون توسط شرکت ایده کاوان صنعت پردیس از اعضای پارک فناوری پردیس و با همکاری دفتر تحقیقات و استاندارد‌ها و همچنین امور انتقال نیروی دو تهران از شرکت برق منطقه ای تهران، ساخته شده و آماده نصب در تونل و انجام آزمایش های لازم در داخل تونل است.

وی با اشاره به بازرسی دقیق و مداوم تمام نقاط تونل توسط ربات و اطلاع دقیق از محل عیب و خطا به ‌صورت کاملا هوشمند ادامه داد: همچنین از این ربات که جهت مانیتورینگ و تشخیص عیوب فنی تونل استفاده می شود می توان جهت کاربرد‌های حفاظتی و حراستی نیز استفاده کرد که کاملا از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه است.

گفتنی است این ربات هوشمند برای اولین بار در شبکه انتقال شرکت برق منطقه ای تهران در سطح کشور طراحی و ساخته شده است و تمامی مراحل طراحی و ساخت این ربات توسط جوانان نخبه کشور انجام و بومی سازی شده است. با راه اندازی این ربات هوشمند، ایران در کنار چند کشور برتر دنیا به دلیل نصب و برنامه نویسی نرم افزار‌ها، سنسور‌ها و تجهیزات بروز و پیشرفته بر روی این ربات، قرار می گیرد.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.