رسوخ فناوری و تکنولوژی های نوین

ارتباط شرکت های دانش بنیان با بخش های صنایع و معادن

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران گفت:

“بدون شک، ارتباط شرکتهای دانش بنیان با بخش های صنایع، معادن و کشاورزی کشور همراه با ایجاد زیرساخت های مناسب، موجب تحولات مهمی در تولید و صادرات محصولات ایرانی شده و همچنین شاهد تأثیرات شگرفی در توسعه اقتصاد کشور خواهیم بود.”

میرابوطالب بدری، در یادداشتی در این زمینه نوشت:امروزه همگان آگاه هستند که در کادر دانش توسعه هنگامی‌ که صحبت از تولید می‌شود منظور تولیدی است که مبتنی بر دستاوردهای جدید علمی و فنی باشد زیرا فقط از طریق آن تولید است که امکان برون رفت از فقر و عقب ماندگی پدید آمده و آینده کشور را که همانا در گرو فناوری های نوین است، رقم می زند. افزایش کیفیت کالاهای صادراتی کشور با استفاده از فناوری های جدید، بدون شک یکی از مهمترین اهداف صادراتی کشور است.

تولید کالاهای ایرانی

تولید کالاهای ایرانی با فناوری های نوین

نظر به وجود ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در کشور برای تولید کالاهای ایرانی با فناوری های نوین، دفتر توسعه صادرات کالاهای صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت با جلسات متعدد با ستادهای فناوری نانو، بایو، لیزر و ارتباط مستقیم با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش دارد  با عملیاتی کردن این امر مهم کمکی به ارتقاء تولیدات صادراتی کشور بوده و به ویژه موجب افزایش ارزش افزوده تولیدات صادراتی و تنوع گرایی آن ها باشد.

برای مثال، قیمت یک تن محصولات صادراتی کاشی و سرامیک کشور حدود ۱۵۰ دلار است، یعنی حدود یک سوم متوسط قیمت هر تن از کل کالای صادراتی کشور. امروز با استفاده از فناوری نانو قادر هستیم کاشی ضد لک و کاشی ضد لیزخوردگی تولید کنیم یا افزایش مقاومت و کاهش وزن قالب ها از طریق فناوری نانو را ایجاد کنیم، یا تولید رنگ های خاص برای بیمارستان ها، تولید دستگاه های خاص لیزر برای برش فلزات و غیره.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   کارگاه آموزشی قوانین دانش بنیان

در بخش های متعدد صادراتی به ویژه در زمینه نساجی، تولیدات صنعتی، نفت و پتروشیمی، دارو، محیط زیست و غیره، اتصال شرکت های دانش بنیان به تولیدکنندگان کالاهای مختلف می تواند موجب افزایش ارزش افزوده کالاهای صادراتی کشور شود. یکی از برنامه های مهم این دفتر، از طریق برگزاری جلسات و همایش ها، با استفاده از امکانات مالی صندوق های شکوفایی (از طریق امضای توافق نامه سازمان با آن ها) و همچنین مشوق‌ ها و تسهیلات سازمان توسعه تجارت این امر مهم است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.