شرکت های دانش بنیان پارک پردیس

شرکت های دانش بنیان پارک پردیس

تجاری سازی محصولات پارک پردیس

رییس پارک فناوری پردیس از راه اندازی ۳۴ شرکت دانش بنیان از سوی محققان ایرانی خارج از کشور در این پارک خبر داد.

مهدی صفاری در خصوص حمایت و جذب نخبگان ایرانی مقیم خارج در پارک فناوری پردیس، افزود: ما در دو سال گذشته ۳۴ نفر از نخبگان ایرانی مقیم خارج را جذب این پارک کردیم و آن ها توانستند شرکت خود را در پارک راه اندازی کنند.

به گفته وی تعداد این افراد بیشتر بود، ولی درباره برخی از آن ها شرایط آنها برای جذب فراهم نشده، اما با اقدامات انجام شده در حال حاضر ۳۴ شرکت از سوی نخبگان ایرانی مقیم خارج در پارک پردیس تشکیل شده است.

صفاری نیا ادامه داد: برخی از این شرکت ها موفق شدند محصولات خود را تجاری کنند و از پارک خارج شدند، چون نیاز به فضا و امکانات بیشتری داشتند.

رییس پارک فناوری پردیس با بیان اینکه برخی از این شرکت ها موفق به تجاری سازی محصولات خود نشدند و فعالیت آن ها با شکست مواجه شده است، خاطر نشان کرد: ولی ضریب موفقیت پارک در این زمینه بالا بوده است.

شرکت های دانش بنیان پارک پردیس

حمایت از محصولات دانش بنیان

وی افزایش میزان جذب نخبگان ایرانی مقیم خارج را از برنامه های آتی این پارک نام برد و یادآور شد: در این برنامه درصدد هستیم افرادی را که می توانند در قالب شرکت های دانش بنیان محصولی را تجاری سازی کنند، افزایش دهیم؛ ضمن آن که از ظرفیت شرکت هایی که در این پارک مستقر هستند نیز برای جذب این افراد استفاده خواهد شد.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   جلسه کمیسیون اقتصاد نوآوری

صفاری نیا تاکید کرد: بخشی از نخبگان ایرانی مقیم خارج که به کشور باز می گردند، ممکن است که خودشان تمایلی به بازگشت نداشته باشند و یا محصولی را تجاری کنند، ولی می توانند به گروه های دانشی سایر شرکت های دانش بنیان بپیوندند که این حوزه‌ نیز در پارک فعال است.

رییس پارک فناوری پردیس در خصوص شرایط جذب نخبگان ایرانی مقیم خارج در این پارک گفت: در این زمینه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت های خوبی را برای جذب این افراد ارائه می دهد که از جمله آن ها می توان به اعطای گرنت های فناورانه به آن ها برای تشکیل شرکت فناور اشاره کرد.

وی، مهمترین شاخص پذیرش این افراد را میزان ظرفیت آن ها در تجاری سازی محصولات دانش بنیان آن ها دانست و خاطر نشان کرد: در گام اول این افراد باید آمادگی لازم را برای تشکیل شرکت دانش بنیان و تولید محصولات فناورانه داشته باشند، ضمن آنکه محصول تولید شده از سوی آن ها قابلیت تجاری سازی داشته باشد.

حمایت از پروژه های تحقیقاتی پارک پردیس

صفاری نیا با تاکید بر اینکه این رویکرد کمکی است که ما به این دسته از تیم های فناور ارائه می دهیم، یادآور شد: این رویکرد موجب خواهد شد که این محققان در ایران وارد حوزه هایی نشوند که در ایران بازار مناسبی ندارد و یا ظرفیت تجاری سازی خوبی در کشور فراهم نباشد.

از سوی ۲۷۰ محقق ایرانی مقیم خارج درخواست همکاری به پارک فناوری پردیس ارسال شده است که از این تعداد ۳۴ نفر از این محققان موفق به راه اندازی شرکت خود در این پارک شدند.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   اختتامیه نمایشگاه مقابله با کرونا

علاوه بر آن به منظور بهره گیری از ذخایر علمی و حرفه ای سرمایه انسانی ایرانی خارج از کشور، برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور به منظور انتقال دانش، تجربه و ایده های فناورانه به داخل توسط مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری و با همکاری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، شرکت های فناور و مراکز رشد و نوآوری منتخب کشور به عنوان “پایگاه تخصصی همکار” اجرا شده است.

این برنامه موجب خواهد شد که در قالب حمایت از انجام پروژه های تحقیقاتی و فناورانه هم چون پسا دکتری، فرصت مطالعاتی، استاد مدعو و معین، راه اندازی کسب و کارهای فناورانه، اشتغال در شرکت های فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه های تخصصی به ارتباط مؤثر متخصص و مراکز علمی و فناوری برگزیده کشور یاری شود.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.