فناوری فرآورش نفت

رویداد فناوری فرآورش نفت

رویداد فناوری فرآورش نفت

مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران در رویداد به هم رسانی عرضه و تقاضای فناوری فرآورش و نمک زدایی نفت خام، درباره چارچوب طرح توسعه فناوری های فرآورش نفت خام با استفاده از تجهیزات سریع احداث کارخانه ای توسط شرکت های فناور توضیح داد و گفت: سیاست شرکت ملی نفت در این حوزه حرکت به سمت واحدهای پیش ساخته بوده و برگزاری این رویداد نشان دهنده اهمیت نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان و ضرورت توجه به توسعه فناوری های نو در این زمینه است.

وی با بیان این که اکنون تنها یک واحد پیش ساخته فرآورش نفت در کشور (میدان آزادگان جنوبی) وجود دارد و شرکت های دانش بنیان می توانند فناوری ایجاد و راه اندازی چنین واحدهایی را در کشور توسعه دهند، به برخی مستندات قانونی واگذاری طرح توسعه فناوری های فرآورش نفت خام اشاره کرد و درباره ساختار قرارداد توسعه فناوری توضیح داد: به این منظور، شرکت ملی نفت ایران موافقت نامه ای با پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت امضا می کند که در ذیل این موافقت نامه قراردادهایی امضا می شود و بر مبنای آن مشخص می شود شرکت های فناور چه وظایفی دارند و چه کارهایی باید انجام شود.

مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران با اشاره به ظرفیت های قانونی موجود برای ترک تشریفات مناقصه در این حوزه، گفت: در مجموع یکی از مزیت های پارک های نوآوری و فناوری، همین معافیت ها و تسهیلات است.

منصوریان در ادامه توضیح داد: در ساختار قرارداد توسعه فناوری، حداکثر ظرفیت هر قرارداد ۲۰ هزار بشکه در روز است؛ دوره قرارداد توسعه فناوری حداکثر هفت سال (شامل پنج سال توسعه فناوری) خواهد بود و پرداخت ها متناسب با میزان اثربخشی (مقدار، زمان و کیفیت) برای هر بشکه نفت فرآورش‌شده محاسبه می شود.

رویداد فناوری فرآورش نفت

فرآورش نفت

وی درباره تعهدهای عمده شرکت ملی نفت ایران و همین طور تعهدات شرکت های فناور گفت: شرکت ملی نفت ایران مکلف به تحویل نفت خام، دریافت نفت فرآورش‌ شده و گاز و پساب جدا سازی شده و پرداخت مطابق تعرفه به شرکت فناور در ازای هر بشکه نفت فرآورش شده است. شرکت فناور نیز باید نسبت به تأمین مالی، طراحی و مهندسی و تأمین کالا و تجهیزات، ساخت و نصب و راه اندازی و بهره برداری و نگه داری و تعمیر تأسیسات در طول دوره توسعه فناوری اقدام کند.

مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران با بیان این که ریسک سرمایه گذاری شرکت های فناوری پوشش داده می شود، اضافه کرد: اگر شرکت ملی نفت به هر دلیلی نتواند به تعهدات خود عمل کند، مشمول پرداخت جریمه خواهد شد.

منصوریان در ادامه صحبت های خود، درباره مدت قرارداد خلق و توسعه فناوری توضیح داد و دوره مطالعه ساخت را در مجموع حداکثر ۲۴ ماه و دوره اثبات و توسعه فناوری را حداکثر ۶۰ ماه پس از خلق فناوری عنوان کرد و در زمینه نحوه محاسبه مبلغ قرارداد و مبانی این محاسبات نیز گفت: این مبلغ با در نظر گرفتن تعرفه فناوری، دوره توسعه فناوری، تعداد روزهای کاری و ظرفیت فرآورشی محاسبه می شود و اگر برای یک واحد چند متقاضی وجود داشته باشد، ایجاد فرآیند رقابتی نیز بر مبنای تعرفه فناوری پیش بینی شده است.

تجهیزات شرکت نفت

وی در زمینه مالکیت فناوری، تجهیزات و محصولات در این طرح نیز با بیان این که محصولات تحت هر شرایطی متعلق به شرکت ملی نفت ایران است و تأسیسات تحت مالکیت و بهره برداری شرکت فناور، افزود: فناوری نیز تحت مالیکت شرکت فناور است با حق ثبت اختراع، ضمن واگذاری حق بهره برداری رسمی به شرکت ملی نفت ایران.

مدیر سرمایه گذاری و کسب‌ و کار شرکت ملی نفت ایران در زمینه ظرفیت های تأمین مالی طرح به دو تفاهم نامه ای که به تازگی امضا شده است، اشاره کرد و گفت: یک تفاهم نامه با هدف تأمین و ساخت کالا و تجهیزات میان نفت و صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک تجارت امضا شد که بر مبنای آن، طرف قراردادها تعهد داده اند تا سقف ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌ های دانش بنیان و فناور پرداخت کنند. این تسهیلات ارزان و نرخ آن ۴ تا ۱۱ درصد متغیر است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.