جلسه کمیسیون اقتصاد نوآوری

پیوند صنایع بزرگ و شرکت های نوپا

در بیست و ‌چهارمین جلسه کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران موضوع چالش های همکاری فناورانه بین شرکت های نوپای دانش بنیان و شرکت های بزرگ از سوی عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

این موضوع در حالی به بحث گذاشته شد که کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران در تلاش است تا با برقراری گفتمانی در میان صاحبان کسب و‌ کار و ایده های نوآورانه، به این خواسته نزدیک شود که چه مدل مناسب و قابل پیاده سازی در ایران برای ورود بنگاه ها به توسعه فناوری در کسب و‌ کار و تولید خود وجود دارد و چگونه می توان پیوند و ارتباطی برد_برد میان صنایع بزرگ و استارت آپ ها و خالقان کسب‌ و‎ کار و ایده های نو برقرار کرد.

از این رو، در نشست اخیر این کمیسیون، با دعوت از یک گروه علمی و مطالعاتی از پژوهشکده مطالعات فناوری این موضوع مورد بحث و تحلیل قرار گرفت.

رضا اسدی فر، عضو هیات علمی این پژوهشکده و معاون توسعه بازار ستاد فناوری نانو، در تحلیلی به بررسی چالش های همکاری فناورانه بین شرکت های دانش بنیان و بنگاه های بزرگ پرداخت که به طور مفصل در کتابی با عنوان «بزرگ مریخی،کوچک ونوسی» از سوی وی و به همراه یاسر خوشنویس و آرمان خالدی گردآوری و تدوین شده است.

کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال

اقتصاد دانش بنیان

اسدی فر با بیان این که یکی از اهداف نقشه جامع علمی کشور، تبدیل شدن ۲۰ درصد از اقتصاد کشور به اقتصاد دانش بنیان است، گفت: در اقتصادهای پیشرفته سهم شرکت های کوچک فناوری محور کمتر از ۵ درصد و در ایران حدود یک درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) است.

وی دلیل عمده این که در دنیا، دانش و فناوری سهم عمده ای در اقتصادهای مبتنی بر نوآوری دارد را قرار گرفتن نوآوری شرکت های کوچک فناوری‌ محور در بستر تولید و تجارت شرکت های بزرگ و بین‌ المللی عنوان کرد بیان کرد که شرکت های بزرگ صنعتی از قدرت سرمایه گذاری بالا و شناخت بازار برخوردار هستند در حالی که شرکت های نوپا نیز به توانمندی نوآوری بالا و دسترسی آسان به نیروهای انسانی متخصص مجهز هستند.

اسدی فر سپس به توضیح درباره کتاب تالیفی از سوی این گروه پژوهشی، پرداخت و یادآور شد که در این کتاب، طی چندین فصل به مسیر سخت تجاری سازی فناوری های جدید و نقش واسطه های حرفه‌ای در به‌هم‌رسانی طرفین همکاری در این اکوسیستم، پرداخته شده است.

به گفته وی، در این کتاب همچنین به بررسی چندین نمونه و مورد واکاوی از تعامل صنایع بزرگ داخلی و شرکت های دانش بنیان و چالش های پیش روی آن ها پرداخته شده و مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

ارزش گذاری شرکت های نوپا

در ادامه این جلسه، دیگر اعضای کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران دیدگاه های خود پیرامون این موضوع را مطرح کردند. افشین کلاهی از اعضای این کمیسیون و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، از جمله راهکارها برای پیوند شرکت های بزرگ و شرکت های نوپا و فناور را ایجاد انگیزه در صنایع بزرگ عنوان کرد و در عین حال، بر استفاده از ابزارهای حمایتی از شرکت های تبادل فناوری تاکید کرد. به گفته وی، کارگزاران فناوری یا واسطه گران این بخش نیز باید در کشور به رسمت شناخته شوند و نقش پررنگی در موضوع ارزش گذاری شرکت های نوپا داشته باشند.

شهاب جوانمردی، نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، نیز بر ترویج و تببین ادبیات اثرگذاری تعامل و همکاری صنایع بزرگ با دانش بنیان ها تاکید کرد و یادآور شد که این رویکرد باید برای هر دو سوی این مکانیزم اثبات شود که این پیوند تا چه اندازه می تواند اثری شگرف بر اقتصاد ملی کشور داشته باشد.

در ادامه این جلسه، موضوع انتخابات چندی پیش سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و دور تازه فعالیت این سازمان در تهران با انتخاب اعضای هیات مدیره جدید مورد بحث قرار گرفت.

تحول دیجیتال صنایع

شهاب جوانمردی در این ارتباط، با بیان این که سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران بیش از ۱۴ هزار عضو حقیقی و حقوقی را در خود جای داده است، افزود: از جمله مسائل روز کشور، حرکت به سمت تحول دیجیتال در بخش های مختلف به ویژه در صنایع کشور است و بهترین روش ممکن برای تحقق این رویکرد، نزدیک کردن سمت عرضه و تقاضا در این بخش به یکدیگر است که در دوره نهم هیات نمایندگان اتاق تهران توجه ویژه ای به این موضوع صورت گرفته است.

وی در همین رابطه تصریح کرد که در تعامل و همکاری اتاق بازرگانی تهران و سازمان نظام صنفی رایانه ای می توان به ایجاد پنجره واحد خدمات رسانی در حوزه دیجیتال همت گذاشت و نقصان و دوری صنایع و اکوسیستم نوآوری را به حداقل رساند.

همچنین هاتف خرمشاهی، سرپرست مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران برگزاری انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه ای روی بلاکچین را تجربه ای موفق دانست و ایجاد هم آفرینی را از رویکردهای دور تازه هیات مدیره این سازمان عنوان کرد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.