ارزش بازار دانش بنیان ها در شرایط حبابی شدن بورس

رشد شرکت های دانش بنیان

رشد شرکت های دانش بنیان بر اساس تحقیق و توسعه است، از این رو رشد این شرکت ها در بورس رشد واقعی است، بنابراین کلیه شرکت های دانش بنیان حاضر در بورس رشد بیش از ۶ درصدی را تجربه کردند.

دکتر علیرضا دلیری در خصوص حضور شرکت های دانش بنیان در بورس و فرابورس،‌ اظهار کرد: در حال حاضر ۳۲ شرکت دانش بنیان بر روی تابلوهای مختلف بورس و فرابورس قرار دارند ضمن آن که سه شرکت نیز مراحل پذیره نویسی خود را به پایان رساندند و وارد فرآیند عرضه سهام خود در بورس و فرابورس شدند.

وی ادامه داد: علاوه بر آن پنج شرکت و استارتاپ هم آماده کردیم تا با تکمیل مدارک، بتوانند سهام خود را در بورس عرضه کنند.

دلیری تاکید کرد: بر این اساس تا کنون حدود ۴۰ شرکت در بورس حضور دارند.

 

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص وضعیت سهام در شرایط حبابی بورس، توضیح داد: شرایط رشد شرکت های دانش بنیان بسیار متفاوت تر از سایر شرکت ها است و بررسی این ۴۰ شرکت حاضر در بورس نشان می‌دهد که برخی از آنها رشدهای ۲۰ برابری، ۱۹ برابری و ۱۳ برابری داشتند.

رشد شرکت های دانش بنیان

حضور شرکت های دانش بنیان در بورس

دلیری با تاکید بر این که اکثر این شرکت ها رشد بیش از ۶ برابری را داشتند، یادآور شد: دلیل این رشد آن است که شرکت های دانش بنیان دارای واحدهای تحقیق و توسعه هستند و دائما محصولات تولیدی خود را ارتقا می دهند؛ از این رو این شرکت ها صورت های مالی واقعی را خواهند داشت و عملکرد واقعی ارائه خواهند کرد و این امر می تواند در کل شاخص بورس هم تاثیر گذار باشد.

وی خاطر نشان کرد: بر این اساس ما به دنبال این هستیم که بتوانیم حضور شرکت های را در بازار سرمایه پر رنگ تر کنیم و این امر هم به نفع تامین مالی حوزه دانش بنیان ها و هم به نفع بازار سرمایه خواهد بود.

وی با اشاره به راه‌اندازی تابلو شرکت های دانش بنیان و SME ‌ها در فرابورس، یادآور شد: با در نظر گرفتن شرایط خاص در این بخش، شرکت های متوسط می توانند در بازار شرکت های کوچک و متوسط، عرضه سهام داشته باشند و وارد بورس شوند.

 

وی به بیان مزایای حضور شرکت های دانش بنیان در بورس پرداخت و گفت: یکی از مهمترین مزایای حضور دانش بنیان ها در بورس، تامین مالی است. زمانی که شرکتی ۱۰ درصد از سهام خود را در بورس عرضه می کند، از این طریق تامین مالی صورت می‌گیرد که این تامین مالی، مدلی پایدار است و مانند وام بانکی نیست که با سررسید موعد آن باید مبالغی را پرداخت کنند.

 

نقش پررنگ شرکت های دانش بنیان حوزه IT در بورس

دلیری اضافه کرد: علاوه بر آن چون شرکت های دانش بنیان شرکت هایی هستند که دائما رشد می کنند، رشد ۱۰ درصدی آن ها باعث می شود ۹۰ درصد باقیمانده شرکت به همان نسبت پیش رود.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: این امر به گونه ای است که شرکت هایی که وارد بورس شدند در ابتدای سال ۱۳۹۸ ارزش بازار آن ها ۲۸ هزار میلیارد تومان بود و الان این میزان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده و این رشد چند برابری است که صورت گرفته است.

 

وی در پاسخ به این سوال که موفق ترین شرکت ها در بازار سرمایه مربوط به چه حوزه ای است، گفت: تمرکز عمده شرکت های دانش بنیان در زمینه IT است به گونه ای که پنج شرکت جدیدی که برای ورود به بورس آماده می شوند در حوزه فناوری اطلاعات است.

به گفته این مقام مسوول علاوه بر شرکت های حوزه فناوری اطلاعات، شرکت هایی در حوزه های پزشکی، دارویی و لیزر نیز وارد بورس شده اند ولی درصد قابل توجهی از آن ها در حوزه فناوری اطلاعات فعال هستند.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.