کارخانه نوآوری لرستان

سفر دکتر ستاری به لرستان

در سفر دکتر ستاری به لرستان علاوه بر پیگیری مصوبات سفر قبلی، برخی طرح های فناوری و تحقیقاتی مورد بررسی قرار گرفت، مرکز پرورش موش آزمایشگاهی با حضور وی افتتاح شد و البته راه اندازی کارخانه نوآوری این استان تا اردیبهشت ۱۴۰۰ از موارد مورد تاکید معاون علمی و فناوری رییس جمهوری بود.

ستاری در این سفر به افزایش حمایت های مالی از شرکت های دانش بنیان نوپا و تازه تاسیس تاکید کرد و خواست تحقیقات بیشتر و کاربردی تری در خصوص ظرفیت های استان با محوریت گیاهان دارویی، کشاورزی و دامپروری انجام شود چراکه معتقد است ظرفیت مطالعات بسیاری در این حوزه ها وجود دارد.

مرکز نوآوری دانشگاه لرستان و یک مزرعه تحقیقاتی علمی نخستین اهداف سفر ستاری در لرستان بود که با بازدید از این مراکز علاوه بر این که در جریان چگونگی فعالیت آنان قرار گرفت، مسایل و مشکلات پیش رو را نیز بررسی و دستورات لازم برای حل آن را صادر کرد.

مزرعه تحقیقاتی و آموزشی مرغ بومی دانشگاه لرستان آبان ماه سال گذشته با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ظرفیت پرورش بیش از ۲ هزار قطعه با استفاده علم و دانش روز کشاورزی، به منظور پرورش نژاد مرغ بومی و وزن گیری سریع آن ها راه اندازی شد.

افتتاح کارخانه نوآوری لرستان

حمایت از تولیدکنندگان داخلی

ستاری در بازدید از این مزرعه بیان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی حمایت از تولیدکنندگان داخلی، کارآفرینان و فناوران را دارد.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت مسوولان از فعالیت های تولیدی و فناوری اظهار داشت: این اقدامات در راستای تقویت تولیدات داخلی بر اساس توانمندی و ظرفیت های بومی است که باید گسترش یابد.

ستاری مرکز نوآوری دانشگاه لرستان را نیز بازدید کرد و در جریان اقدامات آن قرار گرفت، مرکزی که سال گذشته در سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعتبار اولیه ۸۰۰ میلیون تومان بهره برداری شد و سالانه بر اساس تعداد واحدهای فعال فناور، بودجه اختصاصی دریافت می کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دیدار با فعالان مرکز نوآوری نیز بار دیگر بر حمایت نهاد ریاست جمهوری از ایده های نو تاکید کرد و گفت: نهاد ایده های خلاق و مبتکرانه حوزه های مختلف را تحت حمایت مادی و معنوی خود قرار می دهد.

به گفته وی تمام پژوهشگران، محققان و دانشجویان دارای ایده های خلاق فعال در این مرکز با هدف تقویت خلاقیت، کارآفرینی و افزایش توان اشتغال زایی مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار می گیرند چراکه تقویت شاخص های اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان و حمایت هرچه بیشتر کارآفرینان یک ضرورت است.

برای راه اندازی این مرکز۵۰۰ میلیون تومان توسط دانشگاه علوم پزشکی لرستان و ۳۰۰ میلیون تومان توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین شده است.

حمایت از دانش بنیان ها

ستاری در مجموع بازدید های خود در این سفر یکروزه گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  حمایت های خود را در این حوزه به صورت گسترده انجام می دهد و در صورت تصویب بودجه دولت در مجلس برای این معاونت، حمایت طرح های علمی و دانش بنیان افزایش خواهد یافت.

وی با تاکید بر حمایت مالی شرکت های دانش بنیان تازه تاسیس گفت: پرداخت تسهیلات از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین صندوق توسعه به شرکت ها ادامه دارد و هر هفته طرح های مربوطه به صورت مجازی در کشور افتتاح می شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: توسعه پارک علم و فناوری، ایجاد شرکت های دانش بنیان، حل مشکلات مربوط به حوزه‌های مختلف کشاورزی، دامپروری، گیاهان دارویی و تجهیزات پزشکی می‌تواند زمینه توسعه لرستان را فراهم آورد که در این راستا با استانداری لرستان نیز تفاهم خواهیم کرد که اعتبار خوبی برای این حوزه در نظر گرفته شود.

ستاری حمایت از اساتید جوان شرکت های دانش بنیان را ضروری دانست و افزود: لرستان پتانسیل های زیادی در حوزه های مختلف دارد و ظرفیت آن بسیار بیشتر از اقدامات انجام شده است.

ایجاد کارخانه نوآوری

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: ایجاد کارخانه نوآوری در استان ها مورد تاکید جدی رئیس جمهوری است اما باتوجه به اینکه بخش خصوصی قوی در لرستان وجود ندارد اعتباری در این راستا اختصاص خواهد یافت بنابراین این مهم باید تا اردیبهشت ماه سال آینده محقق شود.

ستاری با بیان اینکه صندوق نوآوری لرستان با سرمایه حدود سه میلیارد تومان می تواند تا ۹ برابر موجودی خود اعتبار دریافت کند، اظهار داشت: صندوق های پژوهش نوآوری برای بخش خصوصی بسیار پرسود هستند و باید اطلاع رسانی صحیح برای حضورسرمایه گذاران در این بخش انجام شود.

وی گفت: حدود ۱۴۰ خدمت در راستای حمایت شرکت های دانش بنیان وجود دارد و علاوه بر پیگیری مشکلات شرکت ها، خطوط اعتباری صندوق توسعه در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.