شرکت های دانش بنیان حوزه سلول بنیادی

شرکت های فعال در حوزه سلول های بنیادی

شرکت های فعال در حوزه سلول بنیادی

در حالی که در سال ۹۲ تنها ۲ شرکت دانش بنیان در حوزه نوین علوم و فناوری‌ سلول های بنیادی فعالیت می کردند با حمایت های انجام شده شاهد فعالیت بیش از ۱۶۰ شرکت در این حوزه هستیم.

نیروی انسانی متخصص و کارآمد با اقدامات فناورانه خود راه گشای مشکلات زیادی هستند. در حال حاضر این نیروی متخصص در حوزه های مختلف علم و فناوری نقش آفرینی می کنند و برای رفع چالش ها با تمام توان در تلاش اند.

در این میان سلول های بنیادی یکی از حوزه های مهم و نوین برای هر کشوری است که توسعه فناوری های مربوط به آن مشکلات زیادی را در حوزه درمان رفع کرده است.

توسعه بازار محصولات ایران ساخت در این حوزه یکی از اقداماتی است که ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای آن در تلاش است. نخست آن که شناسایی ظرفیت های موجود در کشور در حیطه دانشمندان جوان ایده پرداز، تبدیل علم به ثروت، ایجاد شرکت های دانش بنیان و بررسی کشش بازار است. همچنین در گام بعدی ستاد در راستای توانمندسازی پژوهشگران جوان، حمایت از توسعه کیفی و کمی شرکت های فعال در زمینه تولید محصولات سلولی و جذب سرمایه گذار گام بر می دارد.

اقداماتی اثر بخش که امید را برای بیماران افزایش می دهد و ورود محصولات سلول درمانی به بازار را بالا می برد. زیست بوم سلول های بنیادی به سرعت در حال گسترش است. در حال حاضر بیش از ۱۶۰ شرکت دانش بنیان در این زیست بوم مشغول فعالیت هستندکه ستاد از بیش از ۳۰ درصد آن ها حمایت کرده است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   حمایت بانک ها از شرکت های دانش بنیان

شرکت های فعال در حوزه سلول های بنیادی

بومی سازی محصولات

علاوه بر حمایت های مالی برای توسعه محصول، حمایت هایی همچون رفع مشکلات برای دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو یا رفع چالش هایی در حوزه کارآزمایی بالینی را از این شرکت ها کرده است.

همچنین شرکت های فعال در حوزه زیست فناوری که سابقه کار با فرآورده های بیولوژیک داشتند به کارگروه فناوری و شرکت‌ های دانش بنیان ستاد مراجعه کرده و فعالیت های جدیدی را در این زمینه آغاز کردند.

این تلاش ها به ثمر نشسته است. به عنوان مثال محصولی ایران ساخت با نام «اگزومین» به عنوان خدمت و راهکاری برای بیماری های نادر ژنتیکی به کار می رود. با این خدمت، با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل نتایج آماری جهش ژنتیکی عامل بیماری کشف می شود.

همچنین یکی از شرکت های فناور با تمرکز روی کیت‌ ها، محیط ها و تجهیزات مصرفی مراکز درمان ناباروری توانست با ساخت و تولید ۳۰ محیط کشت، کیت و مواد مصرفی نام ایران را در لیست کشورهای سازنده محیط های کشت وارد کند.

این مسیر ادامه دارد و زیست بوم فناوری سلول های بنیادی هر روز دستاوردی تازه برایمان دارد. فعالان فناور در تلاش برای خودکفایی کشور هستند. به عنوان مثال مــاده کربــودی ایمیـد محلول در آب یـک ماده شیمیایی بســیار پراستفاده در صنایع پزشکی، شیمی و بیوتکنولــوژی اسـت که برای اتصال مولکول های زیسـتی از جمله پروتئین ها، پلیمرها و داروها به ســطح یک بسـتر یا یک داربست استفاده می شـود. فرایند بومی سازی این ماده نیز با موفقیت توسط یک شرکت فناور پایان یافته است و به زودی وارد بازار می شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تولید تجهیزات سرچاهی پیشرفته برای صنعت نفت

توسعه اقتصاد دانش بنیان

برای شتاب بخشی به حوزه تولید محصولات وابسته به علوم و فناوری های سلول های بنیادی، هدف گیری برای کوتاه نمودن مسیر تحقیق به بازار بوده است. در این راستا برای ترغیب دانشگاهیان و متخصصین به تأسیس شرکت های دانش بنیان و حمایت از این شرکت ها برای بومی سازی فناوری ها و زیرساخت های ضروری مورد نیاز، گام های اولیه برای توسعه اقتصاد دانش بنیان برداشته است.

به دنبال توسعه زیرساخت های قانونی برای تجاری سازی محصولات، بخشی از پژوهشگران ایرانی، ایده پردازان جوان و شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی توانستند با حمایت های مالی و معنوی ستاد، محصولات خود را تجاری کنند.

در حالی که در سال ۱۳۹۲ تنها دو شرکت دانش بنیان در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی مشغول به کار بودند، این تعداد در سال های بعد با توجه به بهبود قوانین و سیاست های تشویقی ستاد رشد قابل توجهی داشت و تا پایان شهریور ۱۳۹۹ به ۱۶۳ شرکت افزایش یافت.

 

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.