تسهیلات دانش بنیان

تسهیلات صندوق نوآوری

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد در سال گذشته ۳ هزار میلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان تسهیلات پرداخت شده است. به گفته علی وحدت برای امسال هم هدف گذاری پرداخت تسهیلات بیش از ۴ هزار میلیارد تومان است که تاکنون ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت ها پرداخت شده است.

علی وحدت در گزارش کوتاهی از عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم یلدای کارآفرینی گفت: در بحث ضمانت‌ نامه سال گذشته هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه صادر شده است. امسال نیز در این زمینه هدف گذاری ۲ هزار میلیارد تومانی کرده ایم که تا الان هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن محقق شده است.

به گفته وحدت، از دیگر خدمات صندوق کمک‌ بلاعوض به شرکت ها مانند شرکت در نمایشگاه داخلی و خارجی، اخذ مجوزها و استانداردهای داخلی و خارجی است که نزدیک به ۳ هزار و ۱۰۰ مورد به شرکت ها کمک کردند.

او همچنین بیان کرد: صندوق در دو سال گذشته تلاش کرده است تا در زمینه حمایت از استارت آپ ها اقداماتی انجام دهد. امکان دارد این استارت آپ ها لزوما دانش بنیان نباشند. از همه متخصصان هم در این زمینه کمک گرفتیم.

تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

 

حمایت از استارت آپ ها

براساس گفته های وحدت برداشت آن ها این بود که حمایت از استارت آپ ها سه محور دارد. او در مورد این محورها گفت: استارت آپ ها نیاز دارند در حوزه شتاب دهی، برای تامین مالی و منتورینگ از VCها کمک بگیرند. در این حوزه دغدغه هایی نیز داشتیم.

اول این که دولت در این حوزه وارد نشود. وقتی دولت وارد این موضوعات شود، نظم بازی را بهم می ریزد. بحث رقابت و رشد سالم را دستکاری می کند و لزوما هم شریک خوبی نیست. در عین حال که به دنبال این بودیم تا به صورت غیرمستقیم وارد حمایت از استارت آپ شویم، باید بحث کمبود منابع را هم در نظر می گرفتیم.

او در ادامه افزود: چرخه ای که اکنون برای حمایت از استارت آپ ها ایجاد کردیم، از بحث سرمایه بذری تا بورس را پوشش می دهد. در این چرخه ما از شتابدهنده ها حمایت می کنیم. نزدیک به ۱۵۰ شتابدهنده در کشور داریم. ۶۰ شتابدهنده به عنوان شرکت خدمات دانش بنیان، دانش بنیان شدند و می توانند از سرویس ما استفاده کنند. مثلا آن ها می‌ توانند برای استقرار خود تسهیلات قرض الحسنه دریافت کنند یا برای برگزاری دوره های خود از خدمات صندوق بهره ببرند.

دوشنبه های استارت آپی

به گفته وحدت، محور بعدی چرخه بحث تقویت VC است و با صندوق های پژوهش‌ فناوری فعالیت خود را آغاز کردند و نزدیک به بیش از ۵۵۰ میلیارد تومان این صندوق ها با میانجی گری صندوق نوآوری و شکوفایی می توانند روی استارت آپ‌ها هم سرمایه گذاری کنند.

او در ادامه بیان کرد: در این مدل اگر بخش خصوصی ۲۰ درصد ریسک را قبول می کند، صندوق نوآوری ۸۰ درصد باقیمانده را تقبل کند. این امکان برای شتابدهنده ها هم ایجاد شده و می توانند در این مدل ‌سرمایه گذاری نیز شرکت کنند. دوشنبه های استارت آپی هم براساس همین مکانیزم برگزار می شود.

او بیان کرد که تا سال ۹۸، ۷ صندوق‌ جسورانه بورسی راه اندازی کرده اند و ۱۷۵ میلیارد تومان هم سرمایه آن ها بود. از سال گذشته تاکنون نیز ۷ صندوق دیگر باسرمایه گذاری صندوق نوآوری و بخش خصوصی هم به صندوق های جسورانه اضافه شده است.

وحدت در مورد حوزه دیگری که به این چرخه اضافه شده است گفت: حوزه دیگری هم که به خدمات صندوق اضافه شده است، فضاهای نوآوری یا کارخانه نوآوری است. تا الان برای ساخت ۶ فضا همکاری کردیم. تسهیلات قرض الحسنه به میزان ۱۵ میلیارد تومان نیز عرضه شده است تا آن ها زمینه رشد استارت آپ ها را فراهم کنند.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.