توسعه نرم افزار تفکیک مصرف آب به کمک اینترنت اشیا

نقش فناوری به کار رفته

اینترنت اشیا یا IOT شاخه ای از فناوری است که به هوشمندسازی و تجهیز ادوات به حسگرها و سنسورها می پردازد. با ورود تراشه‌ های کامپیوتری بسیار ارزان و گسترش شبکه‌ های بی‌ سیم می‌ توان هر محصول بزرگ و کوچک را به اینترنت اشیا تبدیل کرد. اتصال عناصر مختلف و افزودن حسگرها به آن‌ ها سطحی از هوش مصنوعی را به دستگاه ‌ها می‌ افزاید و آن‌ ها را قادر می ‌سازد داده‌ ها را در زمان واقعی و بدون دخالت انسان منتقل کنند. IOT با ادغام دنیای دیجیتال و فیزیکی، بافت دنیای اطراف ما را هوشمندتر و پاسخگوتر می ‌کند.

در راستای به کارگیری این فناوری و بهبود سطح کیفی زندگی انسان، یک شرکت دانش بنیان داخلی اقدام به بهره گیری از این فناوری به منظور توسعه نرم افزاری با هدف تفکیک مصرف آب نموده است که نتایج مثبتی هم به دنبال دارد.

نرم افزار تفکیک مصرف آب

ندا سادات صدر با تأکید بر اینکه سیستم تفکیک آب هوشمند می‌ تواند در ساختمان ‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد، اظهار کرد: «سیستم تفکیک آب هوشمند، این امکان را فراهم می ‌کند که مقدار مصرف هر واحد را به صورت مجزا محاسبه کنیم.»

وی افزود: «مکانیزم کارکردی این سیستم، شامل کنترل‌ های فرعی و دستگاه مرکزی است که به کمک تکنولوژی IOT فعالیت می ‌کند. دستگاه مرکزی سیستم تفکیک آب می‌ تواند از سیم کارت یا مودم برای ارتباط با اینترنت استفاده کند.»

مدیریت بخش فروش و بازاریابی این شرکت دانش‌ بنیان ادامه داد: «دستگاه مرکزی سیستم تفکیک آب از طریق اینترنت در هر ساعت اطلاعات و داده ‌ها را دریافت کرده و به سرور منتقل می ‌کند، سپس با استفاده از اپلیکیشن فارسی از راه دور میزان مصرف هر واحد را در بازه ‌های مختلف بررسی کند.»

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   رتبه دانش بنیانی کالاهای صادراتی ایران

وی افزود: «نرم‌ افزار سیستم تفکیک آب هوشمند، این قابلیت را دارد که برای هر واحد قبض ‌های تفکیک‌ شده ارائه کند. این ویژگی باعث می ‌شود تنش بین ساکنین ساختمان‌ ها کاهش یابد و علاوه بر آن هنگامی که افراد نسبت به میزان مصرف خود هزینه می‌ کنند مسئولیت بیشتری نسبت به آن پیدا کرده و الگوی مصرف خود را تغییر دهند. نرم ‌افزار سیستم تفکیک آب برای تمام ساکنین ساختمان در دسترس است، اما ساکنین فقط می‌ توانند میزان مصرف واحد خود را مشاهده کنند و تنها مدیر ساختمان می ‌تواند میزان مصرف تمام واحدها را تحت نظر داشته ‌باشد.»

مدیر بخش فروش و بازاریابی این شرکت دانش ‌بنیان در رابطه با نمونه ‌های داخلی و خارجی سیستم تفکیک آب هوشمند گفت: «این سیستم تولید داخل است و کد نویسی نرم ‌افزار نیز به صورت کامل توسط این شرکت انجام شده است. البته سیستم تفکیک آب نمونه‌ های داخلی و خارجی نیز دارد، اما برتری این نمونه استفاده از تکنولوژی IOT و وجود دستگاه مرکزی است.»

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.