اقتصاد دانش بنیان

رشد دانش بنیان ها

رشد کسب و کار دانش بنیان

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با روند رو به رشد کسب و کارهای دانش بنیان اکنون کشورمان در حال گذر از اقتصاد خرد به کلان و عبور از اقتصاد تک محصولی نفتی به اقتصاد دانش بنیان است.

اسماعیل قادری فر  در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری خراسان افزود: در حال حاضر شمار شرکت های دانش بنیان کشور از مرز پنج هزار و ۷۰۰  شرکت عبور کرده و شرکت های استارتاپی و نوبنیاد به هفت هزار مورد رسیده است که در مجموع جمعیتی معادل ۳۰۰ هزار نفر در این مجموعه های فن محور مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: فعالیت پارک های علم و فناوری این نوید را به جمهوری اسلامی ایران می دهد که به قدرت برتر فناوری در منطقه دست یابد ضمن آن که ایران اکنون در صنایع نانو، فناوری فضایی، پزشکی و سایر حوزه های مرتبط با دانش پیشرفته رتبه خوبی در سطح جهان دارد.

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشکلات پیش روی شرکت های دانش بنیان را سه دسته دانست و گفت: یک مساله مهم بازارسازی برای محصولات فناورانه است که باید دستگاه های اجرایی و حاکمیتی مانند وزارت صنعت، موضوع منع واردات یا افزایش تعرفه تولیدات مشابه داخل را بیش از پیش در دستور کار قرار دهند تا از ظرفیت تولیدات مجموعه های فناور داخلی استفاده شود.

اقتصاد دانش بنیان

تسهیلات جدید برای رشد دانش بنیان

قادری فر افزود: نظام تامین مالی فناوری نیز موضوع مهمی است، اگر چه بانک های عامل و صندوق توسعه ملی در سال های اخیر مبالغ خوبی را در اختیار کسب و کارهای دانش بنیان قرارداده اند اما همچنان باید تامین مالی این شرکت ها توسعه پیدا کند.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   شرکت های دانش بنیان در بورس

وی ادامه داد: البته استانداردسازی و تطبیق استاندارد محصولات فناورانه با محصولات تولید خارج و کالاهای فناوری که اکنون به کشور وارد می شوند به عنوان دیگر اولویت فعالیت های دانش بنیان باید مد نظر این مجموعه ها قرار گیرد تا همه این موارد از جمله موضوع نظام بیمه ای شرکت ها نیز برطرف شود.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس یازدهم نیز در جمع فعالان شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان گفت: ایران دارای قابلیت های مهم توسعه است و یکی از نشریات معتبر علمی غرب در توصیف این روند گفته است ایران طی ۳۰ سال قبل به اندازه ۳۰۰ سال رشد داشته است.

وی ادامه داد: در خصوص الزام مصرف کنندگان داخلی به تامین محصولات خود از تولیدات دانش بنیان و رفع موانع اداری و حمایت از شرکت های دانش بنیان، این کمیسیون در کنار معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور گام های مثبتی برداشته و در قالب مصوبات جدید، موضوع رفع موانع فعالیت این شرکت ها را در دستور کار قرار داده است.

حمایت از صنایع دانش بنیان در سال ۱۴۰۰

عضو دیگر کمیسیون آموزش مجلس نیز گفت: هدف ما از بازدیدهای این چنینی رصد ضعف های قانونی و عدم اجرای قانون در حمایت از صنایع دانش بنیان است.

حبیب الله دهمرده افزود: از جمله مشکلاتی که در خصوص فعالیت شرکت های دانش بنیان وجود دارد رغبت مصرف کننده به استفاده از کالای تولید خارجی است لذا کاری که باید انجام شود این است که دستگاه های دولتی ملزم به تامین نیاز خود از محصولات داخلی شوند.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   نقش سرمایه گذاری خطرپذیر در پیشرفت شرکت های دانش بنیان

وی ادامه داد: متاسفانه برخی دولتمردان در اجرای مصوبات یاد شده، قانون را دور می زنند و با سلیقه خود اقدام به واردات غیراصولی می کنند لذا باید دستگاه های نظارتی در کنار فعالیت نظارتی نمایندگان مجلس برای برخورد با تخلفات وارد عمل شوند.

این نماینده مجلس گفت: شرکت های تولیدی دانش بنیان نیز باید محصولات خود را به مصرف کننده بشناسانند تا مصرف کننده بداند نیازش در داخل تامین می شود.

دهمرده افزود : دولت باید با صدور بخشنامه هایی دستگاه ها را ملزم به استفاده از تولیدات داخل کند و حتی برای تخصیص ارز به بخش خصوصی نیز این قید را بگذارد که تنها در صورت نبود مشابه داخلی اجازه واردات کالایی را خواهند داشت.

زیرساخت های انرژی برای رشد دانش بنیان ها

رئیس پارک علم و فناوری خراسان نیز در این جمع گفت: این مجموعه به عنوان یکی از سه پارک فناور کشور تامین کننده نیاز صنایع مهم و پیشرفته کشور است و اکنون بسیاری از صنایع بزرگ و حساس کشور نیازهای فناورانه خود را از طریق همکاری با این مجموعه ها تامین می کنند.

رضا قنبری افزود: هم اکنون ۳۵۰ شرکت دانش بنیان و فناور با چهار هزار و ۹۰۰ نیروی متخصص در پارک علم و فناوری خراسان فعالیت دارند که ۸۵ درصد آنان دارای مدرک لیسانس به بالا هستند و ده ها نفر از اعضا هیات علمی دانشگاه های مشهد نیز در این شرکت ها مشغول به کار شده اند.

وی اضافه کرد: بودجه جاری مجموعه پارک خراسان امسال ۳۳۰ میلیارد ریال است اما به دلیل عدم ارائه بودجه عمرانی این مجموعه با مشکلات عدیده ای مواجه است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تشخیص جنس تقلبی با دوربین فراطیف ایرانی

او ادامه داد: مساله ای برای تامین زمین جهت شرکت های دانش بنیان جدید نداریم اما تامین زیرساخت ها مانع فعالیت این شرکت های تازه تاسیس شده است که تامین برق یکی از این موارد است که نهادهای خدمات رسان به واسطه معذوریت های قانونی از ارائه ظرفیت برق بیشتر به پارک خودداری می ‌کنند لذا خواستار رسیدگی به این موضوع از سوی کمیسیون آموزش مجلس هستیم.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.