بازار صادراتی دانش بنیان

نشست نمایندگان مجلس با صندوق نوآوری

نشست مشترک اعضای فراکسیون توسعه روابط با کشورهای عضو اکو با رئیس و معاونان صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. در این نشست بر ایجاد بازارهای صادراتی برای محصولات دانش بنیان ایرانی در حوزه کشورهای عضو اکو تأکید شد.

در دیدار نماینده مردم گرمی و دشت مغان در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون توسعه روابط با کشورهای عضو اکو و همچنین سید علی موسوی نماینده مردم ملکان و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونان صندوق، عملکرد صندوق نوآوری تشریح شد و رئیس فراکسیون نیز بر افزایش معرفی و عرضه محصولات دانش بنیان در بین کشورهای عضو اکو و ایجاد بازارهای صادراتی برای این محصولات تاکید کرد.

همچنین در این جلسه پیشنهاد احصای نیازمندی های صنعت و همچنین استفاده از ظرفیت های کشورهای عضو اکو و پتانسیل های موجود این حوزه برای صادرات محصولات دانش بنیان ارائه شد.

کشورهای عضو اکو

توسعه اقتصاد دانش بنیان

در این جلسه سید علی موسوی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از همکاری های قوه مقننه با صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان ابراز امیدواری کرد و گفت:

“در جلساتی که با صنعتگران داشتیم یکی از مهم ترین بحث ها، موضوع وابستگی صنایع به واردات بود. در شرایط کنونی تحریم جا دارد که صندوق نوآوری به کاهش وابستگی صنایع به واردات کمک کند و این امر با احصا و شناسایی نیاز صنایع و سرمایه گذاری در این حوزه قابل تحقق است. ما استعدادها و نخبگان بسیار خوبی داریم که می توانند در این زمینه به کشور کمک کنند.”

در ادامه جلسه ولی اسماعیلی، رئیس فراکسیون توسعه روابط با کشورهای عضو اکو نیز بر تقویت دیپلماسی اقتصادی برای صادرات به کشورهای همجوار تاکید کرد و گفت: امروز پایگاه های صادراتی ایران در باکو، قرقیزستان و ترکیه که عضو اکو هستند، ایجاد شده است اما می توانیم این فرصت را برای کشورهای دیگر عضو اکو نیز فراهم کرده و بحث صادرات محصولات دانش بنیان به این کشورها را تقویت کنیم. جمعیت کشورهای عضو اکو ۶۵۰ میلیون نفر است که از نظر دینی، فرهنگی و تاریخی با ما ارتباط دارند و می توانیم از این بازار به نحو احسن استفاده کنیم.

وی در ادامه در مورد پتانسیل های اکو نیز توضیح داد و گفت: در حال حاضر می توانیم از امکانات زیادی نظیر بانک سرمایه گذاری، بانک تجارت، کشتیرانی، ایرلاین، موسسه بیمه، موسسه فرهنگی و بنیاد اکو برای پیشبرد اهداف خود و توسعه صادرات محصولات دانش بنیان استفاده کنیم.

حمایت از شرکت های دانش بنیان

بر این اساس ما در فراکسیون اکو، ۱۲ محور را در خصوص حوزه های فناوری و دانشگاهی برنامه ریزی کرده ایم که بخشی از آن شامل جذب دانشجو از کشورهای عضو اکو، حمایت از برگزاری نمایشگاه های فناورانه، ایجاد استانداردهای واحد، حمایت و ایجاد شتابدهنده ها، توسعه مراکز فنی و حرفه ای و تشکیل دبیرخانه علمی دائمی اکو در ایران خواهد بود.

همچنین دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست گفت: صندوق نوآوری به عنوان یک انرژی محرک، نقش تامین مالی شرکت های دانش بنیان را بر عهده دارد و میزان ضریب اثربخشی آن نیز قابل بررسی است. صندوق نوآوری و شکوفایی حرفه ای ترین تیم در کشور را در اختیار دارد و بازدهی اقدامات انجام شده نیز حاکی از این ادعا است. پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، صندوق نوآوری اقدامات خود را بلافاصله آغاز کرد و تا آخرین روز سال گذشته تمامی تسهیلات مورد نیاز به ۱۸ استان برای تولید اقلام و محصولات مرتبط برای مقابله با این ویروس پرداخت شد.

وی ادامه داد: صندوق نوآوری در موضوعات اولویت دار کشور نیز ورود کرده و ارتباط جدی با وزارتخانه هایی چون نفت، نیرو و بهداشت دارد و در این عرصه نیز فعالیت می کند. صندوق نوآوری در توانمند سازی صادرات در این مدت نیز خوب عمل کرده است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.