شرکت های دانش بنیان در بورس

نشست شرکت های دانش بنیان با بازار فرابورس

معاون سازمان بورس ایران گفت: دستور العمل پذیرش شرکت های SME (شرکت های کوچک، متوسط و دانش بنیان) در تابلوی بورس در هفته آینده به شرکت فرابورس ایران ابلاغ خواهد شد.

حسن امیری در نشست تخصصی تعامل شرکت های دانش بنیان با بازار فرابورس ایران گفت:

“شرکت های کوچک، متوسط و دانش بنیان اهمیت ویژه ای در اقتصاد کشورهای مختلف دارند، ویژگی این شرکت ها این است که با سرمایه گذاری کمتر، بازدهی بیشتری را دارند.”

حمایت از شرکت های SME


وی بیان کرد: در بازار بورس ایران یک سری ابزارها و امکانات برای حمایت از شرکت های کوچک، متوسط و دانش بنیان در نظر گرفته ایم و در حال حاضر سه دسته امکانات برای این شرکت ها اعم از راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری جسورانه، راه اندازی بازار خاص برای شرکت های SME (کوچک، متوسط و دانش بنیان) و نیز معافیت مالیاتی عملکردی ۱۰ درصدی در نظر گرفته شده است.


امیری بیان کرد: در سال ۹۴ آیین نامه های مربوط به صندوق های جسورانه تدوین شده است و در حال حاضر در سازمان بورس ایران زیرساخت های لازم برای درخواست شرکت های دانش بنیان برای ایجاد صندوق های جسورانه فراهم شده است.
وی ادامه داد: یکی دیگر از امکاناتی که عملیاتی شده و بیش از دو سال بر روی آن کار شده است راه اندازی بازار خاص برای شرکت های SME بوده است.

شرکت های SME

حمایت از دانش بنیان ها


وی گفت: بر اساس الزام و نیاز و تعاملی که سازمان بورس ایران با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان صنایع کوچک و سازمان صنعت و معدن داشته، بحث های حمایت از شرکت های دانش بنیان پیگیری شد و در نهایت مقرراتی برای ساماندهی شرکت های کوچک، متوسط ودانش بنیان تدوین شده است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تشخیص جنس تقلبی با دوربین فراطیف ایرانی


امیری افزود: در این مقررات ویژگی های لازم برای ورود این شرکت ها به بازار سرمایه به طور سهل انگارانه در نظر گرفته شده است.


وی گفت: این شرکت ها با پذیرش در بازار سرمایه و بورس هم از معافیت مالیاتی عملکردی ۱۰ درصدی بهره مند می شوند و هم در کنار سایر شرکت ها در تعاملات خود از مزایای برندینگ بهره مند می شوند و این امر در فروش شرکت ها موثر است.

حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان


وی با اشاره به اینکه یکی از نکات مهم برای فعالیت شرکت های کوچک در بازار بین المللی درصد شفافیت عملکردی شرکت ها است، گفت: باید میزان شفافیت عملکردی شرکت ها به لحاظ مالی برای حضور در بازار سرمایه و بازارهای بین المللی مشخص شود زیرا برای مورد مقبولیت قرار گرفتن شرکت ها در بازارهای بین المللی درصد شفافیت مالی شرکت ها از سوی سرمایه گذاران خارجی بسیار مهم است.


وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ابزارهای متنوعی در بازار سرمایه برای تامین مالی شرکت ها از جمله انتشار انواع اوراق بدهی که بعنوان اوراق مسکوک برای شرکت ها در نظر گرفته شده است.
وی گفت: از این ابزار برای تامین مالی از طریق بازار سرمایه استفاده می شود، از این اوراق علاوه بر شرکت هایی که در بازار سرمایه مورد پذیرش قرار گرفته شده اند، شرکت هایی که مورد پذیرش واقع نشده اند نیز می توانند استفاده کنند.
امیری بیان کرد: تامین مالی از بانک ها و موسسات یکی از معظلات شرکت های تضامینی است، سهام شرکتی که در یکی از تابلوهای بورس و یا فرابورس پذیرفته شده باشد، می تواند مورد وثیقه قرار داده شود.
این نشست با حضور ۳۰ شرکت دانش بنیان برتر به لحاظ حجم مالی و فروش در معاونت علمی وفناور ریاست جمهوری برگزار شد.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.