دفتر توسعه کسب و کار بین‌المللی

 دفتر توسعه کسب و کار بین‌المللی

رشد و توسعه صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان، یکی از اهداف معاونت امور بین‌الملل ودفتر توسعه کسب و کار بین‌المللی است.

که نیازمند شناسایی ظرفیت شرکت‌های فناور داخلی و بازارهای بین‌المللی می‌باشد.

چگونگی فراهم‌سازی بستر مناسب به منظور تحقق این مهم نیازمند برنامه‌ریزی کلان و سیاستگذاری اجرایی است.

این امر منجر به تجاری‌سازی، رشد و توسعه فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، ورود به بازارهای بین‌المللی و در نهایت ثروت‌ زایی گردد.

شاخصه های اقتصاد مقاومتی

یکی از مهمترین شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی حضور فعالانه و گسترده مردم و بخش خصوصی در عرصه فعالیت‌های اقتصادی است.

چون صادرات غیر نفتی که اصلی‌ترین محرک و موتور رشد اقتصادی و رونقِ آن و مهمترین عامل برای دست‌ یابی به توسعه پایدار است، جز با حضور بخش خصوصی و حمایت‌های دولت گسترش نمی‌یابد.

بر اساس همین ضرورت بوده که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه‌ی ساماندهی صدور کالاها و خدمات دانش بنیان در چارچوب تقسیم کار ملی که نقشه جامع علمی کشور، سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی، برنامه پنجم توسعه و شورای اقتصاد تعیین کرده‌اند.

با هدف هدایت ظرفیت‌های جامعه علمی و فناوری کشور به سمت تبدیل ایده‌ها به کالاها و خدمات دانش‌بنیانی که از کیفیت لازم برای ورود به بازارهای داخلی و بین‌المللی برخوردار باشند، سیاست‌ها و برنامه‌های مختلفی را تدوین و اجرا نموده است.

دفتر توسعه‌ کسب و کار بین‌المللی که یکی از زیرمجموعه‌های معاونت امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری است، در چارچوب اهداف و وظایف ذیل که بر اساس ماموریت‌های معاونت علمی و فناوری و اسناد بالادستی کشور تنظیم شده‌اند.

در تلاش است تا سهمی شایسته در تحقق اقتصاد دانش بنیان ایران اسلامی داشته باشد.

اهداف و وظایف

  • تدوین و اجرای برنامه‌ها و خط مشی ها و بسته‌های حمایتی مرتبط با توسعه صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان با مشارکت مراجع ذیربط.
  • برنامه ریزی، هدایت و تشویق شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند به منظور ورود در بازارهای منطقه‌ای و توسعه بازار های پیرامونی و گسترش زنجیره ارزش منطقه ای.
  • سیاست گذاری و حمایت از رویه‌های تجاری مرتبط نظیر هیأت‌ های تجاری، کارگاه‌ها و سمینارها، برپایی نمایشگاه‌های محصولات و خدمات فناورانه ایران در کشورهای هدف.
  • سیاست گذاری و حمایت از ایجاد و توسعه ترتیبات متنوع یکپارچه سازی SME ها و از جمله شرکت‌های مدیریت صادرات و خوشه‌های صادراتی و شبکه های صادرات به منظور کمک به رشد صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان.
  •  از تهیه و به‌روزرسانی مستندات و بانک‌های اطلاعاتی محصولات و خدمات فناورانه قابل صادرات به زبان‌های خارجی حمایت می شود.
  • برنامه‌ریزی در خصوص نحوه همکاری و جذب کمک‌های فنی و اقتصادی از نهادهای اقتصادی بین‌المللی با استفاده از ارتباطات و همکاری های نهادهای ذیربط داخلی.
  • مدیریت تحقیق و مطالعه تطبیقی قوانین و مقررات در زمینه‌های سرمایه‌گذاری خارجی، اقتصادی، بازرگانی، مالی، پولی و بانکی، صادرات، واردات، گمرکی، بیمه، کارگری و مالیاتی در دیگر کشورها.
  • برنامه ریزی جهت تشویق شرکت های دانش بنیان جهت گسترش فعالیت های صادراتی، پیشنهاد کمک ها و مشوق ها به منظور توسعه صادرات فناورانه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.