دفتر توسعه کسب و کار بین‌المللی

 دفتر توسعه کسب و کار بین‌المللی

رشد و توسعه صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان، یکی از اهداف معاونت امور بین‌الملل ودفتر توسعه کسب و کار بین‌المللی است.

که نیازمند شناسایی ظرفیت شرکت‌های فناور داخلی و بازارهای بین‌المللی می‌باشد.

چگونگی فراهم‌سازی بستر مناسب به منظور تحقق این مهم نیازمند برنامه‌ریزی کلان و سیاستگذاری اجرایی است.

این امر منجر به تجاری‌سازی، رشد و توسعه فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، ورود به بازارهای بین‌المللی و در نهایت ثروت‌ زایی گردد.

شاخصه های اقتصاد مقاومتی

یکی از مهمترین شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی حضور فعالانه و گسترده مردم و بخش خصوصی در عرصه فعالیت‌های اقتصادی است.

چون صادرات غیر نفتی که اصلی‌ترین محرک و موتور رشد اقتصادی و رونقِ آن و مهمترین عامل برای دست‌ یابی به توسعه پایدار است، جز با حضور بخش خصوصی و حمایت‌های دولت گسترش نمی‌یابد.

بر اساس همین ضرورت بوده که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه‌ی ساماندهی صدور کالاها و خدمات دانش بنیان در چارچوب تقسیم کار ملی که نقشه جامع علمی کشور، سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی، برنامه پنجم توسعه و شورای اقتصاد تعیین کرده‌اند.

با هدف هدایت ظرفیت‌های جامعه علمی و فناوری کشور به سمت تبدیل ایده‌ها به کالاها و خدمات دانش‌بنیانی که از کیفیت لازم برای ورود به بازارهای داخلی و بین‌المللی برخوردار باشند، سیاست‌ها و برنامه‌های مختلفی را تدوین و اجرا نموده است.

دفتر توسعه‌ کسب و کار بین‌المللی که یکی از زیرمجموعه‌های معاونت امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری است، در چارچوب اهداف و وظایف ذیل که بر اساس ماموریت‌های معاونت علمی و فناوری و اسناد بالادستی کشور تنظیم شده‌اند.

در تلاش است تا سهمی شایسته در تحقق اقتصاد دانش بنیان ایران اسلامی داشته باشد.

اهداف و وظایف

  • تدوين و اجرای برنامه‌ها و خط مشی ها و بسته‌های حمايتی مرتبط با توسعه صادرات كالاها و خدمات دانش‌بنيان با مشاركت مراجع ذيربط.
  • برنامه ریزی، هدايت و تشويق شركت‌هاي دانش‌بنيان توانمند به منظور ورود در بازارهای منطقه‌ای و توسعه بازار های پیرامونی و گسترش زنجیره ارزش منطقه ای.
  • سياست گذاری و حمايت از رویه‌های تجاری مرتبط نظیر هیأت‌ های تجاری، کارگاه‌ها و سمینارها، برپایی نمايشگاه‌های محصولات و خدمات فناورانه ايران در كشورهای هدف.
  • سياست گذاری و حمايت از ايجاد و توسعه ترتیبات متنوع یکپارچه سازی SME ها و از جمله شركت‌های مديريت صادرات و خوشه‌های صادراتی و شبکه های صادرات به منظور كمك به رشد صادرات شركت‌هاي دانش‌بنيان.
  •  از تهيه و به‌روزرساني مستندات و بانك‌های اطلاعاتی محصولات و خدمات فناورانه قابل صادرات به زبان‌های خارجی حمایت می شود.
  • برنامه‌ریزی در خصوص نحوه همكاری و جذب کمک‌های فنی و اقتصادی از نهادهای اقتصادی بين‌المللي با استفاده از ارتباطات و همكاری های نهادهای ذيربط داخلی.
  • مدیریت تحقيق و مطالعه تطبيقی قوانين و مقررات در زمينه‌های سرمايه‌گذاری خارجی، اقتصادی، بازرگانی، مالي، پولي و بانکي، صادرات، واردات، گمرکی، بيمه، کارگري و مالياتی در ديگر کشورها.
  • برنامه ریزی جهت تشویق شرکت های دانش بنیان جهت گسترش فعالیت های صادراتی، پیشنهاد کمک ها و مشوق ها به منظور توسعه صادرات فناورانه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید. شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.