تسهیلات شرکت های دانش بنیان

تسهیلات بانک صادرات به دانش بنیان ها

تسهیلات بانک صادرات

دکتر علی وحدت در دیدار حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات بر هدف گذاری صندوق نوآوری برای اعطای ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از طریق سیستم بانکی کشور به اکوسیستم نوآوری کشور خبر داد و گفت: عملکرد صندوق در سال ۹۸ در استفاده از ظرفیت شبکه بانکی کشور به میزان ۳ هزار میلیارد تومان بود که این میزان در سال ۹۹ به ۵ هزار میلیارد تومان رسید و برای تامین منابع مالی از سیستم بانکی برای اکوسیستم نوآوری در سال ۱۴۰۰ نیز نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان هدف‌گذاری کرده ایم.

وی در مورد تامین منابع مالی اکوسیستم نوآوری، ادامه داد: مطابق با تبصره ۱۶ برنامه بودجه سال جاری، دولت هزار میلیارد تومان برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان برای صندوق نوآوری بودجه اختصاص داده است که در چند ماه آینده به منابع ما اضافه خواهد شد. اولین جایی که گشایش اتفاق بیفتد، صندوق نوآوری و شکوفایی خواهد بود.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد عملکرد بانک صادرات ایران، خاطرنشان کرد: بانک صادرات در مجموع به ۱۱۰ شرکت‌ دانش بنیان خدمات ارائه کرده است، این در حالی است که کشور دارای نزدیک به ۶ هزار شرکت‌ دانش بنیان است. بنابراین جامعه مخاطب بزرگی وجود دارد که هنوز به سمت بانک صادرات نرفته اند و انتظار داریم بانک صادرات سهم خود را در این حمایت ها افزایش دهد. البته لازم به ذکر است که خوش حسابی حوزه دانش بنیان بسیار قابل توجه است. حتی آمادگی داریم برای پرونده هایی که عدم پرداخت داشته اند، در صورت اطلاع رسانی از طرف بانک وارد عمل شویم تا معوقاتشان را به سرعت پرداخت کنند. البته بنا بر گزارش ها، میزان معوقات شرکت های دانش بنیان به بانک صادرات صفر است.

تسهیلات شرکت های دانش بنیان

تسهیلات بانک صادرات به دانش بنیان ها

وحدت در ادامه نسبت به افزایش اختیارات دفتر نوآوری بانک صادرات که در صندوق نوآوری و شکوفایی مستقر است، تاکید کرد و گفت: اختیارات دفتر نوآوری را به هر شیوه ای که بانک در نظر دارد، بیشتر کنید و امتیاز و اعتبار بدهید.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: به جای این که تعداد زیادی پرونده منفرد برای اعطای تسهیلات داشته باشیم، تفاهم نامه هایی با شرکت همراه اول، شرکت ملی نفت و ایران خودرو امضا کردیم و در این مجموعه ها اعتبار پولی برای خرید محصولات شرکت دانش بنیان در نظر گرفتیم؛ این شیوه کمک می کند تا نقدینگی در همان حوزه مرتبط با دانش بنیان صرف شود.

در ادامه این دیدار، حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات نیز نسبت به آمادگی این بانک برای پرداخت ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان در سال جاری اعلام آمادگی کرد و گفت: در مورد تبصره ۱۶ قانون بودجه سال جاری مشکلی نمی بینیم و فقط باید راهکار اجرایی آن مشخص شود. هرگونه اعتبار و تسهیلاتی که از منابع صندوق نوآوری و شکوفایی نزد بانک صادرات موجود است را می توانیم پرداخت کنیم. حداقل ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پیشنهادی صندوق نوآوری را نیز تامین خواهیم کرد.

وی افزود: بانک صادرات از طریق سپرده صندوق نوآوری و حوزه دانش بنیان به منابع پایدار رسیده و همچنان صندوق را همراهی خواهد کرد. همچنین بر اساس برنامه های بانک صادرات، نیم درصد از منابع تسهیلاتی بانک به حوزه دانش بنیان اختصاص خواهد داشت.

برنامه های تسهیلاتی بانک صادرات

مدیرعامل بانک صادرات در مورد برنامه های تسهیلاتی این بانک در سال جاری نیز گفت: نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان حجم تسهیلات در سال گذشته بود که این رقم در سال جاری به ۲۸۰ هزار میلیارد تومان می رسد و بر اساس اختصاص یک درصد از حجم تسهیلات به سمت حوزه دانش بنیان، مبلغ ۲۸۰۰ میلیارد آن به حوزه دانش بنیان اختصاص خواهد یافت، زیرا از نظر بانک صادرات آینده کشور به حوزه دانش بنیان اختصاص دارد و برای کشور ارزش افزوده ایجاد می کند. از طرفی ارائه تسهیلات به حوزه دانش بنیان به نوعی برای ما بازاریابی محسوب می شود و بعد از اعطای تسهیلات آن ها به مشتریان دائمی ما تبدیل می شوند.

در ادامه این دیدار نیز دکتر روح‌اله ذوالفقاری، معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی گزارشی از عملکرد بانک صادرات در ارائه تسهیلات به اکوسیستم نوآوری کشور ارائه کرد و گفت: در حال حاضر منابعی که صندوق نوآوری در بانک دارد، ۴۷۵ میلیارد تومان است. در سال ۹۹ نزدیک به ۶۵۰ میلیارد تومان مجموع تسهیلات و ۳۰۰ میلیارد تومان هم ضمانت نامه هایی بود که بانک صادرات ارائه کرد. در مجموع ۱۱۰ شرکت توانستند به بانک صادرات پیوند بخورند و از منابع بهره مند شوند. این در حالی است حدود ۶ هزار شرکت دانش بنیان داریم و این مسئله نشان می دهد ظرفیت بالایی وجود دارد تا تعداد شرکت های بهره مند افزایش یابد؛ به عبارت دیگر ضریب تعداد شرکت هایی که با بانک کار می کنند، جای کار دارد و باید بیشتر شود.

 

 

 

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.