۶۰ درصد شرکت های دانش بنیان موفق به تمدید تاییدیه شدند

آیین نامه ارزیابی شرکت های دانش بنیان

طبق آیین نامه ارزیابی شرکت های دانش بنیان مصوب کارگروه ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش بنیان، دانش بنیان بودن شرکت ها ۲ سال اعتبار دارد و پس از آن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می تواند نسبت به تمدید و ارزیابی مجدد شرکت ها اقدام کند.

فرآیند تمدید تاییدیه شرکت های دانش بنیان این امکان را فراهم می کند تا بتوان با گذشت دو سال از فعالیت های شرکت دانش‌بنیان یک ارزیابی مجدد از  جایگاهی که شرکت در آن قرار دارد را به دست آورد.

بر اساس آمارها تا بهار ۱۳۹۸ تعداد ۲۱۸۱ شرکت دانش بنیان درخواست تمدید تاییدیه دانش بنیان بودن خود را ارائه دادند که از این تعداد ۱۲۷۳ شرکت موفق شدند که تاییدیه خود را تمدید کنند. در واقع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان برای ۴۰ درصد از این درخواست ها، تاییدیه مجدد صادر نکرد.

آیین نامه ارزیابی شرکت های دانش بنیان

قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان

سید محمد صاحبکار خراسانی، رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری در خصوص آیین نامه ارزیابی شرکت های دانش بنیان اظهار کرد:

“از سال ۹۲ قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، با نوشتن آیین نامه و فرآیندها اجرایی شد. شرکت دانش بنیان باید در حوزه فناوری برتر فعالیت کند و در حوزه هایتک قرار داشته باشد. شرکتی که در حوزه فناوری متوسط و یا فناوری پایین فعالیت می کند، می تواند واحد فناور باشد؛ اما نمی تواند دانش بنیان تلقی شود.”

مراحل مختلف کارشناسی شرکت

وی در ادامه ضمن اشاره به مراحل مختلف کارشناسی، تصریح کرد:

“در دنیا صنایع مختلف را بر اساس عمق تحقیق و توسعه یا چگالی توسعه دسته بندی می کنند. چگالی بالا هایتک، یک پله پایین تر مدیوم هایتک، پله پایین تر مدیوم لو تک و آخرین لو تک محسوب می شود. ملاک انتخاب بر اساس میزان تحقیق و توسعه ای که یک شرکت باید انجام دهد و به یک سری مشکلات فائق آید، تعریف می شود.”

رییس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان عنوان کرد:

“یک مدل تهیه شد و پیچیده ترین محصول در هر حوزه علمی را که در کشور امکان تولید داشتیم، به عنوان هایتک برگزیدیم و بر همین اساس رتبه های پایین تر دسته بندی شد.”

وی اظهار کرد:

“شرکت های دانش بنیانِ سطح بالا که بیشترین تحقیق و توسعه را دارند، معافیت مالیاتی می گیرند و سطح دوم تایید، بدون معافیت مالیاتی و سطح پایین هم عدم تایید است.”

صاحبکار گفت:

“تاییدیه شرکت های دانش بنیان هر دو سال یکبار تمدید می شود. کارگروه شرکت های دانش بنیان نیز هر سال معیارهای ارزیابی را اندکی سخت تر می کند. این تصمیم کارگروه ارزیابی به منظور افزایش کیفیت شرکت های دانش بنیان است تا به برخی از صنایعِ با کیفیت پایین تبدیل نشوند.”

امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید تماس بگیرید. مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی مینمایند.دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید. شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714517 تماس بگیرید.