رویداد یکشنبه صادراتی

تجاری سازی محصولات دانش بنیان

رویداد آنلاین یکشنبه صادراتی

حسن نوریان در رویداد آنلاین یکشنبه صادراتی ایران و پاکستان که به همت صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با بیان اینکه باید در سیاست کلی اکوسیستم تولید محصولات دانش بنیان بعد از مرحله تولید علم و محصول، بحث تجاری سازی محصولات مورد تاکید باشد و وزارت امورخارجه نیز در این زمینه به کمک بیاید، افزود: فلسفه حضور ما در این رویداد ارزیابی امکان تجاری سازی محصولات دانش بنیان در حوزه سلامت با کشور پاکستان است.

وی کشور پاکستان را همسایه ایران و با جمعیت ۲۲۰ میلیون نفر توصیف کرد و ادامه داد: جمعیت ایران بالغ بر ۸۵ میلیون نفر است و مجموع جمعیت دو کشور بالغ بر ۳۰۰ میلیون نفر است که می توانند شرکت های پاکستانی و ایرانی در بسیاری از حوزه ها نیازهای متقابل هم را تامین کنند.

نوریان یکی از حوزه های بسیار جذاب همکاری دو کشور را موضوع فناوری های پیشرفته و بیوتکنولوژی در زمینه های تجهیزات پزشکی و دارو عنوان کرد و یادآور شد: ما با کشور پاکستان حدود هزار کیلومتر مرز مشترک داریم و خوشبختانه ظرف سال گذشته دو مرز زمینی جدید به مرزهای قانونی ایران و پاکستان اضافه شد. به گونه ای که در حال حاضر در مرز میرجاوه، پیشین و ریمدان در نزدیکی چابهار ۳ مرز قانونی برای تردد تجار، بازرگانان، گردشگران، کالا و تجار وجود دارد.

نوریان، شرکت مشترک سرمایه گذاری پاکستان و ایران را یکی دیگر از فرصت های تبادلات تجاری بین دو کشور دانست و اظهار کرد: این شرکت یک موسسه حمایت مالی برای سرمایه گذاری های مشترک است که در کراچی مستقر شده است و شرکت ها می توانند از تسهیلات مالی این موسسه در جهت توسعه مناسبات تجاری و بازرگانی دو کشور استفاده کنند.

تجاری سازی محصولات دانش بنیان

صادرات محصولات دانش بنیان

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی اضافه کرد: از سوی دیگر چون هر دو کشور ایران و پاکستان عضو سازمان اکو هستند از ظرفیت های اکو نیز می‌توان استفاده های مطلوبی برد. اخیرا مسیر جاده ای و ریلی استانبول –تهران- اسلام آباد مجددا فعال شده است و هزینه آن ۳۰ درصد نسبت به هزینه های مسیرهای سنتی قبلی برای حمل کالاهای تجاری کمتر است و این امر یکی از زیرساخت های مطلوبی است که می توان برای توسعه صادرات استفاده کرد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی با بیان اینکه سهم شرکت ‌های خارجی در این بخش از صنعت دارویی پاکستان از ۶۰ درصد سال ۲۰۱۰ به ۳۹ درصد بعد از یک دهه رسیده است، گفت: صادرات این کشور حدود ۲۱۸ میلیون دلار دارو است که ظاهرا به کشور افغانستان صادر شده است و برنامه دولت این است که تا ۵ سال آینده این میزان صادرات را به ۵۰۰ میلیون دلار برساند.

وی خاطر نشان کرد: واردات دارو به پاکستان ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شده است که بخش عمده آن مواد اولیه دارویی و داروهای خاص و نوترکیب بوده و ۹۵ درصد مواد اولیه صنعت داروسازی پاکستان وارداتی است.

به گفته وی با توجه به وضعیت بسیار مطلوبی که تولیدکنندگان ایرانی در حوزه بیوتکنولوژی دارند، به نظر می رسد که از این بازار ۹۵ درصدی وارداتی شاید بتوان در آینده سهم مطلوبی برای جمهوری اسلامی ایران اختصاص داد.

نوریان خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیشترین مواد وارداتی دارویی این کشور بیشتر از کشورهای سنگاپور، هنگ کنگ، ترکیه، امارات، مالزی و تایلند تامین می ‌شود.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.