اندازه گیری تشعشعات هسته ای با دانش بنیان ها

دانش بنیان ها در ساخت تجهیزات اندازگیری تشعشعات هسته ای

دانش بنیان ها در ساخت تجهیزات اندازگیری تشعشعات هسته ای

گروهی از محققان یکی از شرکت‌ های دانش بنیان تجهیزاتی برای پایش تشعشعات هسته ‌ای قابل حمل عرضه کردند که از مقاومت و طول عمر بالایی برخوردار است.

ایمان حضرت حسینی، مدیر عامل این شرکت با اشاره به کارایی دوزیمتر ها در سنجش تشعشعات هسته‌ ای گفت: این محصول در صنایع و به ویژه پزشکی کاربرد های بسیار زیادی دارد. بسیاری از تجهیزات پزشکی که به کار می ‌رود، تشعشعاتی دارند که برای حفظ سلامت پزشکان و کادر درمان لازم است میزان این تشعشعات به طور مداوم اندازه گیری و پایش شود.

وی با بیان این‌که دستگاه دوزیمتر ارائه شده توسط این شرکت قابل حمل است و می‌ تواند هر لحظه میزان تشعشعات را اندازه ‌گیری کند، ادامه داد: دستگاه ‌های دوزیمتر به دو دسته فعال (Active) و غیرفعال (passive) تقسیم می ‌شوند. دوزیمترهای اکتیو در همان لحظه میزان تشعشعات را به نمایش می‌ گذارند، ولی دوزیمتر های پسیو با استفاده از عناصر حساس به تشعشع، واکنش نشان می ‌دهند و دریافت میزان آن نیازمند صرف زمان است.

دانش بنیان ها در ساخت تجهیزات اندازگیری تشعشعات هسته ای

حسینی با بیان این‌که حداقل بیش از ۴هزار دوزیمتر از انواع قدیمی‌تر یعنی منفعل و گازی مورد استفاده قرار دارد که ظرفیت را برای ارتقا به اندازه‌ گیرهای نوع جدید فراهم می‌کند، افزود: در گام نخست باید برای توسعه استفاده از این محصول، زیرساخت ‌ها و زمینه های استفاده فراهم شود. به طوری‌که مصرف‌کنندگان با کارایی و دقت بالای نوع جدید به خوبی آشنا شوند.

ساخت تجهیزات اندازه گیری تشعشعات هسته ای به دست دانش بنیان ها

وی با اشاره به استفاده از حسگرهای دیودی ساخت داخل در این دستگاه، گفت: دستگاه ‌های دوزیمتر از حیث حسگرهای به کار رفته، به دو دسته گازی و دیودی تقسیم بندی می شوند. حسگرهای دیودی نسبت به نوع گازی حسگرها، کارایی و دقت بیشتری دارند. در ساخت و تجاری ‌سازی این دستگاه و حسگرهای دیودی که مقاومت، عمر طولانی ‌تر، دقت بالاتر و فناوری پیشرفته‌تری دارند، پیشگام هستیم.

حسینی با اشاره به اینکه نسل جدیدتری از این اندازه‌ گیر ها که ترانزیستوری و بسیار پیشرفته‌ تر هستند در این شرکت در مرحله ساخت قرار دارد، ادامه داد: با استفاده از محصول فعلی که از حسگر دیودی بهره می‌ برد، فرد می تواند در لحظه، متوجه میزان دوز دریافت شده شود. همچنین تمامی این دستگاه‌ ها قابل حمل و نگهداری شارژ برای مدت نسبتاً طولانی هستند.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، وی با بیان اینکه تولیدات شرکت ما با فعالیت ۶ نیروی انسانی دانش ‌آموخته در حوزه ‌های هسته‌ای، الکترونیک و مکانیک به صنعت ارائه می ‌شود، گفت: این محصول از لحاظ قیمتی به مراتب به صرفه تر است و زمینه ‌ساز جلوگیری از خروج ارز می ‌شود؛ زیرا با قیمتی حدود یک سوم قیمت خارجی در اختیار مشتری قرار می ‌گیرد.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.