کاهش صدور گواهی عدم سوء پیشینه ثبت شرکت های دانش بنیان

تشکیل شعب ویژه حل اختلافات شرکت های دانش بنیان

تشکیل شعب ویژه حل و‌ فصل اختلافات در پردیس فناوری و کاهش صدور گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت ها از عمده راهکارهای اساسی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان است.

احمد بساق زاده مسئول دفتر بهبود کسب وکار قوه قضاییه، در رابطه با حمایت قوه قضاییه از شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: ما پیرو جلسه ای که در شهریور ۹۸ به ریاست قوره قضاییه تشکیل شد دو کارگروه تخصصی را برای بررسی مسائل شرکت های دانش بنیان تشکیل دادیم و در پی آن راهکارهایی برای حمایت از این شرکت ها ارائه شد. حتی پیشنهاد دادیم که شرکت های دانش بنیان شعب ویژه حل اختلاف برای خودشان داشته باشند.

وی تصریح کرد: اکثر شرکت های دانش بنیان و استارتاپی موقع انعقاد قرارداد با وزارت کار مشکلاتی داشتند و آن محرمانه بودن موضوع قرارداد بود که باید مورد توجه قرار می گرفت؛ متاسفانه اداره کار به این موضوع توجه اساسی نمی کرد و آرایی که می داد بیشتر علیه کارفرما بود.

 تشکیل شعب ویژه حل اختلافات شرکت های دانش بنیان

امتیاز مناقصات برای شرکت های دانش بنیان

مسئول دفتر بهبود کسب وکار قوه قضاییه، با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان در حوزه ثبت شرکت با مشکل اساسی مواجه هستند، اظهار کرد: این شرکت ها برای گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه زمانی که به دفاتر الکترونیک مراجعه می کردند معمولا یک هفته تا ۱۰ روز زمان می برد؛ بنابراین قوه قضاییه برای رفع این مشکل سیستمی را راه اندازی کرد که در عرض ۵ دقیقه گواهی سوء پیشینه صادر می کند. این موضوع به دستگاه متولی مثل سازمان بازرسی اطلاع داده شده است. مثلا در مناقصات امتیازات و ظرفیت های ویژه دارند و متاسفانه طبق قانون مناقصات رعایت نمی شد و ما به سازمان بازرسی اطلاع دادیم که تمام امتیازات شرکت های دانش ‌بنیان در آن لحاظ شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   غربالگری کرونا با سامانه هوشمند تشخیص بیماران کرونایی

وی ادامه داد: همچنین ما هر ساله جشنواره ایده ها و فرصت ها را برگزار می کنیم تا شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های موفق را معرفی و از آنها حمایت کنیم.

بساق زاده، تشکیل شعب ویژه حل و فصل اختلافات در پردیس فناوری، کاهش صدور گواهی عدم سوء پیشینه را برای ثبت شرکت ها از عمده راهکارهای اساسی برای حمایت از این شرکت ها عنوان کرد و افزود: براساس این موضوع قرار شد یک نفر به عنوان نماینده ثبت شرکت در معاونت علم و فناوری مستقر شود تا افراد را نسبت به فرایند ثبت شرکت ها راهنمایی کند؛ همچنین به سازمان بازرسی اطلاع دادیم که دقت را در مناقصات بالا ببرد؛ اگر اعتراضی وارد شد ورود کند.

حمایت دستگاه قضایی از شرکت های دانش بنیان

مسئول دفتر بهبود کسب‌ و کار قوه قضاییه در ادامه بر صیانت و حمایت کامل دستگاه قضایی از شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: این حمایت را بر مبنای ضرورت های کشور و فرمایشات مقام معظم رهبری وظیفه خود و همه اجزای نظام می دانیم و معتقدیم که این امر نیازمند یک کار میدانی، عملی و اجرایی است و صرفا با صدور بخشنامه و دستورالعمل محقق نمی شود.

وی از راه‌ اندازی سامانه حامی در قوه قضاییه خبر داد و گفت: این سامانه برای تسهیل ارتباط و رفع موانع حقوقی قضائی فعالان اقتصادی راه اندازی شده است و دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه مستقر است تا هر شرکتی اعم از دانش بنیان و استارتاپ که مشکل حقوقی دارند با مراجعه با این سامانه بتوانند مشکلات و موارد خود را در این سامانه مطرح کنند.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   خیز استان های کشور برای تحقق اهداف دانش بنیان

رتبه ایران در فضای کسب و کار

بساق زاده تصریح کرد: بیشتر درخواست‌ ها مربوط به بدهی های بانکی، پلمپ و توقف ماشین آلات، ورشکستگی، استمهال، اعطای تسهیلات بانکی، مسدودی حساب بانکی، عدم اجرای بند «و» تبصره ۱۶ بخشنامه بانک مرکزی، اجرای طرح‌ های مطالعاتی، ساماندهی واحد‌های صنعتی و تولیدی و راه اندازی مجدد است.

وی تصریح کرد: برای بهبود فضای کسب و کار سعی کردیم شاخص ایران و رتبه آن را در فضای کسب‌ و کار افزایش دهیم. هر رتبه ای که افزایش یابد ۶ دهم درصد رشد اقتصاد برای کشور را به همراه خواهد داشت. همچنین لایحه حمایتی برای سهامدارن خرد ایجاد کردیم تا بحث ورشکستگی شرکت‌ ها و ثبت مالکیت شرکت را در راستای رونق کسب وکار بهبود بخشیم. ما این گزارشات را به بانک جهانی ارائه می کنیم. در حال حاضر رتبه ایران در شاخص جهانی ۱۲۷ است؛ اگر بتوانیم به ۱۰۰ برسانیم، واقعا شاهد جهش ۴ درجه خواهیم بود.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.