ارزیابی شرکت های دانش بنیان چگونه است؟

ارزیابی شرکت های دانش بنیان

دریافت تاییدیه دانش بنیان

سعید منجم زاده، معاون مرکز موسسات و شرکت های دانش بنیان در خصوص حذف یک هزار و ۸۰۰ شرکت از گردونه دانش بنیانی اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۱، اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری با همراهی دستگاه های مختلف آغاز و معیار‌هایی برای شناسایی و ارزیابی شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شد.

او افزود: از همان ابتدا با توجه به ماهیت پویای فناوری در شرکت ها و بنگاه های اقتصادی، تدابیری اندیشیده شد تا تاییدیه هایی که به شرکت های دانش بنیان داده می شود، موقت باشد به این معنا که دانش بنیان بودن یک شرکت یک صفت موقت محسوب شود و مرتباً این معیار‌ها برای شرکت هایی که تاییدیه های دانش بنیان را دریافت کرده اند، چک شود. براین اساس اگر شرایط و معیار‌های دانش بنیان بودن آن ها تایید شود، این شرکت ها از مزایای دانش بنیانی بهره مند خواهند شد.

منجم زاده ادامه داد: بر اساس ساز و کار‌های ارائه شده، شرکت فناور دو تا سه سال تاییدیه ها را دریافت می کند و بعد از آن مجدداً این تاییدیه مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

ارزیابی شرکت های دانش بنیان

 

فرایند ارزیابی دانش بنیان

معاون مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان گفت: از زمان اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری تا به امروز شرکت های زیادی برای دریافت تاییدیه مراجعه کرده‌ اند، طبق آمار حدود ۶۳۰۰ شرکت دانش بنیان تایید شده است و از مزایای حمایت از شرکت های دانش بنیان استفاده می کنند.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   معاونت علمی و بیمه ایران تفاهم نامه امضا کردند

او افزود: با گذشت ۹ سال از اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، بیش از هزار شرکت از این عرصه خارج شدند، علت اصلی خروج این شرکت ها عدم تحقیق و توسعه در این حوزه بوده است.

منجم زاده بیان کرد: معیار‌های تشخیص شرکت های دانش بنیان مرتباً در حال به روز رسانی است و با توجه به اینکه شاهد ارتقاء نسل های تکنولوژی در صنعت و عرصه‌ های مختلف هستیم، برخی صنایع با گذر زمان به عنوان صنایع معمولی و روتین در حوزه فعالیت خود محسوب می شوند بنابراین انتظاری که ما از شرکت ها داریم به روزرسانی تکنولوژی خواهد بود.

او افزود: تعلق بیش از ۵۰ درصد از سهام و مالکیت شرکت ها به بخش خصوصی، پیچیدگی و بالا بودن سطح فناوری محصول تولید شده، تولید بخش قابل توجهی از محصول توسط خود شرکت، وجود یک نمونه آزمایشگاهی تولید شده در داخل شرکت از جمله معیار‌های اساسی و اصلی برای ارائه تاییدیه های لازم به شرکت های دانش بنیان خواهد بود؛ بنابراین اگر شرکتی با یک پروپوزال کاغذی به ما مراجعه کند، مورد تایید معاونت علمی و فناوری نخواهد بود.

دسته بندی شرکت های دانش بنیان

معاون مرکز موسسات و شرکت های دانش بنیان گفت: اگر شرکتی در مرحله ارزیابی حذف شود، این امکان وجود دارد که این شرکت مجدد با ارتقاء محصول خود و یا با ارائه یک محصول و فناوری جدید، مجددا در مرحله ارزیابی قرار بگیرد.

او با اشاره به وجود دسته بندی شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: شرکت های دانش بنیان متناسب با سطح فناوریشان، توسط معاونت علمی و فناوری تقسیم بندی می شوند. دسته اول شرکت هایی هستند که از همه مزایای معاونت علمی به خصوص معافیت مالیاتی برخوردار می شوند، اما دسته دیگر شرکت هایی هستند که از سطح فناوری سطح بالاتری برخوردار هستند و از تمام مزایا مانند تسهیلات، معافیت های گمرکی، نظام وظیفه سربازی، بیمه تامین اجتماعی و …  بهره مند شده اند و تنها تفاوتشان نسبت به شرکت های دسته اول، برخوردار نبودن از معافیت مالیاتی دانش بنیان است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تولید کیت تشخیص کرونا توسط یک شرکت دانش بنیان

منجم زاده بیان کرد: اخیراً شرکت های دانش بنیان نوع ۳، توسط معاونت علمی و فناوری به این دسته بندی اضافه شده اند، این امر کمک می‌ کند تا شرکت هایی که در سطح پایین تری قرار دارند در حوزه های راهبردی کشور فعالیت کنند.

او گفت: حدود ۶ هزار شرکت دانش بنیان در حال فعالیت هستند که تعداد این شرکت ها متناسب با میزان تقاضا در حوزه های مختلف هر سال در حال افزایش است.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.