سفر دکتر ستاری به یاسوج

سفر دکتر ستاری به یاسوج

بومی سازی محصولات فناورانه در یاسوج

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری که به استان استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است در پارک علم و فناوری این استان در جمع خبرنگاران، با اشاره به پیگیری های معاونت علمی برای پیشگیری از واردات برخی محصولات فناورانه به کشور، گفت: عزمی جدی برای این کار داریم و تمام تلاش خود را برای کاهش واردات محصولاتی که توان تولید آن ها در کشور وجود دارد، می کنیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: واردات برخی کالاها و محصولات فناوری که شرکت های دانش بنیان و توانمند داخلی ظرفیت تولید آن ها را منطبق با استانداردهای ملی و بین المللی دارند، درست نیست. اما این شرکت ها نیز باید توان خود را برای رقابت با این محصولات بیشتر کنند.

ستاری با تاکید بر این که نباید در زمین بازی خودمان به رقیب ببازیم، بیان کرد: اگر شرکت های خلاق، دانش بنیان و واحدهای فناور نتوانند در ایران با محصولات خارجی رقابت کنند قطعا برای صادرات محصولاتشان در بلندمدت به مشکل برمی خورند. البته ما نیز وظیفه داریم برای کاهش واردات این محصولات فناورانه تلاش کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه افزود: برای رسیدن به این هدف شرکت های ایرانی باید توان رقابتی خود را بالا ببرند و در بازار داخلی جای خود را باز کنند. پس این اقدام فرصتی برای رقابت با محصولات خارجی ایجاد می کند و این کار باید در کنار وجود برخی محصولات خارجی رخ دهد، یعنی شرکت های ایرانی برنده این بازی باشند.

محصولات فناورانه و پارک علم و فناوری

تامین فضای فعالیت فناوران در یاسوج

ستاری با اشاره به پیگیری ها برای رفع این مشکل، گفت: موارد مشابهی در حوزه واردات محصولاتی که با توان و کیفیت بالا در کشور تولید می شود، داشتیم که پیگیری های جدی برای رفع این مشکل کردیم. قطعا اگر بدانیم تولیدات این شرکت ها کفاف نیاز کشور را می کند واردات این محصولات را کاهش می دهیم.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   ۶۰ درصد شرکت های دانش بنیان موفق به تمدید تاییدیه شدند

رئیس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق در ادامه با اشاره به توان شرکت های دانش بنیان در کنترل کرونا، بیان کرد: از همان روزهای ابتدایی شیوع کرونا، دانش بنیان ها دست به کار شدند و همه نیاز کشور را تامین کردند. در این حوزه هیچ وارداتی نداشتیم. هر دارویی که در دنیا برای کنترل این بیماری معرفی می شود به کمک فناوران ایرانی ظرف مدت یک ماه در ایران به تولید می رسد. در زمینه واکسن کرونا نیز همین شرایط را داریم و شرکت ها با جدیت و تلاش زیاد در حال تولید واکسن هستند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به مشکل عدم وجود فضای مناسب برای فعالیت شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور استان، گفت: امروز سعی می کنیم در جلساتی که با مدیران استانی داریم این مشکل را حل و فضا برای فعالیت این واحدها را فراهم کنیم. هر بار که به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر می کنم، اتفاقات جدید فناورانه‌ای را شاهد هستم که این موضوع بار مسئولیت ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را سنگین تر می کند. تلاش می کنیم حمایت از صندوق پژوهش و فناوری و تامین تسهیلات و سرمایه گذاری های صندوق این استان را افزایش دهیم.

افتتاح مراکز نوآوری در یاسوج

صبح امروز معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری برای بررسی روند پیشرفت طرح های فناورانه و تولید محصولات دانش بنیان ها به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد. ستاری در این سفر یک روزه با حضور در پارک علم و فناوری این استان، پس از بازدید از نمایشگاه محصولات فناورانه و دانش‌ بنیان و روند پیشرفت مجتمع نوآوری این پارک، مرکز رشد دهدشت این مجموعه را افتتاح کرد. این مرکز در ۵۰۰ متر مربع مساحت، میزبان ۴۰ واحد فناور است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   آیا ادعای تشخیص کرونا در 20 ثانیه توسط هوش مصنوعی علی بابا معتبر است؟

همچنین این سفر با بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه یاسوج ادامه می یابد. بازدید از واحدهای فناور و افتتاح مرکز خلاق ریز ازدیادی، سیستم برق خورشیدی و غیره از دیگر برنامه های این سفر است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.