توسعه شرکت‌های خلاق

توسعه شرکت‌های خلاق

حمایت از کسب و کارهای خلاق

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی درباره انعقاد تفاهم نامه ای سه جانبه برای تبدیل ظرفیت های نهفته حوزه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی به اشتغال توضیح داد.

این تفاهم نامه همکاری سه جانبه، میان ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و صنایع نرم و خلاق، ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به امضا رسید تا ضمن حمایت از نوآوری در کسب و کار‌های دیجیتال و خلاق در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی زمینه ایجاد اشتغال، تولید محصول از ایده های نوآورانه و خلق ثروت از حوزه های یادشده تسهیل شود.

نقش فناوری های نرم در کسب و کار های خلاق

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم با اشاره به پررنگ شدن نقش فناوری های نرم و شرکت های خلاق در زیست بوم نوآوری کشور گفت: اکنون فرصتی برای افزایش نقش‌آفرینی این کسب و کار‌ها در اقتصاد کشور، خلق ارزش افزوده و ایجاد اشتغال از منابع غنی فرهنگی و هنری کشورمان فراهم شده است.

وی، با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت های خلاق بر بستر حمایت های دانش بنیانی گفت: ۱۲۴۰ شرکت توانستند مجوز شرکت خلاق شدن را دریافت کنند و اکنون می توانند به سمت شرکت دانش بنیان شدن حرکت کنند تا از حمایت هایی که ذیل این قانون تعریف شده است بهره مند شوند.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   افتتاح شبکه تلویزیونی ایران کالا

صنایع نرم و خلاق و دانش بنیان

صندوق صنایع خلاق

کرمی، با اشاره به راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق برای حمایت از رونق کسب و کار‌های این حوزه، ادامه داد: این صندوق با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مشارکت بخش خصوصی، به صورت تخصصی از شرکت های خلاق حمایت می کند. این صندوق نیز مانند سایر صندوق های پژوهش و فناوری با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی شده است تا زمینه برای بوم نوآوری این بار به طور ویژه در شرکت های خلاق و صنایع فرهنگی فراهم شود.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش و فناوری از شرکت های خلاق گفت: ۳ صندوق پژوهش و فناوری، به طور ویژه وظیفه حمایت از صنایع خلاق را به عهده گرفته اند و سرمایه گذاری قابل توجهی را اختصاص داده اند.

به گفته وی؛ صندوق توسعه صادرات مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال برای شرکت های خلاق و همچنین ۱۰۰ میلیارد ریال برای دانش بنیان های نوع سوم اختصاص داده است. با حمایت صندوق پژوهش و فناوری های نوین،۱۰۰ میلیارد ریال به کسب و کار‌های خلاق و به میزان ۱۰۰ میلیارد ریال نیز خط اعتباری به شرکت های دانش بنیان نوع سوم اختصاص داده شد.

وی افزود: صندوق سپهر نیز میزان ۴۰ میلیارد ریال را به شرکت های خلاق و همچنین ۴۰ میلیارد ریال اعتبار به دانش بنیان های نوع ۳ اختصاص داده است. علاوه بر این، صندوق صنایع خلاق نیز از شرکت های این حوزه، حمایتی تمام قد انجام می دهد.

راه اندازی خانه‌ های خلاق

راه اندازی خانه‌ های خلاق در حوزه گردشگری و صنایع دستی و فرهنگی، برنامه ریزی بلندمدت راهبردی، میان مدت و کوتاه مدت برای ارتقای توانمندی های تولید، صادرات و توسعه بازار داخلی محصولات و خدمات در کسب و کار‌های دیجیتال و خلاق در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی با رویکرد ارتقای سطح کیفی و کمی، همچنین ارائه خدمات کسب و کار‌های دیجیتال و خلاق و افزایش دسترس پذیری در کنار ساماندهی هماهنگی و اجرای حمایت اثربخش و هدفمند از کسب و کار‌های دیجیتال و شرکت های خلاق از محور‌های تفاهم نامه همکاری یادشده است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تسهیلات دانش بنیان

همچنین هدفمند شدن حمایت ها از زیست بوم نوآوری برای تجاری سازی محصولات و خدمات کسب و کار‌های دیجیتال، ایجاد بستری برای رقابت‌پذیر کردن شرکت های خلاق و ایجاد زمینه حضور در بازار‌های داخلی و خارجی و برنامه ریزی برای ایجاد نظام ارزیابی مستمر کسب و کار‌های دیجیتال و خلاق موضوع تفاهم نامه منعقده شده از دیگر محور‌های مورد توافق طرفین است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.