درمان سرطان

شخصی سازی درمان سرطان

شخصی سازی درمان سرطان

یکی از محققان ایرانی مقیم آلمان با بازگشت به کشور و تاسیس شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس اقدام به انتقال فناوری شخصی سازی درمان بیماری سرطان کرده است و به گفته تیم تحقیقاتی این شرکت، کاربردی شدن این روش موجب کاهش هزینه و طول درمان مبتلایان خواهد شد.

دکتر محمدرضا لرنژاد از محققان ایرانی مقیم آلمان است که پس از ۳۰ سال اقامت، به کشور بازگشت و با تاسیس شرکت دانش بنیان اقدام به ارائه روش هایی برای شخصی سازی درمان بیماری سرطان و انتقال این فناوری به کشور کرد.

وی معتقد است با شیوه شخصی سازی درمان سرطان، امکان تاثیرگذاری داروهای سرطان به بیش از ۷۰ درصد افزایش می یابد.

بافت های سرطانی هر شخص بیمار از نظر ساختار سلولی، ماتریکس خارج سلولی و عروق درون بافت ها با فرد دیگر کاملا متفاوت است و علاوه بر آن از لحاظ ژنومیک نیز با یکدیگر تفاوت دارند و همه این موارد نقش بزرگی برای درمان سرطان بازی می کند. به همین دلیل تلاش برای یافتن یک راه حل مناسب برای درمان سرطان به صورت منحصر به فرد (پزشکی فرد محور) برای بیماران سرطانی به ویژه در درمان بیماران سرطان با مقاومت دارویی ضروری است.

علاوه بر این انجمن سرطان اروپا از سال ۲۰۱۳ پزشکی فرد محور را برای درمان سرطان به متخصصان سرطان و بیماران تاکید کرده است، بر این اساس یکی از بهترین روش های نوین، شبیه سازی بافت های سرطانی بیمار و روش غربالگری دارویی بر روی بافت های مورد نظر می تواند باشد که با توجه به ویژگی های شخص بیمار و تنوع دارویی می توان مشخص کرد که چه دارویی بر روی بافت های مورد نظر می تواند موثر باشد.

شخصی سازی درمان سرطان

آمار سرطان در کشور

در روش درمان شخص محور با تمرکز بر تحقیقات آزمایشگاهی و ساخت مدل های سرطانی از بافت بیماران سرطانی در آزمایشگاه، تست داروهای ضد سرطان و بررسی تاثیر آن ها بر روی مدل‌های سرطانی فرد، بهینه سازی درمان سرطان فردی و سالم سازی بیماران با کمترین هزینه، حداقل عوارض و بالاترین کیفیت درمانی صورت می گیرد.

اسماعیل امدادی از محققان این شرکت دانش بنیان با بیان این که روند سرطان در کشور به ویژه در سال ‎های اخیر افزایش نشان می دهد، گفت: بر اساس آمارها در سال ۹۷ حدود ۱۲ هزار نفر مبتلا به بیماری سرطان شدند و سرطان گوارش بیشترین درصد را بخود اختصاص داده است.

وی با تاکید بر این که در ایران سرطان گوارشی به ویژه سرطان معده در میان مردان رواج بیشتری دارد، اظهار کرد: این بیماری دومین سرطان رایج در زنان بعد از سرطان پستان است، ضمن آن که مرگ و میر ناشی از این بیماری در بین هر دو دسته بیشترین درصد تلفات ناشی از سرطان را به خود اختصاص داده است.

اسماعیلی دلیل این میزان مرگ و میر در میان مبتلایان به سرطان را مراجعه بیمار به پزشک در مراحل آخر بیماری دانست و خاطر نشان کرد: از آن جایی که برای درمان بیماری سرطان از داروهای شیمی درمانی و سایر داروها برای مهار آن استفاده می شود و در بسیاری از موارد مقاومت دارویی برای بیماران ایجاد خواهد شد که این امر منجر به بی اثر شدن درمان‌ها خواهد شد.

روش شخصی سازی درمان سرطان

این محقق ادامه داد: به منظور ارائه روشی برای درمان بیماران مبتلا این شرکت از طریق روش های شخصی سازی، اقدام به درمان بیماران مبتلا می کند.

وی با اشاره به جزئیات این روش توضیح داد: در این روش بافت بیماران، دریافت و در محیط آزمایشگاهی بافت بیمار به صورت ۳ بعدی و ارگانوئیدی پرورش داده می شود و بعد از این مرحله، داروهای مختلف موثر در درمان بیماری سرطان بر روی بافت مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

این فناور ادامه داد: زمانی که واکنش مناسب را از بافت مورد نظر دریافت کردیم، به پزشک اعلام می شود که چه دارویی با چه دوزی و در چه زمانی برای بیمار مناسب است. به عبارت دیگر خدمات این شرکت پزشکان را یاری می کند که دریابند کدام داروها برای درمان فرد مبتلا به سرطان، موثر و کدام داروها بی اثر است.

اسماعیلی، این روش را موجب کاهش هزینه ها، طول درمان و کاهش مقاومت دارویی در بیماران دانست و یادآور شد: داروهای مورد استفاده در این روش شامل انواع داروهای موثر در درمان سرطان است. این فناوری از سوی دکتر لرنژاد، مدیر عامل این شرکت از کشور آلمان به کشور منتقل شده و اجرایی سازی آن در مراکز درمانی در مرحله دریافت کد اخلاق از وزارت بهداشت است.

وی با بیان این که این روش درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان در سطح یک و دو کاربرد دارد، گفت: از زمان کشت بافت و انتخاب دوز دارو و معرفی دارو به زمانی بین ۲ هفته تا یک ماه بسته به نوع بافت و شرایط بیمار نیاز دارد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.