سامانه پیش بینی آب و هوایی

سامانه پیش بینی آب و هوایی

ریسک های آب و هوایی

یاسر ابراهیمیان قاجاری رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: بعد از تصادفات جاده ای، رویداد‌های مرتبط با آب و هوا، مهمترین عامل درگیری نیروی های امدادی در طول سال و در اکثر نقاط کشور به شمار می روند.

وی افزود: از آن جا که تصادفات جاده ای، خود نیز تا ۲۵ درصد متأثر از عوامل جوی است، بنابراین ضرورت دسترسی به اطلاعات دقیق، محلی و هوشمند از آب و هوا و ریسک های مرتبط با آن، یک ابزار بسیار ضروری برای نیرو‌های سازمان امداد و نجات هلال احمر به شمار می رود.

وی با بیان این که در همین راستا یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سامانه توسعه ژئو اینفورماتیک هواشناسی شد تا بستری از داده های جوی با رزولوشن بالا و بر بستر GIS طراحی کند، گفت: این سامانه نمونه خارجی دارد، ولی در حال حاضر داده های داخلی این سامانه به روز نمی شود.

آقای ابراهیمیان با بیان این که در طراحی این سامانه ۳ نکته مد نظر قرار گرفته شده است، ادامه داد: ارائه داده برای تمامی نقاط جمعیتی قابل ملاحظه با محوریت حفظ جان در اولویت اول از مواردی است که در طراحی سامانه مدنظر قرار گرفته شده است.

رئیس گروه ژئوماتیک معاونت علمی و فناوری ادامه داد: محاسبه ریسک ناشی از پدیده های مختلف جوی و اطلاع رسانی به نیرو‌های امدادی و در نهایت دقت در مشخص شدن ابعاد وقوع پدیده های مختلف جوی از جمله مواردی است که در این سامانه در نظر گرفته شده است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   پاویون شرکت های دانش بنیان

 

سامانه پیش بینی آب و هوایی

مزایای سامانه ریسک آب و هوایی

وی ادامه داد: به طور کلی ۸ پدیده ای که بر اساس اقلیم کشور می توانند باعث ضرر و زیان جانی و مالی شوند و نیاز است که قبل از وقوع و هنگام وقوع اطلاع رسانی به همراه اقدامات مناسب صورت بگیرد، به عنوان مرجع در این سامانه مد نظر گرفته شده است.

آقای ابراهیمیان افزود: این سامانه طوری طراحی شده که داده ها بر اساس پیش بینی های کوتاه مدت ۴۸ ساعته در بازه های زمانی ۱ ساعت و همینطور ۷ روزه در بازه زمانی ۳ ساعته و همینطور وضعیت جغرافیایی منطقه استخراج و پس از صحت سنجی در اختیار کاربران سازمان در سطوح مدیریتی قرار داده خواهد شد.

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: از این رو با استفاده از این سامانه می توان برای هر منطقه حتی در حد بخش، برای بازه های زمانی مختلف به پیش بینی ریسک پدیده های مختلف و شدت و نتایج محتمل آن دسترسی داشت و در مواقعی که قابلیت پیشگیری وجود دارد اقدامات ضروری صورت پذیرد.

آقای ابراهیمیان با بیان این که پدیده های مختلف هم چون طوفان، گردباد، بارندگی ها و… با این سامانه پیش بینی خواهد شد، خاطرنشان کرد: سازمان بهره بردار این سامانه سازمان امداد و نجات هلال احمر است و بعد از این که در تابستان امسال به بهره برداری رسید می‌ تواند از سامانه استفاده کند.

وی تأکید کرد: استفاده از این سامانه و جایگزینی آن با نمونه خارجی می تواند یک میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور داشته باشد.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   شرکت های دانش بنیان نوع 2 هم از اعتبار مالیاتی بهره مند می شوند

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.