هوشمندسازی حمل و نقل

دانش بنیان های حوزه حمل و نقل

مسئول حوزه هوشمندسازی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی گفت: در صنعت حمل و نقل مباحث مربوط به هوشمندسازی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد که کاربردهایش روز به روز در حال افزایش است و در حال حاضر ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در این حوزه فعال هستند.


شهاب خدامرادی مسئول حوزه هوشمندسازی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:

“هوشمندسازی استفاده از فناوری های نوین و به روز از جمله فناوری های اطلاعات، ارتباطات  IT، فناوری های نرم افزار و الکترونیک است که امروزه به دلیل افزایش بهره وری در تمام صنایع و حوزه های صنعتی و فناورانه مورد کاربرد قرار گرفته‌ است.” 

وی افزود: در صنعت حمل و نقل مباحث مربوط به هوشمندسازی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد که کاربردهایش روز به روز در حال افزایش است. 

هوشمندسازی حمل و نقل

مزایای هوشمندسازی حمل و نقل

مسئول حوزه هوشمندسازی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی در ادامه گفت: در حال حاضر می توانیم به بحث تاکسی های اینترنتی اشاره کنیم که کاربردشان به صورت روزافزون بیشتر می شود؛ در دوران کرونا که مردم نمی توانستند به راحتی از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده کنند کاربردی بودن تاکسی های اینترنتی را به خوبی شاهد بودیم که جایگزین بسیار مناسبی برای سیستم حمل و نقل عمومی کشور بود. 

خدامرادی اضافه کرد: هم چنین علاوه بر تاکسی های اینترنتی مباحثی مانند مدیریت هوشمند ناوگان و کنترل ناوگانی که در حوزه برون شهری و درون شهری تردد می کنند از مزایایی است که سیستم‌ های نوین یا هوشمند حمل و نقل برای ما به ارمغان آوردند. 

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تولید داروهای کمیاب توسط شرکت های دانش بنیان

وی در ادامه افزود: خوشبختانه بالغ بر ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه حمل و نقل هوشمند فعال هستند؛ البته شرکت هایی هستند که در زمینه سخت افزار و نرم‌افزار و محصولات دیگری فعالیت دارند که در زمره شرکت های خلاق قرار می گیرند و اگرچه دانش محصولاتشان به میزان محصولات شرکت ‌های دانش بنیان نیست اما نوآوری به همراه دارند و باعث افزایش بهره وری سامانه های حمل و نقل که مورد استفاده صنایع داخلی کشور قرار می گیرند، می شوند.

صادرات محصولات فناورانه

 مسئول حوزه هوشمندسازی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی اضافه کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای صادرات، حمایت هایی از محصولات دانش بنیان و خلاق می کند تا بتوانند با دریافت استانداردهای بین المللی وارد بازارهای بین المللی شوند. همچنین معاونت برای حضور شرکت ها در نمایشگاه های خارجی و بین المللی مرتبط با حوزه حمل و نقل هوشمند و لینک شدن با مشتری های خارج از کشور حمایت هایی از طریق کریدور صادرات و مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری انجام می دهد. 

خدامرادی در پایان گفت: به همت مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری دفاتری برای تسهیل صادرات محصولات فناورانه در کشورهای مختلفی از جمله عراق، ترکیه، سوریه، اندونزی، چین و هند تاسیس شده تا شرکت های دانش بنیان و خلاق بتوانند از این تسهیلات بهره مند شوند. 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.