عبور تعداد شرکت های دانش بنیان کشور از مرز ۷۰۰۰ شرکت

اهمیت دانش بنیان و تسهیلات آن

سال ۱۴۰۱ به نام دانش بنیان نامگذاری شده است و این نامگذاری نشان دهنده تمرکز دستگاه های مرتبط با این حوزه بر جذب تعداد هرچه بیشتری از شرکت های خصوصی در  ساختار اقتصاد دانش بنیان و ارائه تسهیلات به آنها است. جدا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که به عنوان متولی اصلی این حوزه شناخته می شود و انتظار می رود در این خصوص تلاش نماید، مراکز و دستگاه های دیگری نیز وجود دارند که در این زمینه موثر هستند و برنامه های آنها می تواند راهگشای مسیر باشد. یکی از این مجموعه ها مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان است که به عنوان بازوی ارتباطی اصلی عمل کرده و رابط میان شرکت های دانش بنیان و دستگاه های حامی این حوزه به شمار می رود. این مجموعه تلاش بسیاری برای توسعه اقتصادی شرکت های تحت حمایت خود صرف نموده و حالا نتیجه این تلاش ها خود را در قالب عبور تعداد شرکت های دانش بنیان از مرز ۷۰۰۰ شرکت نشان داده است که دستاوردی قابل توجه به شمار می رود.

عملکرد مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان

رضا اسدی فرد، ریاست مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان، در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما در این خصوص گفت: «در حال حاضر ۱۰۳۶ شرکت دانش بنیان نوع ۱، ۵۴۷۸ شرکت دانش بنیان نوع ۲ و ۵۴۵ شرکت دانش بنیان نوع ۳، در کشور در حال فعالیت هستند.»

وی به رشد روزافزون تعداد شرکت ها در کنار کاهش زمان ارزیابی آنها اشاره نمود و گفت: «از ابتدای امسال میانگین مدت زمان ارزیابی در حدود ۲۰ روز کاهش داشته است که کاهش قابل توجهی نسبت به مدت زمان کل سه ماهه است. امیدواریم تا انتهای امسال بتوانیم این زمان را به یک ماه برسانیم.»

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   محیط کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان

وی در خصوص تعداد شرکت های جدید و بهره برداری آنها از تسهیلات هم اشاره نمود: «بیش از ۶۰۰ شرکت جدید از ابتدای امسال به جمع شرکت های دانش بنیان اضافه شده اند که اکثریت آنها جزو شرکت های نوع ۳ بوده اند. نوع ۳ ظرفیتی است که از سال ۱۴۰۰ افزوده شده است تا سطح حمایت از مجموعه های این چنینی بیشتر گسترش پیدا کند. امیدواریم تا انتهای سال ۱۴۰۱ بتوانیم به هدف گذاری انجام شده برای این سال دست پیدا کنیم.»

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.