تسهیلات دانش بنیان

امتیاز دانش بنیان برای اعضای هیات علمی

دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم از افزایش امتیاز اعضای هیات علمی تا ۳۰ امتیاز با راه اندازی شرکت دانش بنیان خبر داد.

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، ضمن تبیین فعالیت اعضای هیئت علمی در زیست بوم نوآوری کشور، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارتقاء سطح اعضای هیئت علمی، ضوابط مشخصی تعیین کرده است. کسب سطح مشخصی از امتیازها، باعث ارتقاء رتبه و مقام یک عضو هیئت علمی یا متقاضیان عضویت در هیئت علمی مراکز مختلف آموزش عالی می شود.

دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم افزود: این امر با هدف ایجاد انگیزه در اساتید دانشگاه برای مشارکت بیشتر در فعالیت های دانش بنیان و فناورانه انجام می شود که برابر قانون امتیازات مشخصی برای همکاری موثر در تاسیس یک شرکت دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

کرمی همچنین بیان کرد: در صورت تایید مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اعضای هیئت علمی که در فعالیت های فناورانه مشارکت دارند، بابت انجام این فعالیت ها، امتیازات مشخصی دریافت خواهند کرد.

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه گفت: بر اساس این آیین نامه چنان چه اعضای هیئت علمی آموزشی، اختراع، اکتشاف یا تولید محصولات پژوهشی کاربردی را که به مرحله تجاری سازی رسیده است را در کارنامه پژوهشی و فناوری خود داشته باشند، برابر مقررات از ۱ تا ۱۵ امتیاز  در نمودار ارتقای مرتبه اعضای هیئت علمی دریافت خواهند کرد.

صنایع خلاق و اقتصاد دانش بنیان

شرایط امتیازات هیات علمی

کرمی با اشاره به این که ثبت مالیکت فکری (پتنت) دستاوردهای پژوهشی و فناوری به نام موسسه یا شرکت محل خدمت متقاضی نیز در دریافت امتیاز موثر است، افزود: البته به شرط این که این محصول به فروش رسیده یا به صورت تحت لیسانس از آن استفاده شده باشد. در این صورت نیز برابر آیین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی تا ۱۵ امتیاز دارد. تعیین توالی ژن ثبت شده در مراجع علمی یا قانونی داخل یا خارج از کشور به تایید مراجع ذیصلاح وزارتخانه های علوم و بهداشت و درمان  نیز از نیم تا ۲ امتیاز به همراه خواهد داشت.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم، در ادامه ضمن تشریح نحوه محاسبه امتیازها گفت: برای فعالیت های علمی و اجرایی اعضای هیئت علمی نیز، امتیازاتی محاسبه می شود. در صورتی که اعضای هیئت علمی در تاسیس دانشگاه، مراکز تحقیقاتی، موسسه های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری شهرک ها و پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان، همکاری موثر داشته باشند، برای هر واحد کار یا نیم سال، حداکثر ۴ امتیاز و در هر موضوع آموزشی حداکثر ۸ امتیاز دریافت خواهند کرد.

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان کرد: معاونان پارک های علم و فناوری وابسته به دانشگاه ها، مدیران حوزه ستادی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، معاونان دانشکده ها، پژوهشکده ها و واحدهای پژوهشی مستقل و وابسته به موسسه و مدیران عامل شرکت های دانشگاهی تا ۵ امتیاز دریافت خواهند کرد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش دارد تا با ترغیب اعضای هیئت علمی به مشارکت در فعالیت های فناورانه، دانشگاه را از مسیر تئوری های غیرکاربردی به جاده عمل گرایی و تولید ارزش افزوده هدایت کند.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.