دستیار هوشمند کشاورزی

پلتفرم کشاورزی هوشمند

پلتفرم کشاورزی هوشمند

محققان در یک شرکت دانش بنیان محصولی را طراحی کرده اند که می تواند با تصاویر ماهواره سنجش از دور راهکارهای مدیریتی به کشاورزان ارائه کند.

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: یکی از شرکت های دانش بنیان توانسته دستیاری هوشمند برای زمین های کشاورزی را طراحی کند که با استفاده از تصاویر ماهواره ‌های سنجش از دور در کنار دانش کشاورزی، راهکارهایی برای مدیریت، افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه این طرح توسط یکی از اولین استارت اپ های حوزه کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای به نتیجه رسیده، گفت: این شرکت طی مدت فعالیت خود توانسته سامانه تحت وب خود را روانه بازار و جایگاه خود را در زنجیره ارزش بهره وری تولید محصولات کشاورزی کشور تثبیت کند.

به گفته ابراهیمیان قاجاری سامانه نرم افزاری دریافت و تحلیل تصاویر ماهواره‌ ای جهت کاربردهای کشاورزی و ارائه خدمات مکان پایه نظارتی (در زمینه‌ های محیط زیست، جنگل داری و منابع طبیعی) و مدیریتی (کنترل و نظارت تولید) طراحی شده در این شرکت برای افزایش بهره وری است.

وی خاطر نشان کرد: در این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره ای به صورت هفتگی خصوصیات مورفو فیزیولوژیکی مزرعه اندازه گیری می شود که با استفاده از این تصاویر روند تغییرات پارامترها در طول زمان به صورت نمودار استخراج شده و در صورت مغایرت با حالت های استاندارد به کشاورز در نرم افزار هشدار داده می شود.

پلتفرم کشاورزی هوشمند

ویژگی های پلتفرم کشاورزی هوشمند

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری عنوان کرد: با استفاده از این محصول غیر یکنواختی‌ های مشاهده شده در تصاویر ماهواره‌ ای مزرعه با استفاده از دانش کشاورزی تجزیه و تحلیل شده و توصیه‌ ها و پیشنهادات لازم در جهت رفع کاستی‌ ها در مزرعه با در نظر گرفتن شرایط جوی و اقلیمی در قالب زمان، مکان، مقدار و شیوه مصرف نهاده‌ ها به کشاورز داده می شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   کشاورزی دانش بنیان

ابراهیمیان قاجاری با بیان اینکه جهت ذخیره اطلاعات مدیریت مزرعه، کشاورز فعالیت های انجام شده در مزرعه را در داشبورد افزوده و از این رو داده و تمامی اطلاعات در طول فصل زراعی ذخیره می شود، گفت: در نهایت تولید یک بانک ذخیره داده و امکان دسترسی به داده ها در تاریخ های متفاوت و فصول زراعی گذشته، به کاربر امکان تجزیه و تحلیل تاریخچه زمین و اتخاذ تصمیم های مدیریتی دقیق‌ تر متناسب با گذشته زمین خود می دهد.

وی با بیان اینکه استفاده از این سامانه دانش بنیان که توسط معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار گرفته امکان شناسایی غیریکنواختی های حاصل از اختلال در سیستم کشت را فراهم می‌ کند، گفت: مزیت های این پروژه پایش پارامترهای مهم رشد گیاهان (مقدار سبزینگی، تنش آبی و سلامت گیاهان)، تخمین مقدار شوری و رطوبت خاک، شناسایی بافت خاک، تعیین دوره‌ های فنولوژی (رشد) محصول، محاسبه نرخ متغیر کود مورد نیاز گیاه، تخمین عملکرد محصولات زراعی به شمار می روند.

سامانه های هوشمند دانش بنیان

وی افزود: مقایسه وضعیت گیاهان مزرعه نسبت به استاندارد موجود و اعلام هشدار نقاط ضعیف، تهیه انواع نقشه ها و نمودارهای مقایسه ای زمین در هفته جاری با هفته های قبل، بررسی تاریخچه، تناوب کشت و شناسایی نقاط قوت و ضعف زمین در گذشته، تهیه نقشه و تجزیه و تحلیل کاربری اراضی و تغییر پوشش زمین، پایش خسارات فیزیکی (ناشی از سیل، سرمازدگی، آفت و شیوع بیماری و خشکسالی) از مزیت ‌های این پروژه هستند.

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌ های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ادامه داد: بهینه سازی فرآیندهای کشاورزی و در اختیار قرار دادن ابزارهای نظارتی و مدیریتی به کشاورزان و همچنین تحقیق و توسعه در مورد کاربردهای فناوری‌ های جدید در حوزه کشاورزی از مهمترین فعالیت‌ های این شرکت است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   مشکلات ارزی شرکت های دانش بنیان

ابراهیمیان قاجاری با اشاره به سازمان‌ های بهره بردار از این سامانه دانش بنیان گفت: کشاورزان خرده مالک با حداقل زمین ۱ هکتار، شرکت ‌های کشت و صنعت، شرکت‌ های فروش نهاده‌ ها و خدمات کشاورزی، تعاونی‌ های کشاورزی روستایی، صندوق بیمه کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان منابع طبیعی، سازمان مدیریت بحران، سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه فضایی ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌ توانند از این محصول استفاده کنند.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.