خودکفایی در تولید سنسورها و صفحات لمسی

اهمیت صفحات لمسی

یکی از عیارهای سطح فناوری در یک کشور، توسعه ساختارهای فناورانه در سیستم های موجود و به نوعی مدرن سازی تجهیزات حاضر در بازار است. برای لوازم خانگی، این امر با حضور بردهای الکترونیک و سنسورها نمود پیدا می کند. بسیاری از ادوات و تجهیزات در خانه ها مانند تهویه مطبوع، گاز، ماشین لباسشویی، هود، یخچال و… امروزه از صفحات لمسی استفاده می کنند که نسبت به کلیدهای قدیمی کاربری بهتر و عمر مفید بیشتری دارند. البته این برتری ها الزاماً همواره اثر مثبت ندارند و مهمترین آنها شاید تعمیر و نگهداری دشوارتر این سیستم های دیجیتال در مقایسه با سیستم های آنالوگ با هدف مشابه است.

در راستای خودکفایی در تولید این گونه محصولات در تجهیزات مختلف، یک شرکت دانش بنیان داخلی اقدام به تولید سنسورها و بردهای الکترونیک مخصوص سیستم های لمسی نموده است.

سنسورهای لمسی در تجهیزات مختلف

علی قره خانی عضو هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه نانو در خصوص محصول تولیدی شرکت خود بیان نمود: «بسیاری از تجهیزات الکترونیکی دارای کلیدهایی برای خاموش و روشن و… هستند که هر یک از اینها بعد از مدتی دچار مشکلاتی می‌شوند. در همین راستا در صدد بر آمدیم تا برای به روز شدن تجهیزات، سنسورهای تاچ کاربردی در صنایع مختلف را تولید کنیم. این محصول که با فناوری الکترونیک چاپی تولید شده منعطف است و روی هر تجهیزاتی به کار برده می‌ شود.»

قره خانی با بیان اینکه این دستگاه توسط سازنده تجهیزاتی مانند لوازم خانگی، خودرو و … قابل استفاده است، گفت: «سنسورهای تولید شده دارای ضخامت ۲۰۰ میکرون یا ۲ دهم میلیمتر هستند.»

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   نقش شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها در تحول قضایی

به گفته عضو هیئت مدیره این شرکت دانش‌بنیان، استفاده از این سنسورها مشکلات کلیدهای روی هر دستگاهی از جمله عدم شستشو، خرابی و … را ندارد و می‌تواند نسل جدیدی از تجهیزات را به بازار روانه کند. همچنین این فناوری برای اولین بار به دست این شرکت تبدیل به محصول شده و پیش از این در سطح تئوری قرار داشته است.

مدیر فنی این شرکت دانش بنیان با اشاره به مزیت این سنسورهای ساخته شده گفت: «تا پیش از این سنسورها روی سطوح صاف قابل استفاده بودند اما اکنون توانستیم چنین فناوری را روی سطوح غیرصاف و انحنا دار پیاده سازی کنیم؛ در واقع این سنسور یک محصول منعطف است که علاوه بر لوازم خانگی بر روی تجهیزات پزشکی هم قابل نصب می باشد.»

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.