ارتباط صنایع و دانش بنیان ها

ارتباط صنایع و دانش بنیان ها

رویدادهای تبادل فناوری در بین دانش بنیان ها

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در رویدادهای تبادل فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی تاکنون ۵ هزار میلیارد تومان تفاهم نامه و قرارداد بین شرکت های دانش بنیان و متقاضیان از صنایع بزرگ منعقد شده است.

سیاوش ملکی فر روز سه شنبه در رویداد تبادل فناوری در حوزه زبان و ادبیات فارسی در صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به فعالیت ۵۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور افزود: شرکت های دانش بنیان فعال در اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی می توانند بارهای بزرگی را از دوش کشور بردارند.

وی ادامه داد: همچنین تعداد زیادی شرکت فناور در پارک های فناوری و شرکت های خلاق و استارتاپی در اکوسیستم نوآوری کشور هستند که بسیاری از آن ها در لبه دانش فعالیت می کنند و محصول ارائه می دهند.

ملکی فر گفت: در دوران پاندمی کرونا و در ابتدای شیوع این بیماری در کشور، توانستیم با فعالیت این شرکت نیاز کشور را برطرف کنیم. تولید ونتیلاتور، کیت تشخیص، ماسک، مواد ضدعفونی کننده و در حال حاضر تولید واکسن کرونا از جمله محصولاتی است که توسط شرکت های دانش بنیان به حوزه سلامت کشور ارائه شده است.

تبادل فناوری و سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان

تسهیلات دانش بنیان برای تبادل فناوری در دانش بنیان ها

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی درخصوص باور نادرست برخی در خصوص شرکت های دانش بنیان که این شرکت ها، شرکت های کوچک برگرفته از جامعه دانشگاه هستند، ادامه داد: سه چهارم این شرکت ها، شرکت های تولیدی دانش بنیان هستند و امروز به صنایع بزرگی از قبیل فولاد، معدن، صنایع غذایی و خودروسازی خدمات و محصول ارائه می کنند.

وی گفت: همچنین ۲۶۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات در زمینه سخت افزار، الکترونیک و حوزه های مربوطه خدمات ارایه می کنند.

ملکی فر در خصوص تاریخچه شروع فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: این صندوق همانند سایر نهادهای تامین مالی در کشورهای دیگر، در چهار حوزه خدمات متنوع از قبیل تسهیلات، ضمانت نامه، سرمایه گذاری و توانمندسازی ارایه می دهد.

وی با بیان اینکه حوزه سرمایه گذاری از جمله حوزه هایی است که سالیان زیاد مطالبه شرکت های دانش بنیان بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر صندوق نوآوری و شکوفایی در برنامه هم سرمایه گذاری منابع را در اختیار مخترعان و سرمایه گذاران قرار می دهد.

معاون توسعه صندوق نوآوری یادآور شد: صندوق نوآوری و شکوفایی بیش از اینکه به فکر ارایه تسهیلات و تامین مالی شرکت ها باشد، به توسعه صادرات شرکت های دانش بنیان نیز توجه می کند. برای این امر، شناسایی ظرفیت شرکت ها و معرفی آن به بهره برداران و خریداران و بالعکس و نیز ارایه نیاز تقاضا به عرضه در دستور کار صندوق قرار دارد.

محصولات تبادل شده در دانش بنیان

ملکی فر گفت: این امر از خروج ارز جلوگیری می کند و ایجاد ثروت پایدار را به دنبال دارد.

وی گفت: تمام خریداران محصولات دانش بنیان می توانند ۷۰ تا ۸۰ درصد از مبلغ خرید خود را در قالب لیزینگ با بازپرداخت سه سال از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کنند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی درباره برگزاری رویدادهای تبادل فناوری در سال گذشته اظهار داشت: در سال ۹۸، ۱۴ رویداد تبادل فناوری برگزار شد. ۱۰۵ صنعت بزرگ کشور، نیازهای خود را ارائه کردند و ۵ هزار میلیارد تومان تفاهم نامه و قرارداد بین شرکت های دانش بنیان و مشتریان منعقد شد.

وی افزود: در رویداد امروز که دهمین رویداد در سال ۹۹ است تبادل فناوری در حوزه زبان و ادبیات  فارسی برگزار می شود. از ابتدای بهمن ماه  فعالیت و ارایه نیاز نهادها در این حوزه با همکاری وزارت ارتباطات شروع و ۹ نیاز از سه نهاد بنیاد سعدی، بنیاد لغت نامه دهخدا و فرهنگستان زبان فارسی ارایه شد. ۶۷۳ شرکت در زمینه رفع این نیاز ها شناسایی شدند، ۱۲۴ شرکت برای رفع نیازها در این رویداد اعلام آمادگی کرده اند.

ملکی فر گفت: ۱۰۴ نشست بین متقاضیان و عرضه کنندگان برگزار شد و در نهایت ۳۴ شرکت برای مذاکره در دور دوم  انتخاب شدند.

وی یادآور شد: در این رویداد چهار تفاهم نامه و یک قرارداد بین تقاضا و عرضه منعقد خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.