فن بازار منطقه ای شهرک صنعتی

دستاوردهای فن بازار منطقه ای

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: در راستای تأمین نیازهای فناوری صنایع، نفوذ فناوری های نوین در آن ها، بهبود فرآیند مبادلات فناوری و ارتقاء خدمات در این حوزه، ۱۴ فن بازار منطقه ای با راهبری شرکت شهرک های صنعتی ۱۴ استان کشور ایجاد شده و درحال فعالیت است.

اصغر مصاحب افزود:

“شناسایی ۷۲۳ نیاز و رفع ۲۵۱ نیاز فناورانه با مجموع فروش ۲۱۲ میلیارد تومان محصولات دانش بنیان و انتقال دانش فنی، از جمله دستاوردهای ایجاد ۱۴ فن بازار منطقه ای توسط سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران است.”

وی اضافه کرد: فن بازار به معنای بازار فناوری، یعنی محلی برای مبادلات تکنولوژی است. در بازار فناوری، فن بازارها نقش واسطه ای برای رساندن اطلاعات تکنولوژی به عرضه کنندگان، متقاضیان، کارآفرینان و سرمایه گذاران ایفا می کنند و فن بازارها همچنین به ارائه مشاوره درخصوص مراحل انتقال تکنولوژی می پردازند.

دستاوردهای فن بازار منطقه ای

تاریخچه فن بازار

به گفته عضو هیأت مدیره و معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، تولد فن بازارها به دهه ۱۹۹۰ و کشورهای شرق آسیا برمی گردد. کشورهایی چون ژاپن، چین و هنگ کنگ که خود تولید کننده تکنولوژی نبودند و بیشتر از استراتژی انتقال تکنولوژی استفاده می کردند، برای ساماندهی به جریان انتقال تکنولوژی در کشورشان دست به ایجاد ساختارهایی زدند که بعدها به نام Technomarket یا Technomart معروف شدند.

مصاحب ادامه داد: ظرایف موجود در انتقال تکنولوژی، لزوم ایجاد اطلاع رسانی صحیح، مشاوره و استاندارد سازی مبادلات را به‌وجود آورد که این نقش توسط فن بازارها ایفا می شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تولید تجهیزات سرچاهی پیشرفته برای صنعت نفت

وی بیان داشت: در اصل فن بازار در نقش یک واسطه حرفه ای در سطوح مختلف در کنار عرضه کنندگان (دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع) و متقاضیان تکنولوژی (صنایع بزرگ، بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط، سرمایه گذاران و حتی دانشگاه ها) خواهد بود.

سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی

عضو هیأت مدیره و معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار داشت: با این تعریف می توان گفت فن بازار در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات تکنولوژی است. در این بازار، فروشندگان تکنولوژی فرصت می یابند تا ایده ها و تکنولوژی های خود را به معرض نمایش گذاشته و برای آن ها اقدام به بازاریابی کنند.

مصاحب اضافه کرد: از طرفی این امکان نیز وجود دارد که متقاضیان تکنولوژی نیز تقاضاهای خود را مطرح کرده و به این صورت قدرت انتخاب بالاتری در بین گزینه ها داشته باشد.

وی تأکید کرد: اهداف اصلی فن بازارها، تقویت و تسهیل تبادل فناوری، حمایت و حفاظت از عرضه فناوری و دانش فنی، تأمین نیازهای فناوری، بهره گیری از فنون تجاری سازی انتقال و انتشار و تأکید بر فناوری پیشرفته است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۰ شهرک و ۳۲۲ ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره برداری، ۶۵ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۳۷ مرکز خدمات فنآوری و کسب و کار، دو مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری، ۸۵ هزار و ۸۷۴ قرارداد منعقد و بهره برداری از ۴۵ هزار و ۹۱۲ واحد صنعتی و سه هزار و ۵۸ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۳۵ هزار و ۸۶۸ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.