تشخیص سریع کرونا

تست های سریع کرونا

محقق ویروس شناسی پزشکی کشور با اشاره به این که ورود تست های سریع تشخیصی به چرخه بهداشتی و درمانی دو اصل مهم شناسایی و ایزوله کردن بیماران در زمینه کنترل اپیدمی را محقق خواهد کرد، گفت: تولید کیت های سریع آنتی ژن در دستور کار شرکت های دارویی و دانش بنیان قرار گرفته است.

دکتر سید علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که به طور کلی تست های اختصاصی شناسایی ویروس کووید ۱۹ به سه دسته تقسیم می شوند، اظهار کرد: شناسایی مستقیم ویروس با روش های مولکولی بر ژنوم ویروس که اصطلاحا با نام آزمایش pcr شناخته می شود یکی از رایج ترین روش های تشخیص کروناست.

دکتر ناجی شناسایی آنتی ژن های مربوط به ویروس کرونا و تست آنتی بادی ها برای بررسی واکنش بدن به ویروس را از  دیگر روش های تشخیص کووید ۱۹ دانست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: هر کدام از تست های شناسایی covid۱۹ کاربردهای خاص خود را دارد ولی در حال حاضر استاندارد اصلی تشخیص کرونا استفاده از روش مولکولی و تست pcr است.

وی در ادامه درباره تست های سریع تشخیصی کرونا نیز توضیح داد: تست های سریع یا تست های تشخیصی در نزد بالین به این شکل عمل می کنند که در بالین بیمار مشکوک به ویروس، نمونه گرفته می شود و امکان تشخیص در مدت زمان حدود ۲۰ دقیقه مشخص می شود.

کیت های سریع آنتی ژن

کنترل پاندمی کرونا

این استاد دانشگاه، کارکرد راحت تست های سریع تشخیصی کرونا را یکی از مزیت های این آزمایش ذکر کرد و ادامه داد: در پاندمی گسترده کووید ۱۹ با توجه به این که برای انجام تست های مولکولی ممکن است کشورها امکانات، تجربه، نیروهای انسانی مجرب و به طورکلی بستر لازم را برای فعالیت های تشخیصی مولکولی نداشته باشند، بنابراین استفاده از روش های تشخیص سریع راه حل مناسبی بنظر می رسد.

دکتر ناجی یکی دیگر از کارکردهای موثر تست های سریع تشخیصی در مقایسه با سایر روش های شناسایی کرونا را دسترسی آسان تر و پوشش بالای این تست‌ ها دانست و گفت: با این روش غربالگری، شناسایی، درمان بیماران و همینطور ردیابی افرادی که با مبتلایان کرونایی در تماس بوده اند سریعتر و راحتر انجام می شود.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: استفاده از کیت های تشخیص سریع کرونا با امکان تشخیص در کمتر از ۲۰ دقیقه، کمک قابل توجهی به کنترل پاندمی کرونا خواهد کرد.

میزان دقت تست های کرونا

وی درباره دقت تست های سریع نیز توضیح داد: تجارب و یافته ها از دقت تست های سریع بیانگر این مهم است که حساسیت این تست ها در مقایسه با تست های مولکولی حداکثر حدود ۶۰ درصد است، ولی در عین حال استفاده از این روش در سطح وسیع می تواند با هدف کنترل اپیدمی کمک کننده باشد.

دکتر ناجی با بیان این که ورود تست های سریع تشخیصی به چرخه بهداشتی و درمانی دو اصل مهم شناسایی و ایزوله کردن بیماران در زمینه کنترل اپیدمی را  محقق خواهد کرد، تاکید کرد: تولید کیت های سریع آنتی ژن در دستور کار شرکت های دارویی و دانش بنیان قرار گرفته است، چرا که کرونا ثابت کرد برای مصون نگه داشتن کشور از این بیماری باید فناوری و تولیدات داخلی تقویت شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استفاده از ظرفیت ها و امکانات داخلی را با هدف ارتقای سلامت یادآور شد و بومی سازی تکنولوژی تولید انواع داروها و تست‌های تشخصی را راهکار مناسبی برای کنترل و قطع زنجیره اپیدمی ذکر کرد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.