افتتاح مرکز نوآوری فضایی

اهداف مرکز نوآوری فضایی

آیین گشایش نخستین مرکز نوآوری فضایی با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران و حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، برگزار شد.

پژوهشگاه فضایی ایران، به عنوان متولی توسعه فناوری فضایی کشور، با تاسیس و راه اندازی مرکز نوآوری فضای نو، به دنبال شتابدهی و توسعه فناوری های فضایی و خدمات فضاپایه، بستری مناسب جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد زیست بوم کسب و کار برای فارغ التحصیلان و استارت آپ ها فراهم کرد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و موسس این مرکز نوآوری در خصوص اهداف و ماموریت های این مرکز گفت: در نیمه نخست سال جاری، عملیاتی کردن تاسیس مرکز نوآوری فضایی مصوب شد و به دنبال آن، تاسیس و تجهیز مرکز، توسط پژوهشگاه فضایی ایران آغاز شد.

وی افزود: با توجه به این که حوزه فضا به طور عام همه ابعاد زندگی بشر را دربر می گیرد، وقتی از فضا سخن به میان می آید یک پارادایم عمومی مدنظر است؛ از غذا گرفته تا امنیت، محیط زیست، آب و هوا و سنجش از راه دور. از این رو، وقتی از مرکز نوآوری فضایی نام می بریم، مد نظرمان بستری است که از همه کسب و کارهای دانش بنیان نوپا که به نوعی با این زیست بوم در ارتباط هستند، حمایت خواهد شد.

افتتاح مرکز نوآوری فضایی

اجزای اکوسیستم فناوری فضایی

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: مسئولین حوزه فضایی کشور هم، این نکته را به خوبی و به موقع، دریافته اند که یکی از اجزای تکمیل کننده اکوسیستم فناوری فضایی باید استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان باشند که البته این مهم، نیاز به بستری دارد که بتواند واسطی بین خدمات و کمک های نهادهای حاکمیتی (دیتا، قوانین و مقررات، استانداردها، تجربیات فنی و مهندسی) و بخش خصوصی باشد.

وی گفت: هدف اصلی تاسیس و تجهیز مرکز، هدایت جریان پرتوان سرمایه های مالی و انسانی بخش خصوصی و فارغ التحصیلان دانشگاهی به سوی خدمات و فناوری فضایی برای انتفاع رساندن و منتفع شدن است و ماموریت آن، به عنوان یک واسط رسمی حرفه ای، از سویی ارائه خدمات، دسترسی آسان به منابع علمی و حاکمیتی و استفاده از زیرساخت های فضایی کشور است.

وی در خصوص نحوه اجرای تخصیص مرکز به شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها خاطرنشان کرد: بر اساس یک سری آیین نامه های مدون پذیرش استعدادهای جوان، استارت آپ‌ های جوان و فعال با برنامه در فرایندی ارزیابی و گزینش شده و یک فضای کاری در مرکز نوآوری فضایی به آن ها اختصاص داده می‌ شود. از این رو، ابعاد تجهیز محیط کار، از یک صندلی انفرادی برای کارهای فردی شروع می شود تا فضایی برای کار تیمی؛ فضاهای کوچک مختص استارت آپ ها و هسته های نوپا و فضاهای بزرگ تر، به شرکت ها اختصاص می‌ یابد.

خدمات پژوهشگاه فضایی

وی افزود: پس از استقرار، برنامه ‌های بعدی شامل ارائه سرویس های تدوین شده است که از سوی پژوهشگاه فضایی ایران به استارت آپ ها ارائه خواهد شد. خدماتی مثل منتورینگ، دیتاها، بازدیدها، بسترهای آزمایشگاهی و برنامه برگزاری دوره‌ های آموزشی مورد نیاز برای رشد و توسعه استارت آپ ها و از همه مهمتر حرکت به سوی ایجاد زیرساخت های جذب سرمایه برای استارت آپ ها و کسب و کارهای ارزشمند نوپا.

وی نو بودن حوزه فضا و ترویج اهمیت حوزه فضایی بین جوانان علاقه مند به کسب و کارهای فضاپایه به عنوان حوزه‌ای بکر که از پتانسیل کاری و سرمایه گذاری ویژه ای برخوردار است، چالش اصلی این بخش دانست.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این که تاسیس مرکز نوآوری فضای نو نوعی آغاز است ابراز امیدواری کرد که اگر این مرکز بتواند موفق عمل کند، جریان نوآوری فضایی کشور می تواند به اعتماد مدیران و تصمیم سازان کشور پاسخ مثبت داده و احساس خوشایند دستیابی به نتایج درخشان تصمیم گیری صحیح را به آنان القا کند تا شاهد حمایت گسترده تری از جوانان و استارت آپ ها باشیم.

وی گفت: لازم است از مسئولین آگاهی که با وجود مشکلات و شرایط سختی که کشور با آن مواجه است، ترجیح شان حمایت از برنامه های نوپا ست، تقدیر شود. چراکه، ممکن بود به نظر برسد این فضا و ساختمان برای کارهای دیگر تجاری زود بازده استفاده شود ولی افق بلند نگاه مدیران سبب شد که این مرکز در اختیار جوانان و کسب و کارهای نوپا قرار گیرد.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.