بیش از 8400 محصول دانش بنیان شناسایی شد

تولید بیش از 8400 محصول دانش بنیان

با وجود فشار تحریمی و به دور از نورافکن رسانه ها، شرکت های دانش بنیان موفق شدند در یک بازه زمانی 6 ساله بیش از 8400 محصول دانش بنیان تولید کنند. در سال جاری این شاخص صعودی با سرعت بیشتری به مسیر خود ادامه می دهد و بنا بر اعلام مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سرعت آن در حال افزایش است.

در حالی که در سال 1392 حدود 55 درخواست شرکت دانش بنیان ثبت شده بود، در حال حاضر  تعداد آن ها به حدود 4700 شرکت رسیده است.

تولید بیش از 8400 محصول دانش بنیان

آمار تولید محصولات دانش بنیان

بنا بر اعلام مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در یک بازه زمانی 6 ساله و تا بهار 1398 بیش از 8400 محصول دانش بنیان شناسایی شد. حوزه ماشین آلات و ابزار پیشرفته با تولید بیش از 2100 محصول دانش بنیان، بخشی بود که بیشترین آمار  تولید محصول دانش بنیان را  به خود اختصاص داد. پس از آن، رتبه دوم تولید محصولات دانش بنیان به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای رسید که  با تولید بیش از 1700 محصول در جایگاه دوم قرار گرفت.

سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک سومین حوزه در تولید محصولات دانش بنیان بود که تولید بیش از 1600 محصول دانش بنیان را به نام خود ثبت کرد.

از 4200 شرکت دانش بنیان مورد بررسی قرار گرفته ( تعداد شرکت‌های دانش بنیان بیش از این است) دو حوزه ماشین آلات و ابزار پیشرفته و فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه‌ای هر کدام با بیش از 900 شرکت دانش بنیان، بیشترین فراوانی شرکت های دانش بنیان را به خود اختصاص داده اند.

شرکت های دانش بنیان در ایران در حوزه های مختلفی فعال هستند. خدمات تجاری سازی، داروهای پیشرفته، فناوری زیستی، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری شیمیایی، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی از جمله دیگر حوزه هایی است که دانش بنیان های ایرانی بر روی آن متمرکز شده اند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نزدیک به 80  نوع خدمات و سرویس به شرکت های دانش بنیان عرضه می کند. توسعه موازی زیست بوم شرکت های دانش بنیان در عرصه ها و حوزه های مختلف، هدفی است که این معاونت در تلاش است تا آن را پیش ببرد. هر چند چنین هدف گذاری سترگی به تلاش فرابخشی دستگاه های مختلف نیاز دارد، اما نمی توان منتظر دیگران ماند.

امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید تماس بگیرید. مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی مینمایند.دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید. شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714517 تماس بگیرید.