بیش از ۸۴۰۰ محصول دانش بنیان شناسایی شد

تولید بیش از ۸۴۰۰ محصول دانش بنیان

با وجود فشار تحریمی و به دور از نورافکن رسانه ها، شرکت های دانش بنیان موفق شدند در یک بازه زمانی ۶ ساله بیش از ۸۴۰۰ محصول دانش بنیان تولید کنند. در سال جاری این شاخص صعودی با سرعت بیشتری به مسیر خود ادامه می دهد و بنا بر اعلام مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سرعت آن در حال افزایش است.

در حالی که در سال ۱۳۹۲ حدود ۵۵ درخواست شرکت دانش بنیان ثبت شده بود، در حال حاضر  تعداد آن ها به حدود ۴۷۰۰ شرکت رسیده است.

تولید بیش از 8400 محصول دانش بنیان

آمار تولید محصولات دانش بنیان

بنا بر اعلام مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در یک بازه زمانی ۶ ساله و تا بهار ۱۳۹۸ بیش از ۸۴۰۰ محصول دانش بنیان شناسایی شد. حوزه ماشین آلات و ابزار پیشرفته با تولید بیش از ۲۱۰۰ محصول دانش بنیان، بخشی بود که بیشترین آمار  تولید محصول دانش بنیان را  به خود اختصاص داد. پس از آن، رتبه دوم تولید محصولات دانش بنیان به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای رسید که  با تولید بیش از ۱۷۰۰ محصول در جایگاه دوم قرار گرفت.

سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک سومین حوزه در تولید محصولات دانش بنیان بود که تولید بیش از ۱۶۰۰ محصول دانش بنیان را به نام خود ثبت کرد.

از ۴۲۰۰ شرکت دانش بنیان مورد بررسی قرار گرفته ( تعداد شرکت‌های دانش بنیان بیش از این است) دو حوزه ماشین آلات و ابزار پیشرفته و فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه‌ای هر کدام با بیش از ۹۰۰ شرکت دانش بنیان، بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده اند.

شرکت های دانش بنیان در ایران در حوزه های مختلفی فعال هستند. خدمات تجاری سازی، داروهای پیشرفته، فناوری زیستی، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری شیمیایی، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی از جمله دیگر حوزه هایی است که دانش بنیان های ایرانی بر روی آن متمرکز شده اند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نزدیک به ۸۰  نوع خدمات و سرویس به شرکت های دانش بنیان عرضه می کند. توسعه موازی زیست بوم شرکت های دانش بنیان در عرصه ها و حوزه های مختلف، هدفی است که این معاونت در تلاش است تا آن را پیش ببرد. هر چند چنین هدف گذاری سترگی به تلاش فرابخشی دستگاه های مختلف نیاز دارد، اما نمی توان منتظر دیگران ماند.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.