پایش پدیده های طبیعی

سامانه پایش پدیده های طبیعی

یک شرکت دانش بنیان با طراحی سامانه ای پدیده های طبیعی را پایش می کند. آشکارسازی پدیده های طبیعی بومی و مستند انجام می شود. این کار با کمک محصولی دانش بنیان مبتنی بر فناوری های ژئوماتیک امکان پذیر شد.

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت از تولید سامانه ای مبتنی بر فناوری های ژئوماتیک، سنجش از دور وGIS ، در تلاش است تا شناسایی و پایش پدیده های طبیعی با سرعت و دقت بیشتری انجام شود و در اختیار کاربران قرار گیرد.

منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره این محصول فناورانه، گفت: سامانه هوشمند پایش ماهواره ای، محصول یک شرکت دانش‌ بنیان است که با حمایت گروه ژئوماتیک ستاد تکامل یافته است.

وی افزود: در حال حاضر این سامانه در قالب نرم افزار وب و موبایل با امکانات ویژه آماده بهره برداری است. این سامانه با دریافت و پردازش تصاویر ماهواره ای از طریق فناوری سنجش از دور با روش هایی کاملاً بومی، آشکارسازی پدیده ها را میسر کرده است.

به گفته منطقی، این محصول، با تبدیل داده های دریافتی از ماهواره ها به اطلاعات مکان‌محور، امکان ارائه خدمات از طریق یک پلتفرم GIS را برای کاربران دولتی، سازمان ها و عموم مردم فراهم می کند.

پایش پدیده های طبیعی توسط شرکت های دانش بنیان

مزایای سامانه پایش پدیده های طبیعی

دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه بیان کرد: «شناسایی و گزارش مناطق با احتمال بروز سیلاب»، «شناسایی مناطق در معرض آتش سوزی مراتع و جنگل‌ ها»، «پهنه بندی مناطق محصور در سیلاب»، «برآورد خسارت سیلاب به زمین های کشاورزی» و «شناسایی نقاط آتش فعال کل کشور» از جمله مزایای استفاده از این محصول فناورانه است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   تابلو برق عایق با گاز

وی همچنین گفت: «تخمین پتانسیل مواد معدنی سطحی در اکتشافات معادن»، «پایش آلاینده‌های هوا (آئروسل، متان، منوکسید کربن، فرمالدئید، نیتروژن دی‌اکسید، ازون و گوگرد دی‌اکسید)»، «کشاورزی دقیق (پایش سلامت گیاه و الگوی مصرف کود و آب)»، «پایش تالاب و منابع آبی»، «کنترل و نظارت بر جنگل‌ها و منابع طبیعی و شناسایی دقیق تغییر کاربری‌ها» و «شناسایی آلودگی‌ های نفتی دریای خلیج فارس و خزر» از دیگر مزایای آن است.

یاسر ابراهیمیان قاجاری، رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل‌ و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز درباره این محصول، گفت: برخی از روش های به کار رفته در این سامانه تحت کدهای برنامه نویسی شده سفارشی در مخزن اطلاعاتی آژانس فضایی اروپا ثبت و مورد تأیید قرار گرفته است.

وی همچنین بیان کرد: این شرکت رتبه ۵ جهانی در مسابقه برگزار شده توسط سنتینل هاب را در سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده است. محصول تولیدی این شرکت در آینده به امکانات بیشتری مجهز می شود.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.