ربات های پزشکی

ربات های پزشکی ساخت ایران

ربات های پزشکی ساخت ایران

جدیدترین ربات های پزشکی ساخته شده توسط محققان ایرانی در خانه نوآوری و فناوری ایران رونمایی شد. سامانه جراحی رباتیک از راه دور، ربات کاپیلارسکوپ (مخصوص درمان روماتیسم)، ربات تشخیص گر سرطان، شبیه ‌ساز بی حسی موضعی نخاعی سینا و ربات جراحی لاپاروسکوپی از مهم ترین ربات های رونمایی شده در نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان صادراتی است.

در سال های اخیر طراحی و تولید تجهیزات پزشکی در کشور با حمایت از شرکت‌ های دانش بنیان این حوزه، رونق تازه ای گرفته است. به همین دلیل در حال حاضر سهم محققان مستقر در دانش بنیان ها از تولید تجهیزات پزشکی به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.
هم اکنون از حدود ۶ هزار شرکت دانش بنیان کشور حداقل ۵۰۰ شرکت در حوزه طراحی و ساخت تجهیزات مدرن پزشکی فعالیت می‌ کنند. سال گذشته صادرات فناوری های پزشکی ایران به دیگر کشور‌ها هم ۲۵ درصد رشد داشته که با توجه به تحریم ها، بسیار قابل‌ ملاحظه است.

تجهیزات بیهوشی، ونتیلاتور بخش مراقبت های ویژه، ساکشن های موتوردار، الکتروکاردیوگراف، دستگاه های استریل، ایمپلنت های ارتوپدی، دستگاه های نوار مغز، نوار عصب و عضله، رادیولوژی دیجیتال و صافی دیالیز از مهم ترین تولیدات محققان ایرانی در سال گذشته بود که موفق به کسب مجوز صادرات آن شدند.

نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان صادراتی ایران با نام خانه نوآوری و فناوری ایران در حال حاضر میزبان اختراعات دانش بنیان های حوزه پزشکی است. سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز پنج‌ شنبه از این مرکز که در محل دائمی نمایشگاه‎ های بین المللی تهران قرار دارد، بازدید کردند.

ربات های پزشکی

نمایشگاه خانه نوآوری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این مراسم با اشاره به محصولات ارائه شده در این نمایشگاه گفت: وزارت بهداشت در حوزه دارو و درمان نقش کلیدی ایفا می کند و در ماه های اخیر، همکاری در زمینه توسعه آموزش پزشکی که در قالب سیمیلاتور‌های آموزشی (شبیه ساز‌های آموزشی) گسترش یافته بیشتر شده است.
سورنا ستاری با بیان این که استفاده از تجهیزات فناورانه ایران‌ ساخت به توسعه دانش پزشکی منجر می‌ شود، افزود: این کار کیفیت آموزش پزشکی را ارتقا خواهد داد و پژوهش را وارد دانشکده های پزشکی می کند. این اتفاق نو در حوزه آموزش های پزشکی است و با نگاهی به سطح فناوری این دستگاه ها متوجه خواهیم شد که هر کدام دنیایی از کار نوآورانه است که برخی از آن ها حتی نمونه مشابه خارجی ندارد.

به گفته رئیس بنیاد ملی نخبگان، تولید نمونه ایرانی این دستگاه ها اتفاق بزرگی در حوزه آموزش کشور است و این دستگاه ها با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حمایت ۵۰ درصدی معاونت علمی و فناوری به زودی وارد پروتکل های آموزش و شبکه درمانی کشور می شوند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این بازدید گفت: مدت ها یکی از رؤیا‌های ما این بود که در آموزش پزشکی، همانند آموزش مجازی که کرونا تأثیر زیادی بر کیفیت آموزش ها در همه علوم داشت، نوآوری هایی صورت بگیرد.

شرکت های دانش بنیان حوزه پزشکی

سعید نمکی، نقش شرکت های دانش بنیان در تزریق نوآوری به آموزش حوزه پزشکی را ارزشمند دانست و گفت: به کمک همدلی ها و تلاش شرکت های دانش بنیان توانستیم امروز شاهد به کارگیری ابزاری باشیم که در آموزش پزشکی به دانش آموزان، دانشجویان و رزیدنت ها و اساتید در اجرای عمل های جراحی کمک کند. این نگرانی وجود داشت که در آموزش پزشکی دچار کمبود و نقصان شویم و به دنبال راهکاری برای کاهش ارتقای دانش کادر پزشکی در بیمارستان ها و انجام مباحث آموزشی، بدون ایجاد آسیب و مزاحمتی برای بیماران بودیم.

نمکی با بیان اینکه تجهیزات شبیه ساز شأن و منزلت بیمار را حفظ و آموزش کادر درمان را ارتقا می دهد، ادامه داد: برای احترام به حقوق بیماران ضروری است که کمترین آسیب را در آموزش به بیماران تحمیل کنیم؛ چنین ابزار‌هایی می تواند در این مسیر یاری گر باشد. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دستگاه های شبیه سازی جراحی های بسیار ظریف با کمترین خطای پزشکی یک دستاورد بزرگ پزشکی دانست و گفت: در آینده نزدیک با شکستن تابوی سیاسی که در دنیا علیه ما ایجاد شده‌ است، در همین دوران تحریم ایران راه صد ساله پیمود.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.